Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Eva Nordqvist

Sök kontaktuppgifter till Eva Nordqvist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Eva Nordqvist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Eva Nordqvist medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om tillsyn inom socialförsäkringsområdet (S 2013:10) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Utredningen om tillsyn inom socialförsäkringsområdet (S 2013:10)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:58, dir. 2014:49 och dir. 2015:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:46 Skapa tilltro. Generell tillsyn, enskilda klagomål och det allmänna ombudet inom socialförsäkringen
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, generaldirektör, fr.o.m. 2014-03-24
Sakkunnig : Johanna Evjen, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-10-02
Sakkunnig : Karl Gutberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-02
Sakkunnig : Susanne Mattson, kansliråd, fr.o.m. 2014-10-02
Sakkunnig : Erik Mellstrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-10-02
Sakkunnig : Johan Ndure, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Erik Axelsson, utredare, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Catarina Eklundh Ahlgren, chefsjurist, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Maria Kling, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Sofia Malmring, rättslig specialist, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Eva Nordqvist, rättschef, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Julia Pietrek, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-10-02
Expert : Johan Schütt, jurist, fr.o.m. 2014-10-02
Sekreterare : Kristina Andersson, fr.o.m. 2014-06-09 t.o.m. 2015-05-01
Sekreterare : Anna Fransson, fr.o.m. 2014-05-12 t.o.m. 2015-05-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen av tillsynen inom socialförsäkringsområdet (S 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen av tillsynen inom socialförsäkringsområdet (S 2007:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:24 och dir. 2007:141
Upppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:10 21+1->2 En ny myndighet för tillsyn och effektivitetsgranskning av socialförsäkringen
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, överdirektör, fr.o.m. 2007-03-01
Sakkunnig : Magnus Gunnarsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-26
Sakkunnig : Jonas Jarefors, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-26
Sakkunnig : Torkel Nyman, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Stig Jansson, lagman, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Anna Jadenius, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Anna Karlgren, direktör, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Åsa-Marie Linderö, handläggare, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Eva Nordqvist, chefsjurist, fr.o.m. 2007-12-13
Expert : Mona Nykvist, utredare, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Stig Orustfjord, försäkringsdirektör, fr.o.m. 2007-04-26 t.o.m. 2007-12-12
Expert : Uno Ströberg, enhetschef, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2007-04-26
Sekreterare : Carl-Göran Högås, fr.o.m. 2007-10-15
Sekreterare : Lena Schelin, fr.o.m. 2007-03-26
Bitr. sekreterare : Hanna Mellin, fr.o.m. 2007-08-14 t.o.m. 2007-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om samordning av socialförsäkringslagarna (SamSol) (S 2001:04) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om samordning av socialförsäkringslagarna (SamSol)(S 2001:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-09-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:70 och dir. 2003:135
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Västergatan 47. Postadress:Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. 040-35 58 81 (Ohlsson), tel. 040-35 58 55 (växel)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:114 Socialförsäkringsbalk. Del 1-3
Medverkande :
Särskild utredare : Lars-Göran Hessmark, kammarrättslagman, fr.o.m. 2001-10-01
Sakkunnig : Astrid Christiernsson, chefsjurist, fr.o.m. 2001-10-01
Sakkunnig : Marianne Jenryd, departementsråd, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-09-19
Sakkunnig : Elisabeth Lane, ämnesråd, fr.o.m. 2001-10-01
Sakkunnig : Eva Nordqvist, enhetschef, fr.o.m. 2001-10-01
Sakkunnig : Bengt Sibbmark, departementsråd, fr.o.m. 2001-10-01
Sakkunnig : Kjell Rempler, rättschef, fr.o.m. 2002-09-20
Expert : Annette Bäcklund, chefsjurist, fr.o.m. 2002-01-01
Expert : Anne-Marie Hasselrot, språkexpert, fr.o.m. 2001-10-01
Expert : Bodil Hulgaard, f.d. regeringsråd, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Hans Nyman, chefsjurist, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-09-19
Expert : Helen Stoye, avdelningschef, fr.o.m. 2002-09-20
Sekreterare : Bo-Göran Ohlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-10-01
Sekreterare : Petrus Tired, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2006-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:114 Socialförsäkringsbalk [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om Ny instans- och processordning vid tillämpning av utlännings- och medborgarskapslagstiftningen samt viss översyn av utlänningslagen (UD 1997:04), NIPU [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Kommittén om Ny instans- och processordning vid tillämpning av utlännings- och medborgarskapslagstiftningen samt viss översyn av utlänningslagen (UD 1997:04), NIPU
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-01-30
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:20.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:67 Återkallelse av uppehållstillstånd.
SOU 1999:16 Ökad rättssäkerhet i asylärenden
Medverkande :
Ordförande : Siv Helmer, f.d. kanslichef, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-02-28
Ledamot : Magda Ayoub, tolk /kd, fr.o.m. 1997-08-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Maud Björnemalm, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Sigrid Bolkéus, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Erik Arthur Egervärn, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Gustaf von Essen, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Sten De Geer, advokat /v, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Lena Isaksson, advokat /fp, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Ledamot : Helena Karlén, verkst. ledamot /kd, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1997-08-11
Ledamot : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Johan Fischerström, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1998-03-02
Sakkunnig : Lena Häll Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Lars Magnuson, rättschef, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Håkan Sandesjö, bitr. generaldirektör, fr.o.m. 1998-03-03 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Gertrud Berglund, språkexpert, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Stefan Carp, polisintendent, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1997-11-09
Expert : Gunnar Hermanson, departementsråd, fr.o.m. 1998-10-16 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Eva Nordqvist, kansliråd, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Anders Norin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-11-10 t.o.m. 1998-10-15
Expert : Eva Norström, ordförande, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Lars Påhlsson, kansliråd, fr.o.m. 1998-03-26 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Per Stadig, advokat, fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Eva Ulfvebrand, jur.kand., fr.o.m. 1997-03-04 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Ulf Wallentheim, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-03-26 t.o.m. 1999-01-31
Sekreterare : Margareta Landerholm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Bengt Ranland, kansliråd, fr.o.m. 1997-02-20 t.o.m. 1999-03-31
Bitr. sekreterare : Kerstin Sjeldrup, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1999-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:67 Återkallelse av uppehållstillstånd [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:16 Ökad rättssäkerhet i asylärenden [ pdf |Paragraftecken ]
Reko-Stat-utredningen (A 1995:14) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Reko-Stat-utredningen (A 1995:14)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:144.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:13 Regionpolitik för hela Sverige. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Lars Eric Ericsson, landshövding, fr.o.m. 1995-10-26 t.o.m. 1997-03-16
Expert : Kristian Berg, departementsråd, t.o.m. 1997-03-16
Expert : Anna Carlsson, departementssekreterare, t.o.m. 1997-03-16
Expert : Gill Gawelin, departementsråd, t.o.m. 1996-08-11
Expert : Håkan Hällman, kansliråd, t.o.m. 1997-03-16
Expert : Jan-Olof Lind, departementssekreterare, t.o.m. 1997-03-16
Expert : Lena Moritz, departementssekreterare, t.o.m. 1997-03-16
Expert : Eva Nordqvist, kansliråd, t.o.m. 1997-03-16
Expert : Anne-Marie Qvarfort, departementsråd, t.o.m. 1997-03-16
Expert : Anders Rånlund, departementssekreterare, t.o.m. 1997-03-16
Expert : Dag von, departementsråd, t.o.m. 1997-03-16
Expert : Myrna Smitt, departementssekreterare, t.o.m. 1997-03-16
Expert : Billy Thorstensson, departementsråd, t.o.m. 1997-03-16
Expert : Jonas Victorsson, departementssekreterare, t.o.m. 1997-03-16
Expert : Anders Wärmark, departementssekreterare, t.o.m. 1997-03-16
Sekreterare : Lars-Olov Persson, forskningsingenjör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1997-06-30
Bo Wictorin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-02-12 t.o.m. 1996-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:13 Regionpolitik för hela Sverige [ pdf |Paragraftecken ]
RI-utredningen (Ju 1994:09) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
RI-utredningen (Ju 1994:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:60.
Lokal : Statskontoret, Box 2280, 103 17 Stockholm, tel. växel 08-454 4600, direktval 08-454 4618 (Dager).
Utredningen har avgett :
SOU 1995:32 IT och verksamhetsförnyelse inom rättsväsendet Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Jan Freese, generaldirektör, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1995-03-31
Expert : Harald Boström, polisintendent, fr.o.m. 1994-11-09 t.o.m. 1995-03-31
Expert : Artur Burup, kronodirektör, fr.o.m. 1994-11-09 t.o.m. 1995-03-31
Expert : Jan-Åke Bäckström, byråchef, fr.o.m. 1994-11-09 t.o.m. 1995-03-31
Expert : Kerstin Hammar, byråchef, fr.o.m. 1994-11-09 t.o.m. 1995-03-31
Expert : Torbjörn Israelsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-11-09 t.o.m. 1995-03-31
Expert : Ulf Jansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-11-29 t.o.m. 1995-03-31
Expert : Per-Erik Lundh, överdirektör, fr.o.m. 1994-11-09 t.o.m. 1994-11-28
Expert : Eva Nordqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1994-11-09 t.o.m. 1995-03-31
Expert : Jan Pousette, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-11-09 t.o.m. 1995-03-31
Expert : Rickard Sahlsten, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1994-11-09 t.o.m. 1995-03-31
Expert : Kristina Tollbäck, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-11-09 t.o.m. 1995-03-31
Expert : Bo Ulriksson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-11-09 t.o.m. 1995-03-31
Expert : Gunnar Österberg, kansliråd, fr.o.m. 1994-11-09 t.o.m. 1995-03-31
Sekreterare : Anders Dager, avdelningsdirektör
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman