Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen Översyn av statens stöd till trossamfund (Ku 2016:01)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen Översyn av statens stöd till trossamfund (Ku 2016:01) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 22 st. ♀ 11 ♂ 11 ) :

Ulf Bjereld  []  ( Särskild utredare )
Catharina Adlercreutz  []  ( Expert )
Katarina Arvidson  []  ( Expert )
Charlotte Byström  []  ( Expert )
Kent Eriksson  []  ( Expert )
Mohammad Fazlhashemi  []  ( Expert )
Elisabet Fura  []  ( Expert )
Åsa E. Hole  []  ( Expert )
Göran Larsson  []  ( Expert )
Mia Lövheim  []  ( Expert )
Håkan Sandvik  []  ( Expert )
Helena Wockelberg  []  ( Expert )
Daniel Lindvall  []  ( Huvudsekreterare )
Linda Svärd  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen Översyn av statens stöd till trossamfund (Ku 2016:01)


Beteckning : Ku 2016:01
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2019-03-04
Status : Pågående P
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:62 och dir. 2017:63
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Bjereld, Ulf, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Adlercreutz, Catharina, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Arvidson, Katarina, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Byström, Charlotte, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Eriksson, Kent, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Fazlhashemi, Mohammad, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Fura, Elisabet, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Hole, Åsa E, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Larsson, Göran, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Lövheim, Mia, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Sandvik, Håkan, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Wockelberg, Helena, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Cederin, Hanna, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Dingizian, Esabelle, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Eliasson, Bengt, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Emilsson, Aron, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Gunnarsson, Jonas, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Lodenius, Per, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Lohman, Eva, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Söder, Larry, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Huvudsekreterare : Lindvall, Daniel, fr.o.m. 2016-08-22 t.o.m. 2018-03-20
Sekreterare : Svärd, Linda, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2018-03-15

Rapporter

SOU 2018:18Statens stöd till trossamfund i ett mångreligiöst Sverige

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman