Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Erik Wendel

Sök kontaktuppgifter till Erik Wendel på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Erik Wendel

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Erik Wendel medverkat i ( 3 st. ):

Ungdomsbrottsutredningen (Ju 2002:14) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Ungdomsbrottsutredningen (Ju 2002:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-08-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:95 och dir. 2004:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Christine Persson, hovrättslagman, fr.o.m. 2002-11-14 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Bo Birgersson, vice chefsåklagare, fr.o.m. 2003-01-17 t.o.m. 2004-12-20
Expert : Eva Brandtell, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-01-17 t.o.m. 2004-12-20
Expert : Bo Hägglund, kommissarie, fr.o.m. 2003-01-17 t.o.m. 2004-12-20
Expert : Marie-Louise Ollén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-01-17 t.o.m. 2004-12-20
Expert : Inger Widén Cederberg, enhetschef, fr.o.m. 2003-01-17 t.o.m. 2004-12-20
Expert : Margareta Wihlborg, enhetschef, fr.o.m. 2003-01-17 t.o.m. 2004-12-20
Sekreterare : Erik Wendel, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Helena Åhlén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2005-01-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:122 Ingripanden mot unga lagöverträdare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Göteborgskommittén (Ju 2001:08) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
Göteborgsommittén (Ju 2001:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-06-20
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:60 och dir. 2002:56
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:122 Göteborg 2001
Medverkande :
Ordförande : Ingvar Carlsson, f.d. statsminister, fr.o.m. 2001-06-20 t.o.m. 2003-01-31
Ledamot : Ulf Adelsohn, landshövding, fr.o.m. 2001-06-20 t.o.m. 2003-01-31
Ledamot : Malin Berggren, studerande, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2003-01-31
Ledamot : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Stig Ericsson, polisöverintendent, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Dan Persson, polismästare, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-01-31
Expert : Anders Sigurdson, poliskommissarie, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-01-31
Kia Miljöpartiet Andreasson, de Gröna, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2003-01-31
Helena Folkpartiet Bargholtz, liberalerna, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2003-01-31
Erik Arthur Centerpariet Egervärn, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2003-01-31
Mats Vänsterpartiet Einarsson, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2003-01-31
Morgan Socialdemokraterna Johansson, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2003-01-31
Ragnwi Kristdemokraterna Marcelind, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2003-01-31
Fredrik Moderata Samlingspartiet Reinfeldt, fr.o.m. 2002-01-10 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Peder Bjursten, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2003-01-31
Sekreterare : Louise Calais, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Anita Kratz, journalist, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2003-02-28
Sekreterare : Petra Lundh, hovrättsråd, fr.o.m. 2001-07-15 t.o.m. 2003-04-17
Sekreterare : Erik Wendel, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2003-01-31
Assistent : Marianne Hafner, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-01-12
Assistent : Katarina Näslund, fr.o.m. 2001-09-03 t.o.m. 2003-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:122 Göteborg 2001 [ pdf |Paragraftecken ]
1998 års sexualbrottskommitté (Ju 1998:03) [ Avslutad 2001 ] [ Bitr. sekreterare ]
1998 års sexualbrottskommitté (Ju 1998:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-06-04
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:48.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:14 Sexualbrotten Ett ökat skydd för den sexuella integriteten och angränsade frågor
Medverkande :
Ordförande : Nils-Olof Berggren, justitieombudsman, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Kia Andreasson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Helena Bargholtz, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Sivert Carlsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Ulla Hoffmann, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Morgan Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Jeppe Johnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Göran Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 1998-11-30
Ledamot : Birthe Sörestedt, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Rolf Åbjörnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Brita Bjelle, generaldirektör, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Lena Holmqvist, universitetslektor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Erica Hemtke, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Peter Martens, docent, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Gunvor Martinsson, kammaråklagare, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Peter Broberg, extra åklagare, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31
Josephine Appelquist, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Martin Andreasson, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Eva Hassel- Calais, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Marianne Göthberg, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Kristina Jernberg, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Hans Klette, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Börje Svensson, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Ragnhild Lövgrup, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-09-15
Huvudsekreterare : Katarina Påhlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2001-03-31
Bitr. sekreterare : Erik Wendel, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman