Hem: Teman: Offentliga utredningar:

1998 års sexualbrottskommitté (Ju 1998:03)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

1998 års sexualbrottskommitté (Ju 1998:03) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 26 st. ♀ 14 ♂ 12 ) :

Nils-Olof Berggren  []  ( Ordförande )
Kia Andreasson  []  ( Ledamot )
Helena Bargholtz  []  ( Ledamot )
Sivert Carlsson  []  ( Ledamot )
Ulla Hoffmann  []  ( Ledamot )
Morgan Johansson  []  ( Ledamot )
Jeppe Johnsson  []  ( Ledamot )
Göran Magnusson  []  ( Ledamot )
Birthe Sörestedt  []  ( Ledamot )
Rolf Åbjörnsson  []  ( Ledamot )
Lena Holmqvist  []  ( Expert )
Erica Hemtke  []  ( Expert )
Peter Martens  []  ( Expert )
Gunvor Martinsson  []  ( Expert )
Peter Broberg  []  ( Expert )
Katarina Påhlsson  []  ( Huvudsekreterare )
Erik Wendel  []  ( Bitr. sekreterare )
Britta Bjelle  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

1998 års sexualbrottskommitté (Ju 1998:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-06-04
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:48.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:14 Sexualbrotten Ett ökat skydd för den sexuella integriteten och angränsade frågor
Medverkande :
Ordförande : Nils-Olof Berggren, justitieombudsman, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Kia Andreasson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Helena Bargholtz, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Sivert Carlsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Ulla Hoffmann, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Morgan Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Jeppe Johnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Göran Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 1998-11-30
Ledamot : Birthe Sörestedt, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Rolf Åbjörnsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1998-08-10 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Brita Bjelle, generaldirektör, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Lena Holmqvist, universitetslektor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Erica Hemtke, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Peter Martens, docent, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Gunvor Martinsson, kammaråklagare, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Peter Broberg, extra åklagare, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31
Josephine Appelquist, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Martin Andreasson, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Eva Hassel- Calais, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Marianne Göthberg, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Kristina Jernberg, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Hans Klette, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Börje Svensson, fr.o.m. 1998-11-04 t.o.m. 2001-03-31
Ragnhild Lövgrup, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-09-15
Huvudsekreterare : Katarina Påhlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2001-03-31
Bitr. sekreterare : Erik Wendel, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2001-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman