Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Ungdomsbrottsutredningen (Ju 2002:14)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Ungdomsbrottsutredningen (Ju 2002:14) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:122 Ingripanden mot unga lagöverträdare [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 6 ♂ 3 ) :

Ann-Christine Persson  []  ( Särskild utredare )
Eva Brandtell  []  ( Expert )
Bo Hägglund  []  ( Expert )
Marie-Louise Ollén  []  ( Expert )
Inger Widén Cederberg  []  ( Expert )
Margareta Wihlborg  []  ( Expert )
Erik Wendel  []  ( Sekreterare )
Helena Åhlén  []  ( Sekreterare )
Bo Birgerson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Ungdomsbrottsutredningen (Ju 2002:14)


Beteckning : Ju 2002:14
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2006-02-27
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-08-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:95 och dir. 2004:78
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Persson, Ann-Christine, fr.o.m. 2002-11-14 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Birgersson, Bo, fr.o.m. 2003-01-17 t.o.m. 2004-12-20
Expert : Brandtell, Eva, fr.o.m. 2003-01-17 t.o.m. 2004-12-20
Expert : Hägglund, Bo, fr.o.m. 2003-01-17 t.o.m. 2004-12-20
Expert : Ollén, Marie-Louise, fr.o.m. 2003-01-17 t.o.m. 2004-12-20
Expert : Widén Cederberg, Inger, fr.o.m. 2003-01-17 t.o.m. 2004-12-20
Expert : Wihlborg, Margareta, fr.o.m. 2003-01-17 t.o.m. 2004-12-20
Sekreterare : Wendel, Erik, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Åhlén, Helena, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2005-01-16

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman