Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : David Englund

Sök kontaktuppgifter till David Englund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : David Englund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som David Englund medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén (U 1994:02) om utvecklingen i gymnasieskolan [ Avslutad 1997 ]
Kommittén (U 1994:02) om utvecklingen i gymnasieskolan
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Utredningen har avgett :
SOU 1996:1 Den nya gymnasieskolan - Hur går det?
SOU 1997:1 Den nya gymnasieskolan - Steg för steg
SOU 1997:107 Den nya gymnasieskolan - problem och möjligheter - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Jan Björkman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-11-11 t.o.m. 1997-09-15
Ordförande : Odd Eiken, statssekreterare, t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Iris Birath, sekreterare /v, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1994-12-01
Ledamot : Jan Björkman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1994-11-10
Ledamot : Britt-Marie Danestig-Olofsson, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1995-12-02 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Inger Davidson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1994-11-11 t.o.m. 1996-02-14
Ledamot : Gunnar Goude, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1994-11-11 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Lotta Edholm, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1995-04-02
Ledamot : Ulla-Britt Hagström, f.d. led av riksdagen /kd, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Marianne Jönsson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1994-04-21
Ledamot : Stefan Kihlberg, f.d. led. av riksdagen /nyd, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Christer Lindblom, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-04-03 t.o.m. 1996-02-14
Ledamot : Ulf Melin, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Rolf Nordanskog, rektor /fp, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1997-09-15
Ledamot : Fanny Rizell, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1994-10-07
Ledamot : Marie-Louise Rönnmark, socionom /s, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Eva Edström-Fors, departementsråd, fr.o.m. 1995-09-01 t.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Peter Holmberg, utbildningsdirektör, fr.o.m. 1995-06-02 t.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Boo Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Sonja Hjorth, kansliråd, fr.o.m. 1994-04-21 t.o.m. 1997-09-15
David Englund, f.d. avdelningsdirektör
Torpo Marjut
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (U 1994:06) om kvalificerad eftergymnasial yrkesutbildning [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
Utredningen (U 1994:06) om kvalificerad eftergymnasial yrkesutbildning
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för ändrats genom regeringens beslut 1994-09-01.
Medverkande :
Anders Franzén, sakkunnig, fr.o.m. 1995-05-01 t.o.m. 1996-07-22
Rolf Nordanskog, utbildningschef, fr.o.m. 1994-06-01 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Torsten Björkman, professor, fr.o.m. 1994-06-27 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Anna Gustin, civilekonom, fr.o.m. 1994-06-27 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Nils Gunnar Håkansson, general manager, fr.o.m. 1994-06-27 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Torsten Lundgren, direktör, fr.o.m. 1994-06-27 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Eva Löfgren, länsarbetsdirektör, fr.o.m. 1994-06-27 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Christer Marking, civilekonom, fr.o.m. 1994-06-27 t.o.m. 1995-04-30
Sakkunnig : Sven-Erik Wallin, departementsråd, fr.o.m. 1994-06-01 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Per Ivan AMU-gruppen AB Andersson, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Gert ALMEGA Assermark, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Eva Maria TCO Danvind, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Ernst Erik Sveriges Akademikers Central- Ehnmark, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : David Englund, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Carl Magnus Sveriges Verkstadsindustrier Hektor, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Lars Henriksson, Åke Landsorganisationen i Sverige, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Lars Högskolan Hillefors, i Trollhättan/Uddevalla, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Anders Utbildningsföretagens Höglund, förening, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Christina Företagarnas Riksorganisation Lundh, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Kerstin Statens Matsson, skolverk, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Sture Riksförbundet Mattsson, för kommunal och, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Lars Olof Universitetet Nilsson, i Lund, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Marta Landstingsförbundet Olsson, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Per Sveriges Förenade Studentkårer Sandbäck, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Levi AMS Svenningsson, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Mats Svenska Kommunförbundet Söderberg, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Expert : Maria HAO Taavo, fr.o.m. 1994-09-26 t.o.m. 1995-04-30
Sekreterare : Anders Franzén, sakkunnig, fr.o.m. 1994-06-01 t.o.m. 1995-04-30
Leif Davidsson, undervisningsråd, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1995-03-14
Lennart Kördel, direktör, fr.o.m. 1994-08-01 t.o.m. 1995-12-31
Inger Leckström, assistent, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1996-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:38 Yrkeshögskolan – Kvalificerad eftergymnasial yrkesutbildning [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (U 1993:03) om kompetenskrav för gymnasielärare i yrkesämnen [ Avslutad 1994 ] [ Sekreterare ]
Utredningen (U 1993:03) om kompetenskrav för gymnasielärare i yrkesämnen
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1993:79.
Utredningen har avgett :
SOU 1994:101 Höj Ribban Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ulf Melin, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Gert Assermark, direktör, t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Christina Hasselberg, departementssekreterare, t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Barbro Karlsson, ombudsman, t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Inge Marie Lundborg, prefekt, t.o.m. 1994-08-31
Sakkunnig : Erik Åkerlund, yrkeslärare, t.o.m. 1994-08-31
Sekreterare : Agneta Charpentier, departementssekreterare, t.o.m. 1994-01-30
Sekreterare : David Englund, f.d. avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-07-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:101 Höj ribban! Lärarkompetens för yrkesutbildning [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman