Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Bertil Nordblom

Sök kontaktuppgifter till Bertil Nordblom på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Bertil Nordblom

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Bertil Nordblom medverkat i ( 2 st. ):

1995 års domstolskommitté (Ju 1995:05) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
1995 års domstolskommitté (Ju 1995:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:102, dir. 1997:50. och dir. 1998:22
Utredningen har avgett :
SOU 1998:88 Domaren och Beredningsorganisationen - utbildning och arbetsfördelning. Kommittén beräknas avsluta sitt arbete den 29 juni 1998.
Medverkande :
Ordförande : Bertil Hübinette, generaldirektör, fr.o.m. 1995-10-27 t.o.m. 1998-11-30
Ledamot : Kia Andreasson, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Claes Beyer, advokat /f, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ann-Marie Fagerström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Per Erik Granström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Jan Hellman, pol. sekreterare /s, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ulla-Britt Johansson, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Aina Jonsson, socionom, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Veronica Jonsson, kamrer /c, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Göran Magnusson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Helena Streiffert, jur.kand. /kds, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ove Svensson, rådman /v, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Krister Thelin, hovrättsråd /m, fr.o.m. 1995-11-24 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Bo Broomé, hovrättspresident, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Hans-Erik Jonasson, lagman, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Björn Orrhede, kammarrättspresident, fr.o.m. 1996-02-15 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Kjell Persson, lagman, fr.o.m. 1995-11-29 t.o.m. 1998-06-30
Sakkunnig : Carina Stävberg, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Susanne Billum, chefsjurist, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-08-31
Expert : Göran Björlin, advokat, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Maria Bredberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-22 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Meijt Cederdahl, byråsekreterare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Janåke Kvennberg, lagman, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Anna-Karin Lundin, hovrättspresident, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Bertil Nordblom, budgetchef, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-11-25
Expert : Solveig Riberdahl, bitr. riksåklagare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Stefan Rubenson, departementsråd, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Katarina Wingqvist, rådman, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Eva Årestad-Rosberg, polisintendent, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Helén Ängmo, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-06 t.o.m. 1997-04-21
Sekreterare : Susanne Bagge, jur.kand., fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-12-31
Sekreterare : Birgitta Holmgren, hovrättsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-12-31
Sekreterare : Staffan Lind, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-08-14 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Torbjörn Nordenson, hovrättsråd, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1998-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

SAMRED-utredningen (Ju 1994:08) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]
SAMRED-utredningen (Ju 1994:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1994:17.
Lokal : Justitiedepartementet, 103 33 STOCKHOLM, Drottninggatan 2, tel. växel 08-405 10 00, direktval 08-405 47 69 (sekreteraren)
Utredningen har avgett :
SOU 1995:136 Rättsväsendets resultat - så kan det redovisas. Ett förslag till modell för en samlad resultat- redovisning Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Klas Bergenstrand, riksåklagare, fr.o.m. 1994-09-12 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Jan Ahlberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Alf Andersson, chefsjurist, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Anette Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Göran Andersson, budgetchef, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1995-02-15
Expert : Anders Dager, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Kjell Elefalk, planeringschef, fr.o.m. 1995-02-16 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Doris Högne, departementsråd, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1995-05-21
Expert : Claes Kring, departementsråd, fr.o.m. 1995-02-16 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Bertil Nordblom, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Rolf Sandahl, revisionsdirektör, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Elisabeth Sandström, revisionsdirektör, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1994-12-31
Expert : Karin Selldin, controller, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Lars Sjöström, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Nils Svartz, polisintendent, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Kristina Tollbäck, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Bo Ulriksson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Anders Wiklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Helen Ängmo, departementssekreterare, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Gunnar Österberg, kansliråd, fr.o.m. 1994-10-24 t.o.m. 1996-01-31
Sekreterare : Elisabeth Sandström, revisionsdirektör, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman