: : :

Medverkande i utredning : Ants Viirman

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Ants Viirman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Ants Viirman medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen om den statliga folkrörelsepolitiken i framtiden (Ju 2005:12) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]

Utredningen om den statliga folkrörelsepolitiken i framtiden(Ju 2005:12)


Beteckning : Ju 2005:12
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Senast ändrad : 2008-03-07
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2005-10-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:117 och dir. 2007:07
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Karlsson, Åsa-Britt, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Sakkunnig : Ericsson, Marie, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Ledamot : Norberg, Ulla, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Aldenberg, Elisabet, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Gawell, Malin, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Häll, Lars, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Jansson, Anna-Karin, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Mattsson, Hans, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Mårselius, Petra, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Strömberg, Lovisa, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Svensson Risdal, Mårten, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-02-28
Expert : Törnell Sandberg, Stina, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Viirman, Ants, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-09-30
Expert : Åkesson, Hanna, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-01-31
Björk, Inger, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Dahlborg, Magdalena, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Friberg, Torsten, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Färm, Ingemar, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Holmestig, Anders, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Idris, Alaa, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Jarlöv, Lena, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Jonsson, Gerd, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Ljung, Birgitta, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Mijatovic, Milinko, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Pettersson, Göran, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Setkic, Mostafa, fr.o.m. 2005-12-20 t.o.m. 2007-09-30
Svensson, Raymond t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Lindholm, Berndt, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-10-14

Rapporter

SOU 2007:66Rörelser i tiden
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 3 st. ) :

Dir. 2005:117
Dir. 2007:07
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:7 Tilläggsdirektiv till Folkrörelseutredningen (Ju 2005:12) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:66 Rörelser i tiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om allmänna samlingslokaler (Ju 2002:05) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]

Utredningen om allmänna samlingslokaler (Ju 2002:05)


Beteckning : Ju 2002:05
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2005-02-24
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-03-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:40
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Nordström, Kjell, fr.o.m. 2002-03-21 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Wickman, Charlotta, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Waern, Joachim, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Andersson, Elving, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Eriksson, Marie, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-08-31
Expert : Gustafsson, Ulf, fr.o.m. 2002-09-27 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Götesson, Leif, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Johansson, Eva, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Karlsson, Eva, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Malmsten, Peter, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Sandgren, Torgny, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Tunér, Jenny, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Vallgårda, Ebba, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Viirman, Ants, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Yogesh, Kumar, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Lindholm, Berndt, fr.o.m. 2002-04-15 t.o.m. 2004-02-01

Rapporter

SOU 2003:118Allmänna samlingslokaler – demokrati, kultur, utveckling
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:40
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:118 Allmänna samlingslokaler – demokrati, kultur, utveckling [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om utvärdering av folkbildningen (U 2001:06) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]

Utredningen om utvärdering av folkbildningen (U 2001:06)


Beteckning : U 2001:06
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-07
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-09-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:74
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Engman, Gerd, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-03-17
Expert : Eriksson, Toni, fr.o.m. 2002-09-03 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Larsson, Staffan, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Rydbeck, Kerstin, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Svensson, Kerstin, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Säljö, Roger, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Waldén, Louise, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Viirman, Ants, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Wijkström, Filip, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Wikström, Gudrun, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Wising, Keneth, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-03-15
Expert : Åfreds, Johanna, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2002-09-02
Sekreterare : Ekman, Anders, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Svensson, Alvar, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2004-03-21
Assistent : Pettersson, Eva, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2004-03-31

Rapporter

SOU 2003:94Folkbildningens särart?
SOU 2003:108Folkbildningen och integration
SOU 2003:112Deltagares upplevelse av folkbildningen
SOU 2003:125Fyra rapporter om folkbildningen
SOU 2004:8Folkbildning och lärande med IKT-stöd
SOU 2004:30Folkbildning i brytningstid – en utvärdering av studieförbund och folkhögskolor
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:74
Utredningen för översyn av arbetsmarknadspolitiken i förhållande till konstnärsyrket (Ku 1997:04) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]

Utredningen för översyn av arbetsmarknads- politiken i förhållande till konstnärsyrket (Ku 1997:04)


Beteckning : Ku 1997:04
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-10
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1997:58.
Lokal :
0

Sammansättning


Forsman, Anders, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Backman, Karin, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Bolme, Tomas, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Curman, Peter, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : De, Erik, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Gustavsson, Mats, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Hjelm, Barbro, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Johansson, Nils, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Jonsson, Anita, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Nyh, Thomas, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Santesson, Anna, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Sjölander, Katarina, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-12-20
Expert : Viirman, Ants, fr.o.m. 1997-08-18
Huvudsekreterare : Gille, Yvonne, fr.o.m. 1997-06-10 t.o.m. 1997-01-15
de, Barbro, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1997-10-31
Sennerdal, Robert, fr.o.m. 1997-05-21 t.o.m. 1997-12-20

Rapporter

SOU 1997:183Arbete år konstnärer
- slutbetänkande
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:58
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:183 Arbete åt konstnärer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kultur i skolan (Ku 1995:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1998 ] [ Ledamot ]

Kultur i skolan (Ku 1995:A) Organ inom Regeringskansliet


Beteckning : Ku 1995:A
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1995-09-21
Direktiv för
Lokal :
01

Sammansättning


Ordförande : Lyrevik, Thomas, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1996-03-22
Ordförande : Nykvist, Ann-Christin, fr.o.m. 1996-03-23 t.o.m. 1998-09-30
Ledamot : Engqvist, Lars, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-03-31
Ledamot : Holmberg, Olle, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Ledamot : Lannegren, Göran, fr.o.m. 1995-09-22
Ledamot : Lundgren, Ulf P., fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Ledamot : Lönnberg, Lil, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Ledamot : Löfdahl, Göran, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Ledamot : Viirman, Ants, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Ledamot : Wegraeus, Erik, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Huvudsekreterare : Sommansson, Agneta, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Sekreterare : Hansson, Hasse, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Sekreterare : Schwartz, Margareta, fr.o.m. 1998-05-05 t.o.m. 1998-12-31

Rapporter

Ds 1998:58En strategi för kultur i skolan
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1998:58 En strategi för kultur i skolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (U 1994:03) för statlig utvärdering av folkbildningen [ Avslutad 1996 ]

Utredningen (U 1994:03) för statlig utvärdering av folkbildningen


Beteckning : U 1994:03
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-13
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för ändrats genom regeringsbeslut 1996-05-30
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM Direktiv för utredningen, se dir. 1994:12.
0

Sammansättning


Andrén, Carl-Gustaf, fr.o.m. 1994-04-19 t.o.m. 1996-11-30
Furuland, Lars, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Ivarsson, Kent, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Jonsson, Jan O, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Micheletti, Michele, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Olsson, Marta, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Paulsson, Rolf, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Svensson, Alvar, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-01-31
Säljö, Roger, fr.o.m. 1994-08-22 t.o.m. 1996-11-30
Viirman, Ants, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-11-30
Wikström, Gudrun, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Charpentier, Agneta, fr.o.m. 1994-04-19 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Göransson, Lars, fr.o.m. 1994-04-19 t.o.m. 1996-11-30
Westin, Rauni, fr.o.m. 1994-04-19 t.o.m. 1996-11-30

Rapporter

regeringsbeslut 1996-05-30
Utredningen har avgett
SOU 1995:141Folkbildning och vuxenstudier
Rekrytering, omfattning, erfarenheter
SOU 1996:47Cirkelsamhället
SOU 1996:75Värden i folkhögskolevärlden.
SOU 1996:122Kunskapssyn och samhällsnytta i
hantverkscirklar och hantverksutövande
SOU 1996:127Folkbildningens institutioner,
SOU 1996:159Folkbildningen – en utvärdering.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:12
Utredningen (Ku 1993:04) om översyn av Riksteaterns betydelse för teaterlivet och ansvarsfördelningen mellan Riksteatern och länsteatrarna [ Avslutad 1994 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen (Ku 1993:04) om översyn av Riksteaterns betydelse för teaterlivet och ansvarsfördelningen mellan Riksteatern och länsteatrarna


Beteckning : Ku 1993:04
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 1995-02-21
Status : Avslutad 1994
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för
Lokal :
012

Sammansättning


Ordförande : Johansson, Kent
Ledamot : Assarsson-Marsh, Elisabet
Ledamot : Fridén, Lennart
Ledamot : Nilsson, Anders
Ledamot : Sahlström, Ingegerd
Ledamot : Wilson, Carl-Johan
Sakkunnig : Backman, Karin
Sakkunnig : Gustafsson, Charlotta
Sakkunnig : Jonsson, Anita
Sakkunnig : Viirman, Ants
Sekreterare : Eurenius, Birgitta
Sekreterare : Sylwan, Mats

Rapporter

SOU 1994:52Teaterns roller
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:52 Teaterns roller [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén (Ku 1993:03) om kulturpolitikens inriktning [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]

Kommittén (Ku 1993:03) om kulturpolitikens inriktning


Beteckning : Ku 1993:03
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2006-11-20
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för
Lokal : Fredsgatan 2. Postadress: Kulturdepar- tementet, 103 33 Stockholm. Direktiv för utredningen, se dir. 1993:24, 1994:146. Utredningen har avgett (SOU 1994:9) Förnyelse och kontinuitet- om konst och kultur i framtiden. (SOU 1995:84) Kulturpolitikens inriktning (SOU 1995:85) Tjugo års kulturpolitik En rapport från kulturutredningen Uppdraget är därmed slutfört.
0

Sammansättning


Ordförande : Engman, Gerd, fr.o.m. 1994-12-09
Ordförande : Mundebo, Ingemar t.o.m. 1994-12-08
Sakkunnig : Blom, Catharina
Ledamot : Branting, Charlotte
Ledamot : Ericson, Kia
Ledamot : Fleetwood, Elisabeth
Ledamot : Ginner, Thomas
Ledamot : Gustavsson, Stina
Ledamot : Gustavsson, Åke
Ledamot : Larsson, Ewa, fr.o.m. 1994-12-09
Ledamot : Nilsson, Annika, fr.o.m. 1994-12-09
Ledamot : Norbelie, Bertil
Ledamot : Persson, Elisabeth
Ledamot : Strid, Laila t.o.m. 1994-12-08
Ledamot : Wennerlund, Alwa
Sakkunnig : Enflo, Hans, fr.o.m. 1995-02-01
Sakkunnig : Gustafsson, Charlotta
Sakkunnig : Lannegren, Göran t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Lyrevik, Thomas t.o.m. 1994-03-14
Sakkunnig : Sand, Hans
Sakkunnig : Viirman, Ants
Expert : Ekman, Anders, fr.o.m. 1993-11-01
Expert : Eliason, Marianne, fr.o.m. 1994-12-01
Expert : Emanuelsson, Lars, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Löfdahl, Göran, fr.o.m. 1993-11-01 t.o.m. 1995-01-31
Expert : Spetz, Agneta, fr.o.m. 1993-11-01
Huvudsekreterare : Johansson, Hans
von, Christina, fr.o.m. 1995-02-01
Billinger, Jan-Erik
Bogefeldt, Christer
Cronholm, Margareta, fr.o.m. 1993-12-01
Nilsson, Bo, fr.o.m. 1995-02-01
Romanus, Marika, fr.o.m. 1994-09-01

Rapporter

SOU 1994:9Förnyelse och kontinuitet- om
konst och kultur i framtiden.
SOU 1995:84Kulturpolitikens inriktning
SOU 1995:85Tjugo års kulturpolitik
En rapport från kulturutredningen
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1993:24

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman