Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kultur i skolan (Ku 1995:A) [Organ inom Regeringskansliet]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kultur i skolan (Ku 1995:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 4 ♂ 9 ) :

Thomas Lyrevik  []  ( Ordförande )
Ann-Christin Nykvist  []  ( Ordförande )
Lars Engqvist  []  ( Ledamot )
Olle Holmberg  []  ( Ledamot )
Göran Lannegren  []  ( Ledamot )
Ulf P. Lundgren  []  ( Ledamot )
Lil Lönnberg  []  ( Ledamot )
Göran Löfdahl  []  ( Ledamot )
Erik Wegraeus  []  ( Ledamot )
Agneta Sommansson  []  ( Huvudsekreterare )
Hasse Hansson  []  ( Sekreterare )
Margareta Schwartz  []  ( Sekreterare )
Ants Viirman  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kultur i skolan (Ku 1995:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-09-21
Utredningen har avgett :
Ds 1998:58 En strategi för kultur i skolan Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Thomas Lyrevik, statssekreterare, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1996-03-22
Ordförande : Ann-Christin Nykvist, statssekreterare, fr.o.m. 1996-03-23 t.o.m. 1998-09-30
Ledamot : Lars Engqvist, direktör, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-03-31
Ledamot : Olle Holmberg, utbildningsdepartementet, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Ledamot : Göran Lannegren, direktör, fr.o.m. 1995-09-22
Ledamot : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Ledamot : Lil Lönnberg, statssekreterare, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Ledamot : Göran Löfdahl, statssekreterare, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Ledamot : Ants Svenska Viirman, kommunförbundet, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Ledamot : Erik Wegraeus, riksantikvarie, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Huvudsekreterare : Agneta Sommansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Sekreterare : Hasse Hansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-09-22 t.o.m. 1998-09-30
Sekreterare : Margareta Schwartz, fr.o.m. 1998-05-05 t.o.m. 1998-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman