Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Annie Johansson

Sök kontaktuppgifter till Annie Johansson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Annie Johansson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Annie Johansson medverkat i ( 4 st. ):

Signalspaningskommittén (Fö 2009:01) [ Avslutad 2011 ] [ Ledamot ]
Signalspaningskommittén (Fö 2009:01)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-02-12
Direktiv för kommittén, se dir. 2009:10 och dir. 2010:127
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:13 Uppföljning av signalspaningslagen
Medverkande :
Ordförande : Inger René, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-06-09
Ledamot : Berit Andnor, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-06-09
Ledamot : Paul Degerlund, f.d. generalmajor, fr.o.m. 2009-06-09
Ledamot : Leif Jakobsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-06-09
Ledamot : Annie Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-06-09
Ledamot : Tommy Waidelich, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-06-09
Ledamot : Cecilia Wigström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2009-06-09
Sekreterare : Pernilla Arrland, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-09-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:13 Uppföljning av signalspaningslagen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om underrättelseinhämtning för vissa polisiära behov (Ju 2008:14) [ Avslutad 2009 ]
Utredningen om underrättelseinhämtning för vissa polisiära behov(Ju 2008:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-10-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:120
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:66 Signalspaning för polisiära behov
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Eriksson, ordförande i Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden, fr.o.m. 2008-10-09 t.o.m. 2009-07-31
Otto von Arnold, led. av riksdagen, Kristdemokraterna, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Krister Hammarbergh, led. av riksdagen, Moderata samlingspartiet, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Annie Johansson, led. av riksdagen, Centerpartiet, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Margareta Persson, led. av riksdagen, Socialdemokraterna, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Lage Rahm, led. av riksdagen, Miljöpartiet de gröna, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Cecilia Wigström, led. av riksdagen, Folkpartiet liberalerna, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Alice Åström, led. av riksdagen, Vänsterpartiet, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2009-07-21
Sekreterare : Johan Sjöö, säkerhetsråd, fr.o.m. 2008-10-09 t.o.m. 2009-08-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:120 Underrättelseinhämtning för vissa polisiära behov [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:66 Signalspaning för polisiära behov [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
E-offentlighetskommittén (Ju 2008:06) [ Avslutad 2010 ] [ Ledamot ]
E-offentlighetskommittén (Ju 2008:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-03-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2008:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:5 Säkerhetskopiors rättsliga status
SOU 2010:4 Allmänna handlingar i elektronisk form - offentlighet och integritet
Medverkande :
Ordförande : Henrik Jermsten, regeringsråd, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-02-28
Ledamot : Otto von Arnold, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Marianne Berg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Per Bill, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Krister Hammarbergh, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Annie Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Mark Klamberg, doktorand, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2008-10-19
Ledamot : Mathias Klang, fil.dr och lektor, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Margareta Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Leif Pettersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Eliza Roszkowska Öberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Tone Tingsgård, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Pernilla Wikström Pehrson, chefsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Christer Winbäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-10-20 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Magnus Dahlberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Hans-Olof Lindblom, dataråd, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 2008-06-12 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Johan Modin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Svante Nygren, analytiker, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Michael Staff, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2009-09-08
Expert : Pär Trehörning, journalist, ombudsman, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Britt-Marie Östholm, arkivråd, fr.o.m. 2009-09-09 t.o.m. 2010-02-04
Sekreterare : Lotten Karlén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-05-05 t.o.m. 2010-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Integritetsskyddskommittén (Ju 2004:05) [ Avslutad 2008 ] [ Ledamot ]
Integritetsskyddskommittén (Ju 2004:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-07
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:51 och dir. 2006:109
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM, tel. 08-405 15 20 (Reimers)Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG,tel. 031-701 53 69 (Bergendahl)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:22 Skyddet för den personliga integriteten, Kartläggning och analys Del 1 och 2
SOU 2008:3 Skyddet för den personliga integriteten
Medverkande :
Ordförande : Olle Abrahamsson, rättschef, fr.o.m. 2004-05-13 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Anders Bengtsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Leif Björnlod, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Inger Davidson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2004-10-03
Ledamot : Christer Engelhardt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Liselott Hagberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Agne Hansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Barbro Hietala Nordlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2006-10-31
Ledamot : Annie Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Bertil Kjellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Inger René, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Olle Sandahl, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Ulla Wester, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Alice Åström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, ämnesråd, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2008-01-31
Expert : Daniel Kjellgren, byråchef, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2008-01-31
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2008-01-31
Sekreterare : Märit Bergendahl, rådman, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2004-08-16 t.o.m. 2008-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman