Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Integritetsskyddskommittén (Ju 2004:05)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Integritetsskyddskommittén (Ju 2004:05) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 10 ♂ 9 ) :

Olle Abrahamsson  []  ( Ordförande )
Anders Bengtsson  []  ( Ledamot )
Leif Björnlod  []  ( Ledamot )
Inger Davidson  []  ( Ledamot )
Christer Engelhardt  []  ( Ledamot )
Liselott Hagberg  []  ( Ledamot )
Agne Hansson  []  ( Ledamot )
Barbro Hietala Nordlund  []  ( Ledamot )
Annie Johansson  []  ( Ledamot )
Bertil Kjellberg  []  ( Ledamot )
Inger René  []  ( Ledamot )
Olle Sandahl  []  ( Ledamot )
Ulla Wester  []  ( Ledamot )
Alice Åström  []  ( Ledamot )
Katrin Hollunger Wågnert  []  ( Expert )
Daniel Kjellgren  []  ( Expert )
Leif Lindgren  []  ( Expert )
Märit Bergendahl  []  ( Sekreterare )
Elisabet Reimers  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Integritetsskyddskommittén (Ju 2004:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-04-07
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:51 och dir. 2006:109
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM, tel. 08-405 15 20 (Reimers)Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG,tel. 031-701 53 69 (Bergendahl)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:22 Skyddet för den personliga integriteten, Kartläggning och analys Del 1 och 2
SOU 2008:3 Skyddet för den personliga integriteten
Medverkande :
Ordförande : Olle Abrahamsson, rättschef, fr.o.m. 2004-05-13 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Anders Bengtsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Leif Björnlod, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Inger Davidson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2004-10-03
Ledamot : Christer Engelhardt, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Liselott Hagberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Agne Hansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Barbro Hietala Nordlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2006-10-31
Ledamot : Annie Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Bertil Kjellberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Inger René, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Olle Sandahl, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-04 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Ulla Wester, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Ledamot : Alice Åström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-08-27 t.o.m. 2008-01-31
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, ämnesråd, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2008-01-31
Expert : Daniel Kjellgren, byråchef, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2008-01-31
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2008-01-31
Sekreterare : Märit Bergendahl, rådman, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2004-08-16 t.o.m. 2008-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman