Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Studiesociala utredningen (S 2002:13)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Studiesociala utredningen (S 2002:13) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 9 ♂ 5 ) :

Cinnika Beiming  []  ( Särskild utredare )
Anna Gralberg  []  ( Sakkunnig )
Eva Gullfeldt  []  ( Sekreterare )
Eivy Häggström  []  ( Sakkunnig )
Anneli Josefsson  []  ( Sakkunnig )
Maria Lindqvist  []  ( Sakkunnig )
Siv Orbelius  []  ( Sakkunnig )
Annelie Westman  []  ( Sakkunnig )
Per Gillström  []  ( Expert )
Jan-Olof Larsson  []  ( Expert )
Leif Tallskog  []  ( Expert )
Jan Boström  []  ( Sekreterare )
Stig-Åke Petersson  []  ( Sekreterare )
Ann Eva Askensten  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Studiesociala utredningen (S 2002:13)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-09-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:120 och dir. 2003:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:130 Studerande och trygghetssystemen
Medverkande :
Särskild utredare : Cinnika Beiming, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2002-09-19
Sakkunnig : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-18 t.o.m. 2003-10-14
Sakkunnig : Eva Gullfeldt, ämnesråd, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Eivy Häggström, kansliråd, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Anneli Josefsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Maria Lindqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Siv Orbelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Annelie Westman, kansliråd, fr.o.m. 2002-11-18
Expert : Anna Eva Askensten, enhetschef, fr.o.m. 2002-11-18
Expert : Per Gillström, utredare, fr.o.m. 2002-11-18
Expert : Jan-Olof Larsson, administrativ strateg, fr.o.m. 2002-11-18
Expert : Leif Tallskog, enhetschef, fr.o.m. 2002-11-18
Sekreterare : Jan Boström, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2004-01-31
Sekreterare : Eva Gullfeldt, ämnesråd, fr.o.m. 2003-10-15
Sekreterare : Stig-Åke Petersson, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-10-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman