Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna-Stina Elfving

Sök kontaktuppgifter till Anna-Stina Elfving på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna-Stina Elfving

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna-Stina Elfving medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen (N 2003:07) om översyn av vissa frågor rörande företagshälsovården [ Avslutad 2004 ]
Utredningen (N 2003:07) om översyn av vissa frågor rörande företagshälsovården
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:87 och dir. 2003:180
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Kurt Eriksson, fr.o.m. 2003-09-15 t.o.m. 2002-12-02
Expert : Charlotte Andersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-05-27
Expert : Lars Bohlin, fr.o.m. 2003-12-15 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Lars von Ehrenheim, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Anders Englund, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Monica Höeg Wistedt, kansliråd, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Peter Linderoth, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-02-08
Expert : Gösta Ljungman, fr.o.m. 2004-02-09 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Enar Lundgren, fr.o.m. 2004-05-28 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Karin Odencrants, fr.o.m. 2004-02-09 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Hélène Sandmark, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-02-08
Expert : Peter Westerholm, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-12-02
Expert : Marie Åkhagen, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-12-02
Ned Carter, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Anna Stina Elfving, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Hans Granqvist, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Björn Hammar, fr.o.m. 2004-05-10 t.o.m. 2004-12-02
Kerstin Hildingsson, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Jens Karlsson, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Linda Ljung, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-05-09
Britt Trossmark, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Stefan Wiberg, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2004-12-02
Sekreterare : Per Ewaldsson, fr.o.m. 2004-03-03 t.o.m. 2004-11-30
Sekreterare : Lars Inge Thorsson, fr.o.m. 2003-11-03 t.o.m. 2004-12-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

SENIOR 2005 – Äldrepolitik för framtiden (S 1998:08) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
SENIOR 2005 - Äldrepolitik för framtiden (S 1998:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-22
Direktiv för beredningen, se dir. 1998:109.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:29 Riv ålderstrappan. Livslopp i förändring
SOU 2003:91 Äldrepolitik för framtiden. 100 steg till trygghet och utveckling med en åldrande befolkning + Bil. A-D.
Medverkande :
Ordförande : Claes-Bertil Ytterberg, biskop, fr.o.m. 1998-12-22
Ledamot : Margareta Arvidson, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Barbro Beck-Friis, professor, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Sven Brus, kommunalråd, fr.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Ulla Bäckström, geriatriker, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Jerzy Einhorn, professor (avliden), fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Åke Eriksson, ordförande i Moderata Samlingspartiets Seniorer, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Catharina Hagen, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Cristina Husmark Pehrsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Olof Johansson, universitetsadjunkt/doktorand, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Hans Karlsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Lennart Klockare, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Roland Larsson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Harald Nordlund, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Eva Olofsson, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-15
Ledamot : Lena Olsson, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-06-14
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Margareta Pettersson, f.d. pol.sekr., fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Marina Pettersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Marietta de Pourbaix-Lundin, f.d. led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2001-12-01
Ledamot : Tullia von Sydow, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Siw Wittgren-Ahl, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Conny Öhman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-10-01
Sakkunnig : Gert Alaby, utredare, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Stig Alkebratt, förbundskonsulent, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Helena Axestam, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Carina Cronsioe, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Anna-Stina Elfving, utredningssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Eric De Groat, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Inger Hestvik, förbundsledamot, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Lennarth Johansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 1999-07-31
Sakkunnig : Tore Lidbom, ombudsman, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Irene Lindström, sekreterare, fr.o.m. 2001-12-01
Sakkunnig : Inger Lundkvist, utredare, fr.o.m. 2000-07-01
Sakkunnig : Catharina Morthenson Ekelöf, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-01
Sakkunnig : Harald Mårtensson, ombudsman, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Robert Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-01
Sakkunnig : Helene Rånlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 1999-07-31
Sakkunnig : Gunilla Sahlin, expert, fr.o.m. 1999-10-18
Sakkunnig : Ulla Åhs, sektionschef, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Pär Alexandersson, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Helena Axestam, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Per-Svante Landelius, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Marita Minell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-22
Sekreterare : Björn Sundström, socialchef, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2003-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (S 1997:09) om översyn av socialförsäkringsnämnderna [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredningen (S 1997:09) om översyn av socialförsäkringsnämnderna
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1997:71.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:134 Förtroendemannainflytande - ökad kvalitet och rättssäkerhet Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Eva Eriksson, led. av riksdagen /fp
Sakkunnig : Leif Thern, ombudsman, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Eva Stina Alfredsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Helena Almström, socialförsäkringsombud, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Alf Eckerhall, direktör, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Karin Frank, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Anna-Stina Elfving, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Charlotta Krafft, ombudsman, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Ellen Linder, utredare, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Lia von, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-06-11
Expert : Sven Erik Svensson, direktör, fr.o.m. 1997-06-11
Sekreterare : Monica Wistedt, jur.kand., fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:134 Förtroendemannainflytande – ökad kvalitet och rättssäkerhet [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen (S 1997:11) om arbetsgivarens ansvar vid rehabilitering och försäkring mot kostnader för sjuklön, AGRA-utredningen [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (S 1997:11) om arbetsgivarens ansvar vid rehabilitering och försäkring mot kostnader för sjuklön, AGRA-utredningen
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:90.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:142 Högkostnadsskydd mot sjuk- lönekostnader. Utredningen har avgett
SOU 1998:104 Arbetsgivarens rehabiliterings- ansvar Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Lars Grönwall, direktör, fr.o.m. 1998-02-12
Ingvar Söderström, kanslichef, fr.o.m. 1997-06-26 t.o.m. 1998-02-04
Sakkunnig : Dina Brdarski, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Alf Eckerhall, jur.kand., fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Anna-Stina Elfving, ombudsman, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1998-04-14
Sakkunnig : Anders Englund, avdelningschef, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Mats Fagerlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-01-23
Sakkunnig : Hans Granqvist, förhandlingssekreterare, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Karin Hovlin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1998-02-22
Sakkunnig : Anders Jeppson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Jens Karlsson, jur.kand., fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Rolf Lindberg, direktör, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Anita Linder, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1998-02-20
Sakkunnig : Carina Nilsson, utredare, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Ove Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-03-16
Sakkunnig : Eva-Maria Magnusson, enhetschef, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Lars-Åke Sandqvist, ombudsman, fr.o.m. 1998-04-15
Sakkunnig : Margareeta Sjöberg, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Marie-Louise Strömgren, ombudsman, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Jan Svensson, förhandlare, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Lisbeth Schagerlöv, controller, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Lars Wext, E direktör, fr.o.m. 1997-08-15
Sekreterare : Gun-Britt Holmberg, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1997-08-04 t.o.m. 1998-08-17
Sekreterare : Carin Hultin, planeringssekreterare, fr.o.m. 1997-08-25 t.o.m. 1998-08-17
Sekreterare : Maria Norberg, försäkringsjurist, fr.o.m. 1998-03-16 t.o.m. 1998-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:142 Högkostnadsskydd mot sjuklönekostnader [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:104 Arbetsgivarens rehabiliteringsansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsskadeutredningen 1997 (S 1997:12) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Arbetsskadeutredningen 1997 (S 1997:12)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:91.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:37 Den framtida arbetsskadeförsäkringen. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Lars Grönwall, direktör, fr.o.m. 1997-06-26
Sakkunnig : Susann Asplund-Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Palle Carlsson, ombudsman, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Alf Eckerhall, jur.kand., fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Anna-Stina Elfving, ombudsman, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Anders Englund, avdelningschef/överläkare, fr.o.m. 1997-09-22
Sakkunnig : Hans Goine, försäkringschef, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Jonas Iversen, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Jens Karlsson, jur.kand., fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Göran Lambertz, departementsråd, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Elisabeth Lane, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Margareta Sjöberg, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Marie-Louise Strömgren, ombudsman, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Jan Svensson, förhandlare, fr.o.m. 1997-08-15
Sakkunnig : Rolf Westin, enhetschef, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Lars Baltzari, jur.kand., fr.o.m. 1997-08-15
Sekreterare : Maria Norberg, försäkringsjurist, fr.o.m. 1997-08-11 t.o.m. 1998-03-15
Sekreterare : Anna Åkerrén, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-08-04 t.o.m. 1998-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:91 Översyn av arbetsskadeförsäkringen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:37 Den framtida arbetsskadeförsäkringen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman