Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Sanell

Sök kontaktuppgifter till Anna Sanell på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Sanell

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Sanell medverkat i ( 4 st. ):

Avfallsutredningen (M 2011:02) [ Avslutad 2012 ] [ Huvudsekreterare ]
Avfallsutredningen (M 2011:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:66 och dir. 2012:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:56 Mot det hållbara samhället - resurseffektiv avfallshantering
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Ekecrantz, departementsråd, fr.o.m. 2011-06-30 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Charlotta Broman, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Kent Carlsson, vd, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Kerstin Cederlöf, chefsjurist, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Ann-Sofie Eriksson, sektionschef, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Göran Finnveden, professor, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Tomas Gärdström, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Göran Nilsson, vd, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Mats Rundström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Britt Sahleström, vd, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Expert : Weine Wiqvist, vd, fr.o.m. 2011-09-30 t.o.m. 2012-08-31
Huvudsekreterare : Anna Sanell, fr.o.m. 2011-09-05 t.o.m. 2012-09-09
Sekreterare : Ida Mohlander, fr.o.m. 2011-11-01
Biträdande sekreterare : Jon Löfdahl, fr.o.m. 2011-10-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:56 Mot det hållbara samhället – resurseffektiv avfallshantering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Barnsäkerhetsdelegationen (S 2001:05) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Barnsäkerhetsdelegationen (S 2001:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-11
Direktiv för delegationen, se dir. 2001:79
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:68 Sociala skillnader i skador bland barn och ungdomar
SOU 2002:99 Barns skador i Sverige - Barnskadeatlas med frekvenser och trender på nationell-, läns- och kommunnivå 1987-2000
SOU 2003:19 Barns rätt till säkra och utvecklande miljöer. Framtida huvudman
SOU 2003:79 Två läsår bland 10-15 åringar i Stockholms län. Inblick i skademönster, skadeomständigheter och skolliv
SOU 2003:127 Från barnolycksfall till barns rätt till säkerhet och utveckling
Medverkande :
Ordförande : Agneta Karlsson, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Ragnar Andersson, professor, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Ingvar Enqvist, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Gudrun Eriksson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Susanne Fahlgren, samhällsvetare, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Ulrika Lindmark, jurist, fr.o.m. 2003-09-15
Ledamot : Anna-Lena Olsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Jan Sjögren, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Iréne Tallhage-Lönn, expert, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Claes Tingvall, trafiksäkerhetsdirektör, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Marcus Bjering, studerande, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Gudrun Dahlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Lars Darin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Maria Dremé, studerande, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Björn Dufva, departementsråd, fr.o.m. 2001-11-30 t.o.m. 2002-07-31
Sakkunnig : Thord Eriksson, brandingenjör, fr.o.m. 2002-05-07
Sakkunnig : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Nic Nilsson, medlemssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Lena Nyberg, barnombudsman, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Anna Sanell, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-08-01
Sakkunnig : Anna Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Margareta Wiman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Pia Björklid, professor, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Ulf Björnstig, professor, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Staffan Janson, professor, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Lucie Laflamme, docent, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Gun Neuman, generaldirektör, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Elisabeth Aldenberg, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Marie Hasselberg, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Bodil Långberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Kaj Sundström, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:79 Barnsäkerhetsdelegation

Kemikalieutredningen (M 1998:09) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Kemikalieutredningen (M 1998:09)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-10-15
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:91 och dir. 2000:41
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:53 Varor utan faror
2001:4 Kemikalieinspektionen - Översyn av verksamhet, resurser och finansiering
Medverkande :
Särskild utredare : Arne Kardell, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunniga : Gunnar Bengtsson, generaldirektör, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-05
Sakkunniga : Lena Gevert, miljöchef, fr.o.m. 1999-02-22 t.o.m. 2000-06-05
Sakkunniga : Cynthia de Wit, docent, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Egon Abresparr, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Richard Almgren, direktör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Håkan Björndahl, docent, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Magnus Blomqvist, enhetschef, fr.o.m. 2000-11-08 t.o.m. 2001-01-14
Ledamot : Ann-Sofie Eriksson, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Sten Flodström, myndighetsexpert, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Sven Ove Hansson, professor, fr.o.m. 1999-04-26 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Lasse Henricsson, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Mikael Karlsson, styrelseledamot, fr.o.m. 1999-06-15 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Nils Gunnar Lindquist, stf. generaldirektör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Birgitta Melin, enhetschef, fr.o.m. 1999-09-29 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Bertil Nilsson, direktör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2000-11-07
Expert : Anita Ringström, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Ulrika Samuelsson, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Eva Sandberg, kansliråd, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Anna Sanell, kanslisekreterare, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Maria Sandquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2001-01-14
Expert : Eva Smith, direktör, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-15
Expert : Mats Tysklind, professor, fr.o.m. 1999-03-19 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Gia Wickbom, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-19 t.o.m. 2001-01-14
Huvudsekreterare : Mona Blomdin Persson, fr.o.m. 1999-02-08 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Ingela Andersson, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Jennie Jansson, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-04-30
Sekreterare : Peter Sundin, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Åsa Wiklund-Fredström, fr.o.m. 2000-01-17 t.o.m. 2000-03-19
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Statens råd för kärnavfallsfrågor – Kärnavfallsrådet (M 1992:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Pågående ] [ Kanslichef ]
Kärnavfallsrådet (M 1992:A)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1992-06-23
Direktiv för rådet, se dir 1992:72, dir. 2009:31 och dir. 2018:18
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm. Kansli tel. 08-405 24 37, Kanslichef direkt: 08-405 20 44. Kärnavfallsrådets webbplats: karnavfallsradet.se
Kärnavfallsrådets uppdrag löper till den 31 december 2022. Uppdraget kan därefter förlängas med högst fem år i taget.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:50 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 1992
SOU 1993:18 Acceptans Tolerans Delaktighet
SOU 1993:67 Slutförvaring av använt kärnbränsle (även utgiven i engelsk översättning "Final Disposal of Spent Nuclear Fuel")
SOU 1995:50 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 1995
SOU 1995:90 Kärnavfall och Miljö (även utgiven i engelsk översättning "Nuclear Waste and the Environment"
SOU 1996:101 Kärnavfall - teknik och platsval (även utgiven i engelsk översättning "Nuclear Waste - Disposal Technology and Site Selection)
SOU 1997:180 Kärnavfall och Beslut
SOU 1998:68 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 1998 (även utgiven i engelsk översättning "NUCLEAR WASTE state-of-the-art reports 1998")
SOU 1998:130 Kärnavfall och Säkerhet
SOU 1999:67 KÄRNAVFALL metod-plats-miljökonsekvens (även utgiven i engelsk översättning "NUCLEAR WASTE method-site-environmental consequence")
SOU 2001:35 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet, (även utgiven i engelsk översättning "NUCLEAR WASTE state-of-the-art reports 2001"), finns tre delar av denna rapport
SOU 2001:108 KÄRNAVFALL NUETS ANSVAR OCH KOMMANDE GENERATIONERS FRIHET
SOU 2002:63 Kärnavfall - forskning och teknikutveckling ("även utgiven i engelsk översättning "Nuclear waste - research and technique development")
SOU 2004:67 KUNSKAPSLÄGET PÅ KÄRNAVFALLSOMRÅDET 2004 (även utgiven i engelsk översättning "NUCLEAR WASTE state-of-the-art reports 2004"), finns tre delar av denna rapport
SOU 2004:99 Kärnavfall - demokrati och vetenskap
SOU 2004:120 KÄRNAVFALL Tillbakablick och framtidsperspektiv i KASAM:s verksamhet
SOU 2005:47 Kärnavfall - barriärerna, biosfären och samhället (även utgiven i engelsk översättning Nuclear waste - the barriers, the biosphere and the community
SOU 2005:83 Kärnavfall - kostnader och finansiering
Rapport 2006:1 Kärnavfall - vilka alternativ för metod och plats bör redovisas?
SOU 2007:38 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2007 - nu levandes ansvar, framtida generations frihet
SOU 2007:38 Nuclear Waste State-of-the-Art Report 2007 - responsibility, of current generations
Rapport 2007:1 Slutförvaring av använt kärnbränsle; Regelsystem och olika aktörers roller under beslutsprocessen (Rapport från ett KASAM-seminarium den 15 november 2006)
Rapport 2007:2 Säkerhetsanalys av slutförvaring av kärnavfall - roll, utveckling och utmaning (En fördjupning till KASAM:s rapport om kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2007, SOU 2007:38)
Rapport 2007:3 Tid för slutförvaring av kärnavfall - samhälle, teknik och natur (En fördjupning till KASAM:s rapport om kunskapsläget på kärnavfallsområdet, SOU 2007:38)
Rapport 2007:4 Riskperspektiv på slutförvaring av kärnavfall - individ, samhälle och kommunikation (En fördjupning till KASAM:s rapport om kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2007, SOU 2007:38)
Rapport 2007:5 Strålande forskningsutsikter? En översikt om kärnavfallsfrågor inom samhällsvetenskaplig forskning
Rapport 2007:6 Djupa borrhål; Ett alternativ för slutförvaring av använt kärnbränsle? (Rapport från KASAM:s utfrågning den 14–15 mars 2007
Rapport 2007:7 Rivning av kärntekniska anläggningar i Sverige (rapport från Kärnavfallsrådets utfrågning den 11 december 2007)
SOU 2008:70 Slutförvaring av kärnavfall. Kärnavfallsrådets yttrande över SKB:s Fud-program 2007
SOU 2008:70 Final Disposal of Nuclear Waste. Engelsk översättning av SOU 2009:70
Rapport 2008:1 Systemanalys för slutförvaring av kärnavfall (Rapport från Kärnavfallsrådets utfrågning den 24 april 2008)
Rapport 2008:2 Platsval för slutförvar av kärnavfall - på vilka grunder? (Rapport från Kärnavfallsrådets utfrågning den 4-5 juni 2008)
Rapport 2008:3 Deltagande och demokrati i kärnavfallsfrågan (Rapport från Kärnavfallsrådets utfrågning den 3 december 2008)
Rapport 2009:3 Debatten krig slutförvaring av kärnavfall - en studie av argumentationen
Rapport 2009:4 Mechanisms of Copper Corrosion in Aqueous Environments
Rapport 2009:5 Vem talar sanning om kärnavfallet? Rapport från Kärnavfallsrådets seminarium den 9 december 2009
SOU 2010:6 Kunskapslägesrapport på kärnavfallsområdet 2010 - utmatningar för slutförvarsprogrammet
SOU 2011:14 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2011 - geologin, barriärerna, alternativen Nuclear Waste State of the Art Report 2011 - geology, barriers, alternatives
SOU 2011:50 Kärnavfallsrådets yttrande över SKB:s Fud-program
Rapport 2011:1 Bästa möjliga teknik (BAT) - tolkning och användning inom olika avfallsområden
Rapport 2011:2 Tillståndsprövningen enligt miljöbalken och kärntekniklagen
SOU 2012:7 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2012 - långsiktig säkerhet, haveriet och global utblick
SOU 2011:50 The Swedish National Council for Nuclear Waste's Review of the Swedish Nuclear Fuel and Waste Management Co's (SKB'S) RD&D Programme 2010
SOU 2012:7 Nuclear Waste State of the Art Report 2012 - long-term safety, accidents and global survey
SOU 2013:11 Kunskapsläget på Kärnavfallsområdet 2013 - Slutförvarsansökan under prövning: kompletteringskrav och framtidsalternativ
SOU 2013:11 Nuclear Waste state-of-the-art Report - Final repository application under review: supplementary information and alternative futures Translation of SOU 2013:11
SOU 2014:11 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2014. Forskningsdebatt, alternativ och beslutsfattande
SOU 2014:11 Nuclear Waste State-of-the-Art Report 2014. Research debate, alternatives and decision-making
SOU 2014:12 Kärnavfallsrådets yttrande över SKB:s Fud-program 2013
SOU 2014:42 Review of the Swedish Nuclear Fuel and Waste Management Co´s (SKB´s) RD&D Programme 2013
SOU 2014:42 Kärnavfallsrådets yttrande över SUB:s Fud-program 2013
SOU 2015:11 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2015 - Kontroll, dokumentation och finansiering för ökad säkerhet
SOU 2015:11 Nuclear Waste State-of-the-Art Report 2015. Safeguards, record-keeping and financing for increased safety. Engelsk översättning
SOU 2016:16 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet. Risker, osäkerheter och framtidsutredningar
SOU 2017:8 Rapport: Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2017. Kärnavfallet - en fråga i ständig förändring
SOU 2017:62 Kärnavfallsrådets yttrande över SKB:s Fud-program 2016
SOU 2018:8 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2018 - Beslut under osäkerhet
Rapport 2019:1 Översikt av åtta länder - status april 2019
SOU 2020:9 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2020, Steg för Steg, Var står vi? Vart går vi?
SOU 2020:39 Kärnavfallsrådets yttrande över SKB:s Fud-program 2019
Medverkande :
Ordförande : Carl Reinhold Bråkenhielm, professor, fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2020-06-30
Ordförande : Carl Reinhold Bråkenhielm, seniorprofessor, fr.o.m. 2020-07-01 t.o.m. 2022-12-31
Ordförande : Torsten Carlsson, fr.o.m. 2007-07-01 t.o.m. 2013-06-30
Ordförande : Kristina Glimelius, professor, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2007-05-31
Ordförande : Camilla Odhnoff, f.d. landshövding, fr.o.m. 1992-07-01 t.o.m. 2002-06-30
Ordförande : Rolf Sandström, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-08-31
Vice ordförande : Tuija Hilding-Rydevik, docent, fr.o.m. 2016-02-09 t.o.m. 2020-06-30
Vice ordförande : Tuija Hilding-Rydevik, professor, fr.o.m. 2020-07-01 t.o.m. 2022-12-31
Vice ordförande : Karin Högdahl, docent, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot : Göran Andersson, professor, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 2002-06-30
Ledamot : Lena Andersson-Skog, professor, fr.o.m. 2003-10-20 t.o.m. 2019-06-30
Ledamot : Berit Arheimer, docent, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2010-01-10
Ledamot : Yvonne Brandberg, docent, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2009-06-30
Ledamot : Carl Reinhold Bråkenhielm, professor, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Britt-Marie Drottz Sjöberg, professor, fr.o.m. 1998-03-10 t.o.m. 2003-07-07
Ledamot : David Dyrssen, professor emeritus, fr.o.m. 1992-07-01 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : Willis Forsling, professor, fr.o.m. 1998-03-10 t.o.m. 2014-06-30
Ledamot : Sophie Grape, docent, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2020-12-31
Ledamot : Sophie Grape, docent, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Ing-Marie Gren, professor, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Mats Harms-Ringdahl, professor, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2020-12-31
Ledamot : Tuija Hilding-Rydevik, professor, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2020-12-31
Ledamot : Mats Harms-Ringdahl, professor emeritus, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Karin Högdahl, docent, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot : Karin Högdahl, docent, fr.o.m. 2018-12-31 t.o.m. 2020-12-31
Ledamot : Anna Jarstad, docent, fr.o.m. 2009-12-01 t.o.m. 2011-02-28
Ledamot : Lennart Johansson, adjungerad professor, fr.o.m. 2008-07-01 t.o.m. 2020-06-30
Ledamot : Thomas Kaiserfeld, professor, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2020-06-30
Ledamot : Thomas Kaiserfeld, professor, fr.o.m. 2020-07-01 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Mikael Karlsson, miljöforskare KTH, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Gert Knutsson, professor emeritus, fr.o.m. 1998-03-10 t.o.m. 2009-06-30
Ledamot : Inga-Britt Lindblad, professor emeritus, fr.o.m. 2004-03-09 t.o.m. 2009-03-31
Ledamot : Karin Markides, professor, fr.o.m. 1995-08-01 t.o.m. 1997-05-05
Ledamot : Sören Mattsson, professor, fr.o.m. 1992-07-01 t.o.m. 2007-06-30
Ledamot : Marie Nisser, professor, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Jenny Palm, professor, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2020-06-30
Ledamot : Ingmar Persson, professor, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2021-12-31
Ledamot : Rolf Sandström, professor, fr.o.m. 1992-07-01 t.o.m. 2007-06-30
Ledamot : Anneli Salo, fil.lic., fr.o.m. 1994-05-01 t.o.m. 2000-02-25
Ledamot : Linda Soneryd, professor, fr.o.m. 2020-10-19 t.o.m. 2022-12-31
Ledamot : Jimmy Stigh, professor, fr.o.m. 1992-07-01 t.o.m. 2007-06-30
Ledamot : Olof Söderberg, överdirektör, fr.o.m. 1992-07-01 t.o.m. 1996-09-24
Ledamot : Anne-Marie Thunberg, teol.dr., fr.o.m. 1992-07-01 t.o.m. 2001-06-30
Ledamot : Clas-Otto Wene, professor, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2014-06-30
Ledamot : Lotta Vahlne Westerhäll, professor, fr.o.m. 1992-07-01 t.o.m. 2001-06-30
Sakkunnig : Hannu Hänninen, professor, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2020-12-31
Sakkunnig : Hannu Hänninen, professor, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Sakkunnig : Ingvar Persson, rådgivare, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2020-12-31
Sakkunnig : Ingvar Persson, jur kand, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-12-31
Sakkunnig : Anneli Salo, fil.lic., fr.o.m. 2000-02-26 t.o.m. 2001-06-30
Sakkunnig : Olof Söderberg, överdirektör, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Torsten Carlsson, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2007-06-30
Expert : Sören Norrby, fil.mag, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Nils Rydell, civilingenjör, fr.o.m. 1992-07-01 t.o.m. 2002-06-30
Expert : Harald Åhagen, ingenjör, fr.o.m. 1992-07-01 t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Tor Leif Andersson, docent, fr.o.m. 1992-07-01 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Peter Andersson, fr.o.m. 2011-01-17 t.o.m. 2016-08-15
Sekreterare : Anna Cato, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-09-14
Sekreterare : Holmfridur Bjarnadottir, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-11-14
Sekreterare : Björn Hedberg, fr.o.m. 2005-08-29 t.o.m. 2007-06-30
Sekreterare : Mats Lindman, fil.mag., fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare : Eva Simic, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2009-05-31
Sekreterare : Johanna Swedin, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2020-08-14
Sekreterare : Johanna Swedin, fr.o.m. 2020-08-15
Biträdande sekreterare : Evis Bergenlöv, fr.o.m. 2016-07-01 t.o.m. 2020-06-30
Biträdande sekreterare : Evis Bergenlöv, fr.o.m. 2020-07-01 t.o.m. 2022-12-31
Biträdande sekreterare : Karolina Brogan, fr.o.m. 2011-08-17 t.o.m. 2012-09-30
Biträdande sekreterare : Siv Milton, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2009-06-30
Biträdande sekreterare : Johanna Swedin, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2016-08-15
Kanslichef : Peter Andersson, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2020-08-14
Kanslichef : Peter Andersson, fr.o.m. 2020-08-15
Kanslichef : Holmfridur Bjarnadottir, fr.o.m. 2010-11-15 t.o.m. 2016-08-12
Kanslichef : Björn Hedberg, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2008-06-30
Kanslichef : Anna Sanell, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2015-01-31
Kanslichef : Eva Simic, fr.o.m. 2008-07-01 t.o.m. 2011-06-30
Assistent : Siv Milton, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-04-30
Assistent : Karolina Brogan, fr.o.m. 2009-08-18 t.o.m. 2011-08-16
Assistent : Johanna Swedin, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2013-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 34 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:50 Avgifter och högkostnadsskydd inom äldre- och handikappomsorgen [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1993:18 Acceptans – Tolerans – Delaktighet [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1993:67 Slutförvaring av använt kärnbränsle – KASAMs yttrande över SKBs FUD-program 92 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:50 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 1995 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:90 Kärnavfall och miljö [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:101 Kärnavfall – teknik och platsval [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:180 Kärnavfall och beslut – rapport från ett seminarium om beslutsprocessen i samband med lokalisering av ett slutförvar av använt kärnbränsle [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:68 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 1998 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:130 Kärnavfall och säkerhet – Rapport från ett seminarium om säkerhetsanalys av slutförvaring av använt kärnbränsle [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:67 Kärnavfall – metod – plats – miljökonsekvens – KASAMs yttrande över SKBs FUD-program 98 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:35 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet – Del III – Grundvatten i hårt berg – en analys av kunskapsläget [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:108 Kärnavfall – nuets ansvar och kommande generationers frihet [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:63 Kärnavfall – forskning och teknikutveckling – KASAM:s yttrande över SKB:s FUD-program 2001 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:67 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2004 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:99 Kärnavfall – demokrati och vetenskap [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:120 Kärnavfall – Tillbakablick och framtidsperspektiv i KASAM:s verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:47 Kärnavfall – barriärerna, biosfären och samhället [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2005:83 Kärnavfall – kostnader och finansiering [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2007:38 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2007 – nu levandes ansvar, framtida generationers frihet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2008:70 Slutförvaring av kärnavfall – Kärnavfallsrådets yttrande över SKB:s Fud-program 2007 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:6 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2010 – utmaningar för slutförvarsprogrammet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2011:14 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2011 – geologin, barriärerna, alternativen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2011:50 Kärnavfallsrådets yttrande över SKB:s Fud-program 2010 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2012:7 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2012 – långsiktig säkerhet, haverier och global utblick [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2013:11 Kunskapsläget på Kärnavfallsområdet 2013 – Slutförvarsansökan underprövning: kompletteringskrav och framtidsalternativ [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2014:11 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2014 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2014:42 Kärnavfallsrådets yttrande över SKB:s Fud-program 2013 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:11 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2015 – Kontroll, dokumentation och finansiering för ökad säkerhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2016:16 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2016 – Risker, osäkerheter och framtidsutmaningar [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:8 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2017 – Kärnavfallet – en fråga i ständig förändring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:62 Kärnavfallsrådets yttrande över SKB:s Fud-program 2016 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2018:8 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2018 – Beslut under osäkerhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2020:9 Kunskapsläget på kärnavfallsområdet 2020 – Steg för steg – Var står vi? Vart går vi? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2020:39 Kärnavfallsrådets yttrande över SKB:s Fud-program 2019 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman