Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Flodin

Sök kontaktuppgifter till Anna Flodin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Flodin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Flodin medverkat i ( 2 st. ):

Offentlighets- och sekretesskommittén (Ju 1999:06) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Offentlighets- och sekretesskommittén (Ju 1999:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-16
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:32, dir. 2003:24 och dir. 2003:163
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:3 Offentlighetsprincipen och den nya tekniken - delbetänkande
SOU 2002:97 Ordning och reda bland allmänna handlingar
SOU 2003:99 Ny sekretesslag
SOU 2004:75 Insyn och sekretess - i statliga företag - i internationellt samarbete
Medverkande :
Ordförande : Per Kjellsson, lagman, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Monica Green, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Kenth Högström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Birgitta Kruse, journalist, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 1999-10-05
Ledamot : Britt-Marie Lindkvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Monica Lindow, sektionschef, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Inger Lundgren, kanslichef, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Ann Lång, jur.kand., fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Svante Nycander, f.d. chefsredaktör, fil.hed.dr., fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Inger René, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Per-Olof Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Ledamot : Stefan Tornberg, oppositionsråd, fr.o.m. 1999-06-21 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peder Bjursten, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-04-23 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Malin Bonthron, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Maria Eka, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-04-22
Expert : Tom Ekelund, advokat, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Monica Felding, rådman, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Anna Flodin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Berndt Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Claes Gränström, överarkivarie, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Margareta Gårdmark Nylén, ämnesråd, fr.o.m. 2001-11-12 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Sigurd Heuman, lagman, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2003-09-14
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-20 t.o.m. 2001-04-30
Expert : Per Hultengård, jurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Aimée Jillger, verksjurist, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Lena Klintefall Råssjö, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-11-11
Expert : Eva Lenberg, kansliråd, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Alf Lindberg, journalist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Stina Malmberg, språkexpert, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Cecilia Mauritzon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-15 t.o.m. 2004-02-03
Expert : Klas Reinholdsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2000-03-19
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peter Seipel, professor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2003-09-28
Expert : Hans Sundström, chefsjurist, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Ulrika Ternby, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-02-04 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Kristina Widgren, chefsjurist, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Monica Felding, rådman, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Fredrik Forssman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-12-08 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Ulrika Geijer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-16 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Peder Liljeqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Sekreterare : Cecilia Mauritzon, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-01-28
Sekreterare : Elisabet Reimers, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-01-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om nya regler om godtrosförvärv (Ju 1998:07) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om nya regler om godtrosförvärv (Ju 1998:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-11-12
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:95
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:56 Vindikation av stöldgods
Medverkande :
Särskild utredare : Barbro Hegrelius Jonson, hovrättspresident, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Peter Adamsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 1999-09-21
Sakkunniga : Anna Flodin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2000-06-15
Sakkunnig : Boel Havelius, hovrättsråd, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Sakkunnig : Torgny Håstad, justitieråd, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Sakkunnig : Magnus Medin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Peter Broberg, verksjurist, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Anders Brushammar, ekonomichef, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Ursula Cronsten, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Sonja Dyrhage, försäkringsjurist, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Lars-Olof Eklöf, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Olle Fjordgren, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Linda Hallstedt, jur.kand., fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 1999-04-30
Sekreterare : Christina Brockmeyer, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:95 Nya regler om godtrosförvärv

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:56 Vindikation av stöldgods [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman