Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om nya regler om godtrosförvärv (Ju 1998:07)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om nya regler om godtrosförvärv (Ju 1998:07) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 7 ♂ 7 ) :

Barbro Hegrelius Jonson  []  ( Särskild utredare )
Peter Adamsson  []  ( Sakkunnig )
Anna Flodin  []  ( Sakkunnig )
Boel Havelius  []  ( Sakkunnig )
Torgny Håstad  []  ( Sakkunnig )
Magnus Medin  []  ( Sakkunnig )
Peter Broberg  []  ( Expert )
Anders Brushammar  []  ( Expert )
Ursula Cronsten  []  ( Expert )
Sonja Dyrhage  []  ( Expert )
Lars-Olof Eklöf  []  ( Expert )
Olle Fjordgren  []  ( Expert )
Linda Hallstedt  []  ( Expert )
Christina Brockmeyer  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om nya regler om godtrosförvärv (Ju 1998:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-11-12
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:95
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:56 Vindikation av stöldgods
Medverkande :
Särskild utredare : Barbro Hegrelius Jonson, hovrättspresident, fr.o.m. 1998-12-01 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Peter Adamsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 1999-09-21
Sakkunniga : Anna Flodin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2000-06-15
Sakkunnig : Boel Havelius, hovrättsråd, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Sakkunnig : Torgny Håstad, justitieråd, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Sakkunnig : Magnus Medin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Peter Broberg, verksjurist, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Anders Brushammar, ekonomichef, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Ursula Cronsten, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Sonja Dyrhage, försäkringsjurist, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Lars-Olof Eklöf, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Olle Fjordgren, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 2000-06-15
Expert : Linda Hallstedt, jur.kand., fr.o.m. 1998-12-21 t.o.m. 1999-04-30
Sekreterare : Christina Brockmeyer, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2000-08-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman