Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om dataskydd vid Rättsmedicinalverket (Ju 2016:18)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om dataskydd vid Rättsmedicinalverket (Ju 2016:18) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 4 ♂ 4 ) :

Sigurd Heuman  []  ( Särskild utredare )
Petra Almquist-Råsten  []  ( Expert )
Ricky Ansell  []  ( Expert )
Lena Isaksson  []  ( Expert )
Sara Markstedt  []  ( Expert )
David Oredsson  []  ( Expert )
Anton Svensson  []  ( Expert )
Anna Dieden  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om dataskydd vid Rättsmedicinalverket (Ju 2016:18)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-09-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:75
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:80 Stärkt integritet i Rättsmedicinalverkets verksamhet
Medverkande :
Särskild utredare : Sigurd Heuman, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-10-25
Expert : Petra Almquist-Råsten, tf. avdelningschef överläkare i rättsmedicin, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-10-25
Expert : Ricky Ansell, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-10-25
Expert : Lena Isaksson, advokat, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-10-25
Expert : Sara Markstedt, verksamhetsjurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-10-25
Expert : David Oredsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-10-25
Expert : Anton Svensson, chefsjurist, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-10-25
Sekreterare : Anna Dieden, hovrättsassessor, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-10-25

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman