Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ann Georgsson

Sök kontaktuppgifter till Ann Georgsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ann Georgsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ann Georgsson medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om reglering av yrket undersköterska (S 2017:07) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om reglering av yrket undersköterska (S 2017:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-10-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:103
Lokal : Karlavägen 100 A. Postadress: Garnisonen 103 33 Stockholm, tel. 08-405 12 02
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:20 Stärkt kompetens i vård och omsorg
Medverkande :
Särskild utredare : Harriet Wallberg, generaldirektör, fr.o.m. 2017-11-15 t.o.m. 2019-04-30
Sakkunnig : Anna Brooks, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2018-09-11
Sakkunnig : Anna Gralberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-22 t.o.m. 2019-04-30
Sakkunnig : Therese Hellman, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-12 t.o.m. 2019-01-21
Sakkunnig : Daniel Olai, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Sakkunnig : Jan Schierbeck, kansliråd, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Sakkunnig : Eva Willman Kullén, ämnesråd, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Eva Ekstedt Salzmann, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-01-19 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Ann Georgsson, ombudsman, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Magnus Göransson, utredare, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Sabina Joyau, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Annelie Medling, ombudsman, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2018-09-04
Expert : Svante Sandell, undervisningsråd, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Katarina Storm Åsell, utredare, fr.o.m. 2018-01-02 t.o.m. 2019-04-30
Expert : Emma Ölmebäck, gruppchef, fr.o.m. 2018-09-05 t.o.m. 2018-09-30
Sekreterare : Johanna Hedström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-12 t.o.m. 2019-04-30
Sekreterare : Petra Zetterberg Ferngren, ämnesråd, fr.o.m. 2017-11-15 t.o.m. 2019-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:103 Reglering av yrket undersköterska [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:20 Stärkt kompetens i vård och omsorg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen för arbetsplatslärande vid yrkesintroduktionsanställningar (YA) (U 2014:07) [ Avslutad 2018 ] [ Ledamot ]
Delegationen för arbetsplatslärande vid yrkesintroduktionsanställningar (YA) (U 2014:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:51 och dir. 2018:105
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:81 YA lär dig jobbet på jobbet
Medverkande :
Ordförande : Pia Enochsson, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2018-12-04
Ordförande : Helén Ängmo, fr.o.m. 2014-04-03 t.o.m. 2015-10-05
Ledamot : Peter Fastighetsanställdas Aronsson, förbund, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Anders Sveriges Kommuner Barane, och Landsting, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Cecilia Handelsanställdas Berggren, förbund, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Stefan GS-facket Björnestöl, för skogs- trä- och grafisk bransch, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Stefan GS-facket Björnestöl, för skogs- trä- och grafisk bransch, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Mårten Industriarbetsgivarna Ericsson, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-10-05
Ledamot : Tobias Teknikarbetsgivarna Eriksson, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-10-05
Expert : Anna Fastighetsanställdas Erixon, förbund, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Ann Svenska Georgsson, kommunalarbetareförbundet, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Ann Svenska Georgsson, kommunalarbetarförbundet, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Lennart Handelsanställdas Grönberg, förbund, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Fredrik Industriarbetsgivarna Gunnarsson, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-12-31
Expert : Conny Kommunala Larsson, företagens samorganisation (KFS), fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Josefine IF Metall Larsson, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Pär Elektriska Lundström, installatörsorganisationen, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Torgny Teknikföretagen Martinsson, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Torgny Teknikarbetstagarna Martinssont, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Elsa Sveriges Mattsson, kommuner och landsting SKL, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Linda Handelsanställdas Palmetzhofer, förbund, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-10-05
Ledamot : Mikael Svenska Pettersson, elektrikerförbundet, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Helen Svensk Handel Rönnholm, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Helen Svensk Rönnholm, handel, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Erica GS Selander, facket för skogs-, trä- och grafisk bransch, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-10-05
Ledamot : Henrik Trä- Smedmark, och möbelindustriförbundet, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Arturo IF Metall Vasquez, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Fredrik Almega Voltaire, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Fredrik Almega Voltaire, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Annika Service- Ödebrink, och kommunikationsfackförbundet (SEKO), fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Sekreterare : Katarina Bech, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2018-04-02
Sekreterare : Ulrika Berg Olofson, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2016-08-31
Sekreterare : Rickard Bäck, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Marianne Feldt, fr.o.m. 2014-04-03 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Rasmus Jonsson, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-08-31
Sekreterare : Amanda Lindqvist, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2016-12-18
Sekreterare : Isabella Palomba Rydén, fr.o.m. 2016-02-22 t.o.m. 2018-09-02
Sekreterare : Nona Rakic, fr.o.m. 2018-03-12 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Sara Rågwall, fr.o.m. 2015-03-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Johan Ståhl, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Hans-Eric Wikström, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:81 YA lär dig jobbet på jobbet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
En nationell samordnare för hemsjukvård (S 2010:06) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
En nationell samordnare för hemsjukvård (S 2010:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:71
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:55 Kommunaliserad hemsjukvård
Medverkande :
Utredare : Ewa Samuelsson, fr.o.m. 2010-06-30
Expert : Monika Socialstyrelsen Albertsson, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Susanne Sveriges Läkarförbund Asplund, fr.o.m. 2011-03-01
Expert : Gösta SPF Bucht, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Sten PRO Boström, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Ulla Vårdförbundet Falk, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Ann Svenska Kommunalarbetareförbundet Georgsson, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Andreas Finansdepartementet Giaever, fr.o.m. 2010-09-20 t.o.m. 2010-11-14
Expert : Karin Socialdepartementet Hellqvist, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Kristina Sveriges Kommuner Jennbert, och Landsting, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Per Sveriges Läkarförbund Johansson, fr.o.m. 2010-09-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Henrik Finansdepartementet Källsbo, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Maria Socialdepartementet Nilsson, fr.o.m. 2010-09-20
Expert : Henrik Finansdepartementet Tiselius, fr.o.m. 2010-11-15 t.o.m. 2011-03-15
Expert : Per Sveriges Kommuner Ödman, och Landsting, fr.o.m. 2010-09-20
Sekreterare : Anders Folkesson, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2011-06-30
Sekreterare : Ellen Hausel Heldahl, kansliråd, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:71 En nationell samordnare för hemsjukvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:55 Kommunaliserad hemsjukvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Nationell lärlingskommitté (U 2008:09) [ Avslutad 2011 ] [ Ledamot ]
Nationell lärlingskommitté (U 2008:09)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-09-11
Direktiv för kommittén, se dir. 2008:106
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:85 Gymnasial lärlingsutbildning - hur blev det? Erfarenheter från första försöksåret
SOU 2010:75 Gymnasial lärlingsutbildning - utbildning för jobb. Erfarenheter efter två års försök med lärlingsutbildning
SOU 2011:72 Gymnasial lärlingsutbildning - med fokus på kvalitet! Hur stärker vi kvaliteten i gymnasial lärlingsutbildning
Medverkande :
Ordförande : Per Thullberg, generaldirektör, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Kerstin Ahlsén, utredare, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2010-03-01
Ledamot : Lena Andersson, förhandlare, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Tony Blom, vice orförande, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Zenita Cider, fr.o.m. 2010-03-02 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Henrik Gaunitz, stabschef, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2009-05-17
Ledamot : Ann Georgsson, ombudsman, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Börje Hagman, ansvarig hantverksfrågor, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Inger Jonasdotter, ordförande, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Christina Linderholm, utbildningsansvarig, fr.o.m. 2009-05-18 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Johan Olsson, fr.o.m. 2010-09-28 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Kristina Scharp, enhetschef, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2010-09-27
Ledamot : Fredrik Voltaire, utbildningsansvarig, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Ledamot : Ulf Zetterstedt, chef, fr.o.m. 2008-11-04 t.o.m. 2011-11-30
Sekreterare : Peter Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Sekreterare : Annika Jervgren, projektledare, fr.o.m. 2009-05-04 t.o.m. 2011-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2008:106 Nationell lärlingskommitté [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman