Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Delegationen för arbetsplatslärande vid yrkesintroduktionsanställningar (YA) (U 2014:07)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Delegationen för arbetsplatslärande vid yrkesintroduktionsanställningar (YA) (U 2014:07) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 36 st. ♀ 18 ♂ 18 ) :

Pia Enochsson  []  ( Ordförande )
Helén Ängmo  []  ( Ordförande )
Stefan GS-facket Björnestöl  []  ( Ledamot )
Erica GS Selander  []  ( Ledamot )
Katarina Bech  []  ( Sekreterare )
Ulrika Berg Olofson  []  ( Sekreterare )
Rickard Bäck  []  ( Sekreterare )
Marianne Feldt  []  ( Sekreterare )
Rasmus Jonsson  []  ( Sekreterare )
Amanda Lindqvist  []  ( Sekreterare )
Isabella Palomba Rydén  []  ( Sekreterare )
Nona Rakic  []  ( Sekreterare )
Sara Rågwall  []  ( Sekreterare )
Johan Ståhl  []  ( Sekreterare )
Hans-Eric Wikström  []  ( Sekreterare )
Anders Barane  []  ( Ledamot )
Josefine Larsson  []  ( Ledamot )
Fredrik Voltaire  []  ( Ledamot )
Cecilia Berggren  []  ( Ledamot )
Mårten Ericsson  []  ( Ledamot )
Tobias Eriksson  []  ( Ledamot )
Ann Georgsson  []  ( Ledamot )
Lennart Grönberg  []  ( Ledamot )
Fredrik Gunnarsson  []  ( Ledamot )
Conny Larsson  []  ( Expert )
Pär Lundström  []  ( Ledamot )
Torgny Martinsson  []  ( Ledamot )
Elsa Mattsson  []  ( Ledamot )
Linda Palmetzhofer  []  ( Ledamot )
Mikael Pettersson  []  ( Ledamot )
Helen Rönnholm  []  ( Ledamot )
Henrik Smedmark  []  ( Ledamot )
Arturo Vasquez  []  ( Ledamot )
Annika Ödebrink  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Delegationen för arbetsplatslärande vid yrkesintroduktionsanställningar (YA) (U 2014:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:51 och dir. 2018:105
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:81 YA lär dig jobbet på jobbet
Medverkande :
Ordförande : Pia Enochsson, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2018-12-04
Ordförande : Helén Ängmo, fr.o.m. 2014-04-03 t.o.m. 2015-10-05
Ledamot : Peter Fastighetsanställdas Aronsson, förbund, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Anders Sveriges Kommuner Barane, och Landsting, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Cecilia Handelsanställdas Berggren, förbund, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Stefan GS-facket Björnestöl, för skogs- trä- och grafisk bransch, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Stefan GS-facket Björnestöl, för skogs- trä- och grafisk bransch, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Mårten Industriarbetsgivarna Ericsson, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-10-05
Ledamot : Tobias Teknikarbetsgivarna Eriksson, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-10-05
Expert : Anna Fastighetsanställdas Erixon, förbund, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Ann Svenska Georgsson, kommunalarbetareförbundet, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Ann Svenska Georgsson, kommunalarbetarförbundet, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Lennart Handelsanställdas Grönberg, förbund, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Fredrik Industriarbetsgivarna Gunnarsson, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-12-31
Expert : Conny Kommunala Larsson, företagens samorganisation (KFS), fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Josefine IF Metall Larsson, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Pär Elektriska Lundström, installatörsorganisationen, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Torgny Teknikföretagen Martinsson, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Torgny Teknikarbetstagarna Martinssont, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Elsa Sveriges Mattsson, kommuner och landsting SKL, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Linda Handelsanställdas Palmetzhofer, förbund, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-10-05
Ledamot : Mikael Svenska Pettersson, elektrikerförbundet, fr.o.m. 2015-10-06 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Helen Svensk Handel Rönnholm, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Helen Svensk Rönnholm, handel, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Erica GS Selander, facket för skogs-, trä- och grafisk bransch, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-10-05
Ledamot : Henrik Trä- Smedmark, och möbelindustriförbundet, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Arturo IF Metall Vasquez, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Fredrik Almega Voltaire, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Fredrik Almega Voltaire, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Ledamot : Annika Service- Ödebrink, och kommunikationsfackförbundet (SEKO), fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-12-04
Sekreterare : Katarina Bech, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2018-04-02
Sekreterare : Ulrika Berg Olofson, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2016-08-31
Sekreterare : Rickard Bäck, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Marianne Feldt, fr.o.m. 2014-04-03 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Rasmus Jonsson, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-08-31
Sekreterare : Amanda Lindqvist, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2016-12-18
Sekreterare : Isabella Palomba Rydén, fr.o.m. 2016-02-22 t.o.m. 2018-09-02
Sekreterare : Nona Rakic, fr.o.m. 2018-03-12 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Sara Rågwall, fr.o.m. 2015-03-01 t.o.m. 2018-08-31
Sekreterare : Johan Ståhl, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Hans-Eric Wikström, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2016-02-29

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman