: : :

Medverkande i utredning : Alec Carlberg

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Alec Carlberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Alec Carlberg medverkat i ( 3 st. ):

Delegationen för brukarinflytande i sociala utvecklingsfrågor (S 2003:C) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2016 ]
Delegationen för brukarinflytande i sociala utvecklingsfrågor(S 2003:C) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-07-03
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Katarina Björkgren, SKR, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2012-01-19
Sermin Bozarslan, Kurdiska riksförbundet, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2008-10-23
Ingrid Burman, Handikappförbundens samarbetsorgan, fr.o.m. 2009-11-06 t.o.m. 2012-12-31
Ingrid Burman, Handikappförbunden, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Alec Carlberg, Basta/Rainbow, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2010-12-31
Beatrice Cardell, Fryshuset, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Håkan Ceder, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2012-12-31
Catarina Danso, Sveriges Makalösa Föräldrar, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Karsten Ekström, Coop Comintegra, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2010-12-31
Amie Faal, African Sisters, fr.o.m. 2007-05-24 t.o.m. 2008-10-23
Kaj Forsberg, Svenska EAPN/Feantsa/ENU-nätverken Göteborg, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2007-05-23
Inger Forsgren, Riksförbundet för Rättigheter, Frigörelse, Hälsa och Likabehandling (RFHL), fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Jan-Olof Forsén, RSMH, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2012-12-31
Julio Fuentes, Samarbetsorgan för etniska organisationer i Sverige, SIOS, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2008-11-01
Ingemar Färm, HSO, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2009-11-05
Carina Gustafsson, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Erdogan Gülten, Turkiska Riksförbundet, fr.o.m. 2008-11-01 t.o.m. 2010-12-31
Gunvi Haggren, Verdandi, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Claus Helmberger, X-Cons,, Stockholm, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2012-12-31
Mona Heurgren, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2014-12-31
Elisabeth Hjalmarsson, Sveriges Kristna Råd, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2012-12-31
Kent Hultquist, RSMH, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Gigi Isacsson, Svenska Kommunförbundet, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2008-10-23
Asha Ismail, Somaliska Riksförbundet, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Inga Johansson, Equmeniakyrkan, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Karolina Johansson, Rainbow Sweden, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2014-12-31
Per-Erik Lindberg, EKC - Ekonomiskt Kunskaps Center, Gävle, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Ulla Lindström, Sveriges Romers Riksförbund, Roma International, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2007-05-23
Sophia Lövgren, Sveriges Makalösa föräldrar, fr.o.m. 2010-11-29 t.o.m. 2014-12-31
Denise Madsen, föreningen Maskrosbarn, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Mikael Malm, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2011-09-15 t.o.m. 2014-12-31
Jila Moradi, Kvinnoföreningen Herrgården i Malmö, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Namu Nambiar, Rainbow Sweden, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Sirpa Niemi, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Bernt Nilsson, HSO, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Rolf Nilsson, Föreningen Stockholms hemlösa, fr.o.m. 2007-05-24 t.o.m. 2010-12-31
Mari Nordström, Rainbow Sweden, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2007-05-23
Janna Olzon, Makalösa föräldrar, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2007-05-23
Christina Paulstrud, Svenska brukarföreningen, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Allan Schwartz, Roma International, fr.o.m. 2007-05-24 t.o.m. 2012-12-31
Ulla-Karin Schön, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2011-09-14
Helene Sigfridsson, Sveriges Makalösa föräldrar, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2010-11-28
Åsa Siviero, Stockholms Stadsmission, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Lena Skiöld, Skoopi, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Camilla Sköld Jansson, Sveriges Kommuner och Landsting,, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2010-12-31
Lotta Sonemalm, SKR, fr.o.m. 2012-01-20
Margareta Svensson Para, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2008-10-23
Peter Söderlund, KRIS, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2008-10-23
Jimmie Trevett, Riksförbundet för social och mental hälsa (RSMH), fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Sonja Wallbom, Riksförbundet för hjälp åt narkotika- och läkemedelsberoende (RFHL), fr.o.m. 2007-05-24 t.o.m. 2012-12-31
Kerstin Wigzell, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2003-10-30 t.o.m. 2005-10-31
Ann-Mari Wulfstrand, Nätverket för sociala frågor Örebro, fr.o.m. 2012-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Leif Öberg, Frälsningsarmén, fr.o.m. 2013-04-02 t.o.m. 2015-12-31
Hanna Lantz, departementssekreterare, t.o.m. 2006-02-28
Elisabet Aldenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2015-02-28
Sara Roxell, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Nationalkommittén för förberedelser och genomförande av den sjunde europeiska konferensen om social ekonomi (Ku 1999:07) [ Avslutad 2001 ] [ Ledamot ]
Nationalkommittén för förberedelser och genomförande av den sjunde europeiska konferensen om social ekonomi (Ku 1999:07)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-05-20
Direktiv för utredningen, se protokoll vid regeringssammanträde 1999-05-20 nr. 1.
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulrica Messing, statsråd, fr.o.m. 1999-05-20
Vice ordförande : Gun-Britt Mårtensson, ordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Sören Andersson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Tore Andersson, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Anita Axelsson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-03-18
Ledamot : Malin Berggren, ordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-03-18
Ledamot : Rafael Bermejo, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Alec Carlberg, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Bo Dockered, lantbrukare, fr.o.m. 2000-07-20 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Eva Fernvall, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Sebastian Giwa, fr.o.m. 2001-03-19
Ledamot : Bengt Göransson, f.d. statsråd, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : K Hammar, G ärkebiskop, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Börje Hörnlund, landshövding, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2000-07-19
Ledamot : Hans Jonsson, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2000-05-21
Ledamot : Mostafa Kharraki, ordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Agneta Mbuyamba, fr.o.m. 2001-03-19
Ledamot : Elisabeth Mattsson, bitr. Europachef, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Inger Schörling, EU-parlamentariker, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Roland Svensson, direktör, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Görel Thurdin, ordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Ylva Thörn, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Caroline Trapp, vice ordförande, fr.o.m. 2000-05-22 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Bengt Westerberg, f.d. socialminister, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Ledamot : Peter Örn, generalsekreterare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Sakkunnig : Ingrid Engelbrekts, fr.o.m. 2001-01-01
Sakkunniga : Ingrid Grahn, planeringssekreterare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Sakkunnig : Kent Ivarsson, kansliråd, fr.o.m. 2000-01-26
Sakkunniga : Ulla Loord-Gynne, t.f. verkst. direktör, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Sakkunniga : Jan Olofsson, projektledare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Sakkunniga : Tina Sköld Engdahl, kooperativ rådgivare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunniga : Raymond Svensson, projektledare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Sakkunniga : Erling Zetterman, projektledare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 2001-08-01
Expert : Jan Olosson, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2001-06-30
Huvudsekreterare : Monika Olin Wikman, fr.o.m. 2001-01-15 t.o.m. 2001-09-30
Sekreterare : Lars Bryntesson, departementsråd, fr.o.m. 2000-11-08
Sekreterare : Göran Dahlstrand, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1999-10-01
Sekreterare : Ingela Håkansson, departementssekreterarae, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-11-07
Sekreterare : Kristina Lejdström, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-09-30
Bitr. sekreterare : Klara Grundberg, fr.o.m. 2001-03-27 t.o.m. 2001-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]

Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen


Beteckning : S 1991:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-15
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1991:50 och dir. 1993:72.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Ifvarsson, Carl-Anders
Ledamot : Andersson, Anders
Ledamot : Carlberg, Alec
Ledamot : Jansson, Torgerd, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Johansson, Lars, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Jonsson, Göte
Ledamot : Karlsson, Rinaldo
Ledamot : Klingvall, Maj-Inger
Ledamot : Larsson, Roland
Ledamot : Pohanka, Ragnhild, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Ronne-Björkqvist, Ingrid
Sakkunnig : Andersson, Ulf
Sakkunnig : Björkman, Jerker
Sakkunnig : Bygdell, Agneta
Sakkunnig : Ceder, Håkan
Sakkunnig : Ewerlöf, Göran t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Johansson, Karl-Axel
Sakkunnig : Lenas, Inger
Sakkunnig : Liljequist, Margareta, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Minell, Marita, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Nordelius, Bo, fr.o.m. 1994-02-01
Sakkunnig : Pettersson, Gun-Marie
Sakkunnig : Sahlin, Jan t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Sundberg, Per, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Wigzell, Kerstin
Expert : Arne-Hellström, Britt-Marie, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Fahlberg, Gunnar t.o.m. 1995-01-31
Expert : Petersén, Leif
Expert : Stenqvist, Kristina, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Widgren, Kristina, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Wiklund, Åsa t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Edström, Arne t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Eklund, Olof t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Loogna, Barbro t.o.m. 1995-09-14
Sekreterare : Helling, Sonja t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Lundberg, Leif t.o.m. 1995-11-30
Sekreterare : Minell, Marita t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Nordegren, Göran t.o.m. 1994-12-31

Rapporter

SOU 1992:98Kommunernas socialbidrag – en
kartläggning av normer, kostnader m.m.
SOU 1993:30Rätten till bistånd inom
socialtjänsten
SOU 1993:82Frivilligt socialt arbete. Kartlägg-
ning och kunskapsöversikt
SOU 1993:91Socialtjänstens roll i samhällsplanering
och samhällarbete. En kunskapsöversikt och ett diskus-
sionsunderlag
SOU 1994:46Sambandet mellan samhällsekonomi,
transfereringar och socialbidrag
SOU 1994:139Ny socialtjänstlag
SOU 1995:58Kompetens och kunskapsutveckling -
om yrkesroller och arbetsfält inom socialtjänsten
SOU 1995:86Dokumentation och socialtjänst-
register
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Dir. 1991:50
Dir. 1993:72

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman