Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om kommunernas brottsförebyggande ansvar (Ju 2019:14)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om kommunernas brottsförebyggande ansvar (Ju 2019:14) [ Avslutad 2021 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 23 st. ♀ 12 ♂ 11 ) :

Ann-Sofie Hermansson  []  ( Särskild utredare )
Andreas Egeryd Neuman  []  ( Sakkunnig )
Håkan Eriksson  []  ( Sakkunnig )
Johannes Evers Gester  []  ( Sakkunnig )
Anders Persson  []  ( Sakkunnig )
Cecilia Sköld Kordelius  []  ( Sakkunnig )
Marcus Sverdén  []  ( Sakkunnig )
Cecilia von Schéele  []  ( Sakkunnig )
Hugo Wester  []  ( Sakkunnig )
Greta Berg  []  ( Expert )
Maria Eggertsen Teder  []  ( Expert )
Maria Elmér  []  ( Expert )
Annika Eriksson  []  ( Expert )
Erik Höglund  []  ( Expert )
Håkan Jarborg Eriksson  []  ( Expert )
Tor Lundberg  []  ( Expert )
Fredrik Olausson  []  ( Expert )
Karin Svanberg  []  ( Expert )
Annika Wågsäter  []  ( Expert )
Anne Gulati  []  ( Huvudsekreterare )
Josefin Gibson  []  ( Bitr. sekreterare )
Daniel Lindvall  []  ( Sekreterare )
Maria Sertcanli  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om kommunernas brottsförebyggande ansvar (Ju 2019:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-11-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:94
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 15 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Sofie Hermansson, f.d. kommunstyrelsens ordförande, lastbilschaufför, fr.o.m. 2019-12-12 t.o.m. 2021-06-20
Sakkunnig : Andreas Egeryd Neuman, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2020-09-23
Sakkunnig : Håkan Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Johannes Evers Gester, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Anders Persson, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-24 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Cecilia Sköld Kordelius, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Marcus Sverdén, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Cecilia von Schéele, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Greta Berg, expert, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Maria Eggertsen Teder, arkitekt, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Maria Elmér, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Annika Eriksson, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Erik Höglund, chef, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Håkan Jarborg Eriksson, polismästare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Tor Lundberg, samordnare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Fredrik Olausson, tf. sektionschef, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Karin Svanberg, enhetschef, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Annika Wågsäter, samordnare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Huvudsekreterare : Anne Gulati, generaldirektör, fr.o.m. 2020-01-07 t.o.m. 2020-04-30
Huvudsekreterare : Anne Gulati, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-06-30
Biträdande sekreterare : Josefin Gibson, enhetsadministratör, fr.o.m. 2020-03-16 t.o.m. 2021-06-15
Sekreterare : Daniel Lindvall, kansliråd, fr.o.m. 2020-11-30 t.o.m. 2021-06-15
Sekreterare : Maria Sertcanli, verksjurist, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2021-06-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman