Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Cecilia von Schéele

Sök kontaktuppgifter till Cecilia von Schéele på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Cecilia von Schéele

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Cecilia von Schéele medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén för främjandet av ökad fysisk aktivitet (S 2020:06) [ Pågående ] [ Expert ]
Kommittén för främjandet av ökad fysisk aktivitet (S 2020:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-04-16
Direktiv för kommittén, se dir. 2020:40
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 mars 2023.
Medverkande :
Ordförande : Per Nilsson, rektor, fr.o.m. 2020-11-05
Ledamot : Caroline Waldheim, projektledare, fr.o.m. 2020-11-05
Särskild utredare : Johan Holmsäter, f.d. idrottslärare, fr.o.m. 2020-05-04 t.o.m. 2020-10-18
Expert : Erika Borgny, ämnesråd, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Johannes Evers Gester, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Amanda Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Christine Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Dharmesh Shah, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Cecilia von Schéele, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Sekreterare : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-04 t.o.m. 2021-07-25
Sekreterare : Veronica Hejdelind, processledare, fr.o.m. 2021-09-01
Sekreterare : Ann-Kristine Hjelte, registrator, fr.o.m. 2020-08-03 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Mats Janson, kommunikatör, fr.o.m. 2020-05-18 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Marlene Makenzius, docent, fr.o.m. 2021-02-15 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Kajsa Mickelsson, utredare, fr.o.m. 2021-06-15
Sekreterare : Louise Stjernberg, docent, fr.o.m. 2021-03-08 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Charlotte Wåhlin, docent, fr.o.m. 2021-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:40 Främjande av ökad fysisk aktivitet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om kommunernas brottsförebyggande ansvar (Ju 2019:14) [ Avslutad 2021 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om kommunernas brottsförebyggande ansvar (Ju 2019:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-11-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:94
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 15 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Sofie Hermansson, f.d. kommunstyrelsens ordförande, lastbilschaufför, fr.o.m. 2019-12-12 t.o.m. 2021-06-20
Sakkunnig : Andreas Egeryd Neuman, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2020-09-23
Sakkunnig : Håkan Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Johannes Evers Gester, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Anders Persson, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-24 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Cecilia Sköld Kordelius, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Marcus Sverdén, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Cecilia von Schéele, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Greta Berg, expert, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Maria Eggertsen Teder, arkitekt, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Maria Elmér, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Annika Eriksson, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Erik Höglund, chef, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Håkan Jarborg Eriksson, polismästare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Tor Lundberg, samordnare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Fredrik Olausson, tf. sektionschef, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Karin Svanberg, enhetschef, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Annika Wågsäter, samordnare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Huvudsekreterare : Anne Gulati, generaldirektör, fr.o.m. 2020-01-07 t.o.m. 2020-04-30
Huvudsekreterare : Anne Gulati, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-06-30
Biträdande sekreterare : Josefin Gibson, enhetsadministratör, fr.o.m. 2020-03-16 t.o.m. 2021-06-15
Sekreterare : Daniel Lindvall, kansliråd, fr.o.m. 2020-11-30 t.o.m. 2021-06-15
Sekreterare : Maria Sertcanli, verksjurist, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2021-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:94 Kommunernas ansvar för brottsförebyggande arbete [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:49 Kommuner mot brott [ pdf |Paragraftecken ]
Byggrättsutredningen (N 2017:06) [ Avslutad 2018 ] [ Sakkunnig ]
Byggrättsutredningen (N 2017:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:74, dir. 2017:115 och dir. 2018:41
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:67 Ett snabbare bostadsbyggande
Medverkande :
Särskild utredare : Nooshi Dadgostar, fr.o.m. 2017-06-22 t.o.m. 2018-08-21
Sakkunnig : Sara Benjamin, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-21
Sakkunnig : Cecilia von Schéele, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Cattis Carlén, konceptutvecklare och marknadsstrateg, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Anna Broman, bostadspolitisk expert, fr.o.m. 2018-03-05
Expert : Katrin Hedqvist, sektionschef fastighetsekonomi, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Susanna Höglund, chef ekonomi och juridik, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Mikael Jardbrik, planeringsarkitekt, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Tatjana Joksimovic, planchef, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Olof Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Magnus Sigfusson, direktör stadsutveckling, fr.o.m. 2017-09-18
Expert : Björn Wellhagen, näringspolitisk chef, fr.o.m. 2017-09-18 t.o.m. 2018-03-04
Sekreterare : Birger Axelsson, fr.o.m. 2018-02-02 t.o.m. 2018-04-30
Sekreterare : Nina Nodengren, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-09-04
Sekreterare : Kim Örtenblad, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:67 Ett snabbare bostadsbyggande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman