Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Maria Sertcanli

Sök kontaktuppgifter till Maria Sertcanli på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Maria Sertcanli

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Maria Sertcanli medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om kommunernas brottsförebyggande ansvar (Ju 2019:14) [ Avslutad 2021 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om kommunernas brottsförebyggande ansvar (Ju 2019:14)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-11-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:94
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 15 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Sofie Hermansson, f.d. kommunstyrelsens ordförande, lastbilschaufför, fr.o.m. 2019-12-12 t.o.m. 2021-06-20
Sakkunnig : Andreas Egeryd Neuman, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2020-09-23
Sakkunnig : Håkan Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Johannes Evers Gester, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Anders Persson, kansliråd, fr.o.m. 2020-09-24 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Cecilia Sköld Kordelius, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Marcus Sverdén, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Cecilia von Schéele, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Sakkunnig : Hugo Wester, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Greta Berg, expert, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Maria Eggertsen Teder, arkitekt, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Maria Elmér, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Annika Eriksson, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Erik Höglund, chef, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Håkan Jarborg Eriksson, polismästare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Tor Lundberg, samordnare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Fredrik Olausson, tf. sektionschef, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Karin Svanberg, enhetschef, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Expert : Annika Wågsäter, samordnare, fr.o.m. 2020-02-05 t.o.m. 2021-06-15
Huvudsekreterare : Anne Gulati, generaldirektör, fr.o.m. 2020-01-07 t.o.m. 2020-04-30
Huvudsekreterare : Anne Gulati, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-06-30
Biträdande sekreterare : Josefin Gibson, enhetsadministratör, fr.o.m. 2020-03-16 t.o.m. 2021-06-15
Sekreterare : Daniel Lindvall, kansliråd, fr.o.m. 2020-11-30 t.o.m. 2021-06-15
Sekreterare : Maria Sertcanli, verksjurist, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2021-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:94 Kommunernas ansvar för brottsförebyggande arbete [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:49 Kommuner mot brott [ pdf |Paragraftecken ]
Delegationen för korrekta utbetalningar (Fi 2016:07) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Delegationen för korrekta utbetalningar i välfärdssystemen (Fi 2016:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 3 Styrning av arbetet med att motverka felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen - En kartläggning
Rapport 4 Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem
Rapport 4, bilaga Läckaget i välfärdssystemet, del 1 - Omfattningsstudier och bedömningar av felaktiga utbetalningar från vissa välfärdssystem Bilaga
Rapport 2 Bidragsmoralen i samhället - En aktuell lägesbild av inställningen till felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 5 Digitalisering och AI för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Rapport 6 Läckaget i välfärdssystemen, del 2 - Omfattningen av felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2016-06-30 t.o.m. 2019-12-12
Ledamot : Eva-Lena Edberg, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Astrid Eklund, vice överåklagare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Per Eleblad, avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Margaretha Forsman, redovisningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-06-07
Ledamot : Fredrik Holmberg, stabschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Gunilla Kasala Schöllin, enhetschef, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åsa Lindahl, chefsjurist, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Stefan Lundberg, chefsåklagare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Torbjörn Martinsson, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Maria Modin, kontrollansvarig, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-04-17
Ledamot : Tora Philip, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-04-18 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Åke Svensson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-08-23
Ledamot : Anneli Westerling Greer, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2017-06-08 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Annelie Westman, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Ledamot : Lennart Wittberg, strateg, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Mats Bengtsson, enhetschef, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karin Berglöf Hedar, kanslichef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Lisa Carlsson, utredare, fr.o.m. 2019-08-13 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, kansliråd, fr.o.m. 2016-11-16 t.o.m. 2019-04-29
Expert : Karin Edholm, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-08-23
Expert : Kenneth Eliasson, utredare, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fanny Ericson Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-08-24 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Cecilia Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-30 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Eva Grönborg, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Karl Gutberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Matilda Hansson, utredare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2016-12-04
Expert : Ulf Hellstenius, försäkringschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Fredrik Holmström, ekonom, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Stina Hovmöller, enhetschef, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Ricky Ifwarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Stefan Jönsson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Kain, kompetensområdeschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-08-12
Expert : Helen Kasström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-02-01 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Linnéa Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Mattsson, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Per-Olov Mörn, enhetschef, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Marie Nordmarc, sekreterare, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-02-20
Expert : Caroline Renås, departementssekreterarare, t.o.m. 2019-02-21
Expert : Josefin Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2018-01-31
Expert : Maria Sertcanli, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Johanna Skinnari, enhetsråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Maria Söderberg, kansliråd, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2017-10-05
Expert : Lena Warstrand, kansliråd, fr.o.m. 2017-10-06 t.o.m. 2019-11-30
Expert : Johan Wockelberg Hedlund, sekreterare, fr.o.m. 2016-10-25 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Sara Almer, ämnesråd, fr.o.m. 2016-09-14 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Joacim Danielsson, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Mimmi Diamant, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Marit Dozzi, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2019-12-19
Sekreterare : Elisabeth Frid, utredare, fr.o.m. 2018-05-01 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Niklas Ottosson, utredningssekreterare, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Vilhelm Reuterswärd, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2018-12-09
Sekreterare : Bessam Saleh, fr.o.m. 2016-11-21 t.o.m. 2019-11-30
Sekreterare : Ingela Thorsson, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-04-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:59 Samlade åtgärder för korrekta utbetalningar från välfärdssystemen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Digitaliseringsrättsutredningen (Fi 2016:13) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Digitaliseringsrättsutredningen (Fi 2016:13)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-11-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:98
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:25 Juridik som stöd för förvaltningens digitalisering
Medverkande :
Särskild utredare : Cecilia Magnusson Sjöberg, fr.o.m. 2016-11-24 t.o.m. 2018-03-31
Expert : Daniel Akenine, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Tove Axelsson, fr.o.m. 2017-10-02
Expert : Markus Bill, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Sylvia Bylund, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Kerstin Bynander, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Johan Bålman, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Malgorzata Drewniak, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Veronica Eckerby, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Ylva Ehn, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Anders Ekholm, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Nils Fjelkegård, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Lena Gapp, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Anders Hektor, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Gustaf Johanssén, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Helene Karlsson, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Linn Kempe, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Peter Krantz, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Lotta Lewin Pihlblad, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Johan Lindeberg, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Manolis Nymark, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Pål Resare, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Maria Sertcanli, fr.o.m. 2017-03-07 t.o.m. 2017-10-01
Expert : Kristina Starkerud, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Katarina Tullstedt, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Desiree Veschetti Holmgren, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Magnus Wallström, fr.o.m. 2017-03-07
Expert : Mikael Westberg, fr.o.m. 2017-03-07
Huvudsekreterare : Sara Markstedt, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Ingela Alverfors, fr.o.m. 2017-02-20 t.o.m. 2018-03-31
Sekreterare : Anja Nordfeldt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2017-10-01 t.o.m. 2018-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:25 Juridik som stöd för förvaltningens digitalisering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman