Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Patientrådet (S 2018:C)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Patientrådet (S 2018:C)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 9 ♂ 6 ) :

Kristina Ljungros  []  ( Ledamot )
Isak Tilia Sandell  []  ( Ledamot )
Oskar Ahlberg  []  ( Ledamot )
Lena Hallengren  []  ( Ordförande )
Conny Allaskog  []  ( Ledamot )
Madeleine Beermann  []  ( Ledamot )
Jonas Binnmyr  []  ( Ledamot )
Fredrik Gothnier  []  ( Ledamot )
Margareta Haag  []  ( Ledamot )
Lotta Håkansson  []  ( Ledamot )
Eleonor Högström  []  ( Ledamot )
Christina Liffner  []  ( Ledamot )
Pär Rahmström  []  ( Ledamot )
Inger Ros  []  ( Ledamot )
Elisabeth Wallenius  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Patientrådet (S 2018:C)
Departement : Socialdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-04-26
Medverkande :
Ledamot : Oskar Riksförbundet Sällsynta Ahlberg, diagnoser, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2021-06-30
Ordförande : Lena Statsråd Hallengren, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2021-06-30
Ledamot : Conny Nationell Samverkan Allaskog, för Psykisk Hälsa, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2021-06-30
Ledamot : Madeleine Ordf. Riksorganisationen Unga Reumatiker Beermann, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2021-06-30
Ledamot : Jonas Astma- Binnmyr, och Allergiförbundet, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2020-03-16
Ledamot : Fredrik Riksförbundet Gothnier, för Social och Mental Hälsa, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2021-06-30
Ledamot : Margareta Ordf. Nätverk Haag, mot cancer, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2021-06-30
Ledamot : Lotta Ordf. Reumatikerförbundet Håkansson, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2021-06-30
Ledamot : Eleonor Ordf. Parkinsonförbundet Högström, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2021-06-30
Ledamot : Christina Ordf. Endometriosföreningen Liffner, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2021-06-30
Ledamot : Kristina Ljungros, fr.o.m. 2020-03-17
Ledamot : Pär Ordf. Demensförbundet Rahmström, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2021-06-30
Ledamot : Inger Ordf. Riksförbundet HjärtLung Ros, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2021-06-30
Ledamot : Isak Tilia Sandell, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2021-06-30
Ledamot : Elisabeth Ordf. Funktionsrätt Sverige Wallenius, fr.o.m. 2019-06-07 t.o.m. 2021-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman