Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om strängare regler om utländska månggiften (Ju 2018:04)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om strängare regler om utländska månggiften (Ju 2018:04) [ Avslutad 2020 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 9 ♂ 7 ) :

Anne Kuttenkeuler  []  ( Särskild utredare )
Alireza Akhondi  []  ( Ledamot )
Juno Blom  []  ( Ledamot )
Hans Eklind  []  ( Ledamot )
Mikael Eskilandersson  []  ( Ledamot )
Elin Lundgren  []  ( Ledamot )
Maria Stockhaus  []  ( Ledamot )
Jon Thorbjörnson  []  ( Ledamot )
Kukkamariia Valtola Sjöberg  []  ( Ledamot )
Elisabeth Hovmöller  []  ( Sakkunnig )
Ulf Bergquist  []  ( Expert )
Anna Ljungberg  []  ( Expert )
Charlotte Mattsson  []  ( Expert )
Mosa Sayed  []  ( Expert )
Lars Swedenborg  []  ( Sekreterare )
Annika M. Eriksson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om strängare regler om utländska månggiften (Ju 2018:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:68
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:2 Skärpta regler om utländska månggiften
Medverkande :
Särskild utredare : Anne Kuttenkeuler, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-07-19 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Alireza Akhondi, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Juno Blom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Hans Eklind, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Mikael Eskilandersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Elin Lundgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Maria Stockhaus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Jon Thorbjörnson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Kukkamariia Valtola Sjöberg, sammankallande, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Sakkunnig : Elisabeth Hovmöller, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-16
Expert : Ulf Bergquist, advokat, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-16
Expert : Annika Eriksson M, rättslig expert, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-16
Expert : Anna Ljungberg, rättslig expert, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-16
Expert : Charlotte Mattsson, rådman, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-16
Expert : Mosa Sayed, docent, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-16
Sekreterare : Lars Swedenborg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2018-09-17 t.o.m. 2020-02-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman