Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mosa Sayed

Sök kontaktuppgifter till Mosa Sayed på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mosa Sayed

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mosa Sayed medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om strängare regler om utländska månggiften (Ju 2018:04) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Utredningen om strängare regler om utländska månggiften (Ju 2018:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:68
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:2 Skärpta regler om utländska månggiften
Medverkande :
Särskild utredare : Anne Kuttenkeuler, hovrättsråd, fr.o.m. 2018-07-19 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Alireza Akhondi, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Juno Blom, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Hans Eklind, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Mikael Eskilandersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Elin Lundgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Maria Stockhaus, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Jon Thorbjörnson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Ledamot : Kukkamariia Valtola Sjöberg, sammankallande, fr.o.m. 2018-11-30 t.o.m. 2020-01-16
Sakkunnig : Elisabeth Hovmöller, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-16
Expert : Ulf Bergquist, advokat, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-16
Expert : Annika Eriksson M, rättslig expert, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-16
Expert : Anna Ljungberg, rättslig expert, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-16
Expert : Charlotte Mattsson, rådman, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-16
Expert : Mosa Sayed, docent, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2020-01-16
Sekreterare : Lars Swedenborg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2018-09-17 t.o.m. 2020-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2018:68 Strängare regler om utländska månggiften [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:2 Skärpta regler om utländska månggiften [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om starkare skydd mot barnäktenskap, tvångsäktenskap och brott med hedersmotiv (Ju 2017:06) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Utredningen om starkare skydd mot barnäktenskap, tvångsäktenskap och brott med hedersmotiv (Ju 2017:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-03-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:25
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:96 Utvidgat hinder mot erkännande av utländska barnäktenskap
SOU 2018:69 Ökat skydd mot hedersrelaterad brottslighet
Medverkande :
Särskild utredare : Mari Heidenborg, justitieråd, fr.o.m. 2017-03-09 t.o.m. 2018-09-16
Ledamot : Mikael Eskilandersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-09-16
Ledamot : Thomas Finnborg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-09-16
Ledamot : Kader Hamakarim, kommunfullmäktigeledamot, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-09-16
Ledamot : Robert Hannah, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-09-16
Ledamot : Ola Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-09-16
Ledamot : Maj Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-09-16
Ledamot : Petter Löberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-09-16
Ledamot : Caroline Szyber, led. av riksdagen, fr.o.m. 2017-05-23 t.o.m. 2018-09-16
Expert : Ulf Bergquist, advokat, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2018-09-16
Expert : Mikael Björk, vice överåklagare, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2018-09-16
Expert : Juno Blom, utvecklingssamordnare, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2018-09-16
Expert : Jenny Edin, poliskommissarie, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2018-09-16
Expert : Erica Hemtke, chefsrådman, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2018-09-16
Expert : Elisabeth Hovmöller, kansliråd, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2018-09-16
Expert : Niclas Järvklo, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2018-09-16
Expert : Kajsa Laxhammar, jurist, fr.o.m. 2017-07-20 t.o.m. 2018-09-16
Expert : Mosa Sayed, docent, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2018-09-16
Expert : Per Skogh, expert, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2018-09-16
Expert : Therese Thorblad, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2018-09-16
Expert : Nadia Yousri, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-05-11 t.o.m. 2018-09-16
Sekreterare : Ulrika Alsén, utredningssekreterare, fr.o.m. 2017-04-07 t.o.m. 2018-09-16
Sekreterare : Lars Swedenborg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2018-09-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman