Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Långtidsutredningen 2019 (Fi 2017:D)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Långtidsutredningen 2019 (Fi 2017:D) [ Avslutad 2019 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 5 st. ♀ 4 ♂ 1 ) :

Johanna Åström  []  ( Projektledare )
Jenny Dickson  []  ( Sekreterare )
Charlotte Nömmera  []  ( Sekreterare )
Per Olof Robling  []  ( Sekreterare )
Gisela Waisman  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Långtidsutredningen 2019 (Fi 2017:D)
Departement : Finansdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-11-06
Direktiv för uppdraget, se dnr. Fi2017/04708/PE
Utredningen har avgett :
SOU 2019:40 Jämlikhet i möjligheter och utfall i den svenska skolan
SOU 2019:47 Bilaga 6 - Jobbpolarisering på svensk arbetsmarknad
SOU 2019:48 Bilaga 8 - Kan utbildning för vuxna påverka jobbchanser och inkomster?
SOU 2019:54 Bilaga 4 - Inequality and economic performance
SOU 2019:55 Bilaga 5 - Utvecklingen av intergenerationell rörlighet i Sverige
SOU 2019:57 Bilaga 2 - Inkomstfördelningen 2035 vid olika scenarier
SOU 2019:61 Sveriges ekonomi - utsikter till 2035
SOU 2019:62 Kapitalikomster och inkomstfördelning
SOU 2019:65 Långtidsutredningen 2019 Huvudbetänkande
Medverkande :
Johanna Åström, kansliråd, fr.o.m. 2017-11-15 t.o.m. 2019-08-31
Sekreterare : Jenny Dickson, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Charlotte Nömmera, fr.o.m. 2018-06-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Per Olof Robling, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2019-06-01 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Gisela Waisman, fr.o.m. 2018-01-28 t.o.m. 2019-12-31
Projektledare : Johanna Åström, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2019-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman