Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Läsdelegationen (Ku 2016:03)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Läsdelegationen (Ku 2016:03) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 9 ♂ 5 ) :

Katti Hoflin  []  ( Ordförande )
Nisha Besara  []  ( Ledamot )
Ann-Helén Laestadius  []  ( Ledamot )
Lars Lagerbäck  []  ( Ledamot )
Johan Unenge  []  ( Ledamot )
Monica Widman-Lundmark  []  ( Ledamot )
Martin Widmark  []  ( Ledamot )
Matilda Berggren  []  ( Expert )
Anna Lindblom  []  ( Expert )
Tina Pettersson  []  ( Expert )
Jonas Andersson  []  ( Sekreterare )
Annika Hellewell  []  ( Sekreterare )
Helene Larsson  []  ( Sekreterare )
Ulf Fredriksson  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Läsdelegationen (Ku 2016:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-09-22
Direktiv för delegationen, se dir. 2016:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:57 Barns och ungas läsning - ett ansvar för hela samhället
Medverkande :
Ordförande : Katti Hoflin, stadsbibliotikarie, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Ledamot : Nisha Besara, teaterchef, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Ledamot : Ulf Fredrikson, docent, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Ledamot : Ann-Helén Laestadius, författare och journalist, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Ledamot : Lars Lagerbäck, fotbollstränare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-04-02
Ledamot : Johan Unenge, författare, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2018-06-30
Ledamot : Monica Widman-Lundmark, förbundssekreterare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Ledamot : Martin Widmark, författare, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Expert : Matilda Berggren, ämnesråd, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2018-08-12
Expert : Anna Lindblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-11 t.o.m. 2018-08-12
Expert : Tina Pettersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2018-08-12
Sekreterare : Jonas Andersson, fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Annika Hellewell, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2018-06-30
Sekreterare : Helene Larsson, fr.o.m. 2017-02-15 t.o.m. 2018-06-29

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman