Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Kent Eriksson

Sök kontaktuppgifter till Kent Eriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Kent Eriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Kent Eriksson medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om granskning av stöd till civilsamhället (Ku 2020:02) [ Pågående ] [ Expert ]
Utredningen om granskning av stöd till civilsamhället (Ku 2020:02)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-10-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:113 och dir. 2020:117
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 december 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Peder Liljeqvist, kammarrättslagman, fr.o.m. 2021-01-01
Expert : Jenny Borgarp, handläggare, fr.o.m. 2021-02-22
Expert : Björn Borschos, förvaltningschef, fr.o.m. 2021-02-22
Expert : Kent Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-22
Expert : Linda Fröström, jurist, fr.o.m. 2021-02-22
Expert : Åsa Hole, stf. myndighetschef, fr.o.m. 2021-02-22
Expert : Elisabet Modée, ämnesråd, fr.o.m. 2021-02-22
Expert : Annika Pallvik Fransson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-02-22
Expert : Fredrik Sjöberg, jurist, fr.o.m. 2021-02-22
Expert : Ida Ståhle, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-02-22
Sekreterare : Emma Johansson, förvaltningsrättsfiskal, fr.o.m. 2021-01-11
Sekreterare : Christina Söderbäck Hedén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-01-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen Översyn av statens stöd till trossamfund (Ku 2016:01) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Utredningen Översyn av statens stöd till trossamfund (Ku 2016:01)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:62 och dir. 2017:63
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:18 Statens stöd till trossamfund i ett mångreligiöst Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Bjereld, professor, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Catharina Adlercreutz, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Katarina Arvidson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Charlotte Byström, ekonomichef, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Kent Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Mohammad Fazlhashemi, professor, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Elisabet Fura, f.d. domare i Europadomstolen, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Åsa Hole, E handläggare för statsbidragsfrågor, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Göran Larsson, professor, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Mia Lövheim, professor, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Håkan Sandvik, präst, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Expert : Helena Wockelberg, docent, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Hanna Cederin, förbundsordförande, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Esabelle Dingizian, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Bengt Eliasson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Aron Emilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Jonas Gunnarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Per Lodenius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Eva Lohman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Larry Söder, led. av riksdagen, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-03-15
Huvudsekreterare : Daniel Lindvall, fr.o.m. 2016-08-22 t.o.m. 2018-03-20
Sekreterare : Linda Svärd, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2018-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:18 Statens stöd till trossamfund i ett mångreligiöst Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ett effektivare arbete mot främlingsfientlighet och liknande intolerans (A 2011:02) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om ett effektivare arbete mot främlingsfientlighet och liknande intolerans (A 2011:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-05-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:39 och dir. 2012:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:74 Främlingsfienden inom oss
SOU 2012:74 Främlingsfienden inom oss - Bilagedel
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Westerberg, fr.o.m. 2011-05-05 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Camilla Abrahamsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Erik Amnå, professor, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Lisa Bjurwald, journalist, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Valerie DeMarinis, professor, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Marie Demker, professor, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Lars Dencik, professor, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Kent Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2011-11-30
Expert : Klara Granat, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-10 t.o.m. 2012-06-17
Expert : Annika Hjelm, undervisningsråd, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Jacob Holm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-18 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Paul Lappalainen, enhetschef, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Birgitta Löwander, filosofie doktor, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-09-30
Expert : Helene Lööw, docent, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Orlando Mella, professor, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Jens Rydgren, professor, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Teresia Ståhle, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-01-31 t.o.m. 2012-11-09
Expert : Johanna Wistedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-01-30
Expert : Christian Åhlund, generalsekreterare, fr.o.m. 2011-05-17 t.o.m. 2012-11-09
Sekreterare : Birgitta Hägg, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-04-30
Sekreterare : Christina Olsson Bohlin, fr.o.m. 2011-05-23 t.o.m. 2012-11-23
Sekreterare : Ulrica Tackerudh, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:74 Främlingsfienden inom oss [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen om jämställdhet i skolan (U 2008:08) [ Avslutad 2010 ] [ Sekreterare ]
Delegationen om jämställdhet i skolan (U 2008:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-06-12
Direktiv för delegationen, se dir. 2008:75, dir. 2009:12 och dir. 2009:126
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:64 Flickor och pojkar i skolan - hur jämställt är det?
SOU 2010:10 Kvinnor, män och jämställdhet i läromedel i historia - en granskning på uppdrag av Delegationen för jämställdhet i skolan
SOU 2010:33 Kvinnor, män och jämställdhet i Läromedel i Samhällskunskap - En granskning på uppdrag av Delegationen för jämställdhet i skolan
SOU 2010:35 Kunskap som befrielse? - En metaanalys av svensk forskning om jämställdhet och skola 1969-2009
SOU 2010:36 Svensk forskning om jämställdhet och skola - En bibliografi
SOU 2010:51 Könsskillnader i skolprestationer - idéer om orsaker
SOU 2010:52 Biologiska faktorer och könsskillnader i skolresultat - Ett diskussionsunderlag för Delegationen för jämställdhet i skolans arbete för analys av bakgrunden till pojkars sämre skolprestationer jämfört med flickors
SOU 2010:53 Pojkar och skolan: Ett bakgrundsdokument om pojkkrisen Boys and school: A background paper on the "Boy crisis"
SOU 2010:66 Barns perspektiv på jämställdhet i skolan. En kunskapsöversikt
SOU 2010:79 Pojkars och flickors psykiska hälsa i skolan; en kunskapsöversikt
SOU 2010:80 Skolans och ungdomars psykosociala hälsa
SOU 2010:83 Att bli medveten och förändra sitt förhållningssätt - Jämställdhetsarbete i skolan
SOU 2010:84 Hederslelaterad problematik i skolan - en kunskaps och forskningsöversikt
SOU 2010:97 Resultatuppföljning, läskvalitet och skolutveckling - tre bidrag till diskussion om jämställdhet i skolan
SOU 2010:99 Flickor, pojkar, individer - om betydelsen av jämställdhet för kunskap och utbildning i skolan
Medverkande :
Ordförande : Anna Ekström, ordförande, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Ledamot : Viktor Bergsten, lärare, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Ledamot : Görel Bråkenhielm, läkare, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Ledamot : Isobel Hadley-Kamptz, journalist, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2010-01-11
Ledamot : Ann Heberlien, universitetslektor, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2009-04-05
Ledamot : Martin Ingvar, professor, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2009-12-13
Ledamot : Torbjörn Messing, jämställdhetshandläggare, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Ledamot : Krister Sund, statistiker, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Ledamot : Birgitta Wistrand, vd, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Ledamot : Ebba Witt-Brattström, professor, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Anders Almgren, förste vice ordförande vid Lärarnas Riksförbund, fr.o.m. 2009-06-02 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Kristina Cunningham, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-04-06 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Mattias Sjöstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-13 t.o.m. 2009-04-05
Expert : Per Wadman, förste vice ordförande, fr.o.m. 2009-01-13 t.o.m. 2009-05-25
Expert : Lars Wittenmark, ämnesråd, fr.o.m. 2009-04-06 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Per-Ove Wramstedt, verksamhetschef, fr.o.m. 2009-01-13 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Karin Åmossa, ombudsman, fr.o.m. 2009-01-13 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Linda Östergren, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-13 t.o.m. 2009-04-05
Sekreterare : Ulf Andersson, revisionsdirektör, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2010-12-15
Sekreterare : Kent Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-11-24 t.o.m. 2010-12-10
Sekreterare : Mia Heikkilä, fil.dr., fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-12-10
Sekreterare : Ann-Sofie Ohlander, professor, fr.o.m. 2009-04-06 t.o.m. 2009-11-30
Sekreterare : Elisabet Wahl, fr.o.m. 2008-11-10 t.o.m. 2010-12-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 15 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:64 Flickor och pojkar i skolan – hur jämställt är det? [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:10 Kvinnor, män och jämställdhet i läromedel i historia [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:33 Kvinnor, män och jämställdhet i läromedel i samhällskunskap [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:35 Kunskap som befrielse? – En metaanalys av svensk forskning om jämställdhet och skola 1969-2009 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:36 Svensk forskning om jämställdhet och skola – En bibliografi [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:51 Könsskillnader i skolprestationer – idéer om orsaker [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:52 Biologiska faktorer och könsskillnader i skolresultat [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:53 Pojkar och skolan: Ett bakgrundsdokument om ”pojkkrisen” [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:66 Barns perspektiv på jämställdhet i skola – En kunskapsöversikt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:79 Pojkars och flickors psykiska hälsa i skolan: en kunskapsöversikt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:80 Skolan och ungdomars psykosociala hälsa [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:83 Att bli medveten och förändra sitt förhållningssätt – Jämställdhetsarbete i skolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:84 Hedersrelaterad problematik i skolan – en kunskaps- och forskningsöversikt [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:97 Resultatuppföljning, läskvalitet och skolutveckling – tre bidrag till diskussionen om jämställdhet i skolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2010:99 Flickor, pojkar, individer – om betydelsen av jämställdhet för kunskap och utveckling i skolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om statliga specialskolor – bättre förutsättningar och tydligare ansvarsfördelning (U 2006:11) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen om statliga specialskolor - bättre förutsättningar ochtydligare ansvarsfördelning (U 2006:11)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-12-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:127
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:30 Två nya statliga specialskolor - delbetänkande
SOU 2007:87 Ökad likvärdighet för elever med funktionshinder - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Sofia Larsen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2006-12-07 t.o.m. 2007-12-03
Expert : Cecilia Danielsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-03
Expert : Kent Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-03
Expert : Ulf Gustin, stf. grundskolechef, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-03
Expert : Kristina Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-03
Expert : Jan Mellgren, skolchef, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-03
Expert : Mari Svensson, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-03
Sekreterare : Roger Karlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-02-19 t.o.m. 2007-12-03
Sekreterare : Merja Strömberg, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-12-03
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:30 Två nya statliga specialskolor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2007:87 Ökad likvärdighet för elever med funktionshinder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om kunskaper om sexuell exploatering av barn i Sverige (S 2003:05) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om kunskaper om sexuell exploatering av barn i Sverige (S 2003:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:54
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:71 Sexuell exploatering av barn i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Israelsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-04-16
Sakkunnig : Tarja Birkoff, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-19
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-19
Sakkunnig : Kent Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-19
Sakkunnig : Stefan Eurenius, ämnessakkunig, fr.o.m. 2003-06-19
Sakkunnig : Christina Heilborn, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-06-19 t.o.m. 2004-02-05
Sakkunnig : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-19 t.o.m. 2004-02-09
Sakkunnig : Erik Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-15
Expert : Lisa Eriksson, kammaråklagare, fr.o.m. 2003-12-15
Expert : Gunvor Martinsson, åklagare, fr.o.m. 2003-06-19
Expert : Carl-Göran Svedin, professor, fr.o.m. 2003-06-19
Sekreterare : Öystein Keiseraas, fr.o.m. 2003-04-16 t.o.m. 2004-01-31
Sekreterare : Ingrid Åkerman, fr.o.m. 2003-04-16 t.o.m. 2004-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:71 Sexuell exploatering av barn i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman