Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om amerikansk inresekontroll på Arlanda (Preclearanceutredningen) (Ju 2016:17)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om amerikansk inresekontroll på Arlanda (Preclearanceutredningen) (Ju 2016:17) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 5 ♂ 9 ) :

Stefan Mann  []  ( Särskild utredare )
Ellika Eriksson  []  ( Expert )
Roger Ghiselli  []  ( Expert )
Erika Goldkuhl  []  ( Expert )
Christine Leandersson  []  ( Expert )
Peter Lindström  []  ( Expert )
Ola Pihlblad  []  ( Expert )
Henrik Tegehed  []  ( Expert )
Mats Barregren  []  ( Sekreterare )
Réka Gödri-Mártis  []  ( Sekreterare )
Fredrik Jaresved  []  ( Expert )
Peter Mattsson  []  ( Expert )
Mats M. Petterson  []  ( Expert )
Annika Ramstedt  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om amerikansk inresekontroll på Arlanda (Preclearanceutredningen) (Ju 2016:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-07-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:69
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:58 Amerikansk inresekontroll vid utresa från Sverige - så kan avtalen genomföras
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Mann, polismästare, fr.o.m. 2016-07-14 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Ellika Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Roger Ghiselli, kansliråd, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Erika Goldkuhl, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-01-11 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Fredrik Swedavia AB Jaresved, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Christine Leandersson, kansliråd, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Peter Lindström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-01-10
Expert : Peter Polismyndigheten Mattsson, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Mats Tullverket Petterson M, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Ola Pihlblad, kansliråd, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Annika Transportstyrelsen Ramstedt, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Henrik Tegehed, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Sekreterare : Mats Barregren, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Rèka Gödri-Mártis, fr.o.m. 2016-09-29 t.o.m. 2017-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman