Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ellika Eriksson

Sök kontaktuppgifter till Ellika Eriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ellika Eriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ellika Eriksson medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om amerikansk inresekontroll på Arlanda (Preclearanceutredningen) (Ju 2016:17) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om amerikansk inresekontroll på Arlanda (Preclearanceutredningen) (Ju 2016:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-07-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:69
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:58 Amerikansk inresekontroll vid utresa från Sverige - så kan avtalen genomföras
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Mann, polismästare, fr.o.m. 2016-07-14 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Ellika Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Roger Ghiselli, kansliråd, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Erika Goldkuhl, rättssakkunnig, fr.o.m. 2017-01-11 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Fredrik Swedavia AB Jaresved, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Christine Leandersson, kansliråd, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Peter Lindström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-01-10
Expert : Peter Polismyndigheten Mattsson, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Mats Tullverket Petterson M, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Ola Pihlblad, kansliråd, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Annika Transportstyrelsen Ramstedt, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Henrik Tegehed, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-21
Sekreterare : Mats Barregren, fr.o.m. 2016-08-01 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare : Rèka Gödri-Mártis, fr.o.m. 2016-09-29 t.o.m. 2017-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

WFC-utredningen (N 2011:01) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
WFC-utredningen (N 2011:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-01-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:2
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:84 ILO-konvention om arbete ombord på fiskefartyg
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Franson, fr.o.m. 2011-02-01 t.o.m. 2012-01-09
Expert : Anna Bizzozero, jurist, fr.o.m. 2011-05-03 t.o.m. 2012-01-09
Expert : Ellika Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-09 t.o.m. 2010-01-09
Expert : Margaretha Granborg, kansliråd, fr.o.m. 2011-03-09 t.o.m. 2012-01-14
Expert : Staffan Larsson, projektledare, fr.o.m. 2011-03-09 t.o.m. 2012-01-09
Expert : Bodil Ljunghall, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-03-09 t.o.m. 2012-01-09
Expert : Erik Lövrup, sektionschef, fr.o.m. 2011-03-09 t.o.m. 2011-05-02
Sekreterare : Katarina Dunnington, fr.o.m. 2011-02-14 t.o.m. 2012-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:84 ILO:s konvention om arbete ombord på fiskefartyg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om skadeståndsansvar och försäkringsplikt vid sjötransporter (Ju 2010:13) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om skadeståndsansvar och försäkringsplikt vid sjötransporter (Ju 2010:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-11-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:116 och dir. 2011:95
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:8 Skadeståndsansvar och försäkringsplikt vid sjötransporter - Atenförordningen och försäkringsdirektivet i svensk rätt
Medverkande :
Särskild utredare : Gudmund Toijer, justitieråd, fr.o.m. 2010-11-04 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Ellika Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2011-12-09 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Margaretha Granborg, kansliråd, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2011-12-08
Expert : Sara Hogstadius, jurist, fr.o.m. 2011-05-04 t.o.m. 2011-09-23
Expert : Mirja Högström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Svante Johansson, O dispaschör, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Anna Jontell, jurist, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2011-05-04
Expert : Daniel Karfs, jur.kand., fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Gunilla Malmlöf, chefsjurist, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Martin Ratcovich, verksjurist, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Johan Schelin, docent, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Johan Stenborg, jurist, fr.o.m. 2011-09-24 t.o.m. 2012-03-05
Expert : Mikaela Tamm, förbundsjurist, fr.o.m. 2010-12-16 t.o.m. 2012-03-05
Sekreterare : Charlotte Biörklund Uggla, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-11-25 t.o.m. 2012-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Transportstyrelseutredningen (N 2007:05) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Transportstyrelseutredningen (N 2007:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:105, dir. 2008:45 och dir. 2008:140
Lokal : Karlavägen 102, 102 33 STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Staffan Widlert, fr.o.m. 2007-07-19 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Pia Berglund, byrådirektör, fr.o.m. 2007-07-20 t.o.m. 2007-10-14
Expert : Ellika Eriksson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Maria Gelin, chef, fr.o.m. 2007-07-20 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Jacob Gramenius, chef, fr.o.m. 2007-07-20 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Lars Henricson, utredare, fr.o.m. 2008-06-12 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Rune Lindberg, chef, fr.o.m. 2007-07-20 t.o.m. 2008-06-11
Expert : Astrid Nensén Uggla, ämnesråd, fr.o.m. 2007-07-20 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Per Nordström, ställföreträdande sjösäkerhetsdirektör, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Charlotte Ottosson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-07-20 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Janeric Reyier, avdelningschef, fr.o.m. 2007-07-20 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Jan Stålhandske, chefsjurist, fr.o.m. 2007-07-20 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Per Öhgren, trafiksäkerhetsexpert, fr.o.m. 2007-07-20 t.o.m. 2008-12-31
Huvudsekreterare : Lars Hellsvik, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Bengt Magnusson, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Rune Lindberg, järnvägsdirektör, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Marie Lindström, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Stefan IT-chef Rising, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Tommy Spångö, ekonomichef, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman