Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden (Ju 2015:11)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden (Ju 2015:11) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 10 ♂ 8 ) :

Michaël Koch  []  ( Särskild utredare )
Erik Hällströmer  []  ( Sakkunnig )
Yvonne Stein  []  ( Sakkunnig )
Danielle Zachrisson  []  ( Sakkunnig )
Camilla Alm-Eriksson  []  ( Expert )
Jonas Anderberg  []  ( Expert )
Arturo Arques  []  ( Expert )
Ulrika Blomqvist  []  ( Expert )
Elin Blume  []  ( Expert )
Claes Eriksson  []  ( Expert )
Mari Gremlin  []  ( Expert )
Sofie Kjellin  []  ( Expert )
Carl-Magnus Oredsson  []  ( Expert )
Stefan Pärlhem  []  ( Expert )
Eva Reldén  []  ( Expert )
Jonas Svensson  []  ( Expert )
Line Zandén  []  ( Expert )
Ulrika Alsén  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden (Ju 2015:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-10-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:97
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:31 Stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Michaël Koch, f.d. ordförande i Arbetsdomstolen, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2017-04-26
Sakkunnig : Erik Hällströmer, rättssakkunnig, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Sakkunnig : Yvonne Stein, kansliråd, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Sakkunnig : Danielle Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2016-02-24
Sakkunnig : Danielle Zachrisson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Camilla Alm-Eriksson, chef juridik, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Jonas Anderberg, chefsjurist, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Arturo Arques, privatekonom, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Ulrika Blomqvist, vd, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Elin Blume, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-25 t.o.m. 2017-01-11
Expert : Claes Eriksson, redovisningsexpert, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Mari Gremlin, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Sofie Kjellin, chefsjurist, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Carl-Magnus Oredsson, tf. enhetschef, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Stefan Pärlhem, kanslichef, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Eva Reldén, hyresråd, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Jonas Svensson, ordförande, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Expert : Line Zandén, förbundsjurist, fr.o.m. 2015-11-12 t.o.m. 2017-04-26
Sekreterare : Ulrika Alsén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2015-10-08 t.o.m. 2017-04-06

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman