Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen Forskning och utveckling på försvarsområdet (Fö 2015:03)

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen Forskning och utveckling på försvarsområdet (Fö 2015:03) [ Avslutad 2016 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 6 ♂ 8 ) :

Björn von Sydow  []  ( Särskild utredare )
Patrik Asplund  []  ( Sakkunnig )
Annli Halabi  []  ( Sakkunnig )
Mats Johnsson  []  ( Sakkunnig )
Eva Bernhardsdotter  []  ( Expert )
Eva Dalberg  []  ( Expert )
Hans Ilis-Allm  []  ( Expert )
Benny Jansson  []  ( Expert )
Eva Karin Olsson  []  ( Expert )
Rickard Stridh  []  ( Expert )
Per Sundström  []  ( Expert )
Silva Aldskogius  []  ( Sekreterare )
Katarina Wilhelmsen  []  ( Sekreterare )
Thomas Wallander  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen Forskning och utveckling på försvarsområdet (Fö 2015:03)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-10-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:103
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:90 Forskning och utveckling på försvarsområdet
Medverkande :
Särskild utredare : Björn von Sydow, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-10-29 t.o.m. 2016-12-17
Sakkunnig : Patrik Asplund, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-08 t.o.m. 2016-12-16
Sakkunnig : Annli Halabi, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-08 t.o.m. 2016-12-16
Sakkunnig : Mats Johnsson, ämnesråd, fr.o.m. 2016-02-08 t.o.m. 2016-12-16
Expert : Eva Bernhardsdotter, projekt- och programledare, fr.o.m. 2016-02-08 t.o.m. 2016-12-16
Expert : Eva Dalberg, sektionschef, fr.o.m. 2016-02-08 t.o.m. 2016-12-16
Expert : Hans Ilis-Allm, överste, fr.o.m. 2016-02-08 t.o.m. 2016-07-03
Expert : Benny Jansson, verksamhetsansvarig, fr.o.m. 2016-02-08 t.o.m. 2016-06-19
Expert : Eva Karin Olsson, docent, fr.o.m. 2016-02-08 t.o.m. 2016-12-16
Expert : Rickard Stridh, överstelöjtnant, fr.o.m. 2016-07-04 t.o.m. 2016-12-16
Expert : Per Sundström, enhetschef, fr.o.m. 2016-06-20 t.o.m. 2016-12-16
Sekreterare : Silva Aldskogius, ämnesråd, fr.o.m. 2015-12-01 t.o.m. 2016-12-03
Sekreterare : Wallander Thomas, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2016-12-16
Sekreterare : Katarina Wilhelmsen, fr.o.m. 2015-12-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman