Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Strafftidsutredningen (Ju 2014:23)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Strafftidsutredningen (Ju 2014:23) [ Avslutad 2016 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 5 ♂ 5 ) :

Agneta Bäcklund  []  ( Särskild utredare )
Gunilla Arfwidsson Edlund  []  ( Expert )
Ulf Jonare  []  ( Expert )
Jan Karlsson  []  ( Expert )
Elisabeth Kullman Gunnarsson  []  ( Expert )
Elisabeth Lager  []  ( Expert )
Peter Lundkvist  []  ( Expert )
Magnus Ulväng  []  ( Expert )
Joakim Zetterstedt  []  ( Expert )
Gunilla Berglund  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Strafftidsutredningen (Ju 2014:23)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-09-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:132
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:18 En ny strafftisdag
Medverkande :
Särskild utredare : Agneta Bäcklund, justitieråd, fr.o.m. 2014-09-04 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Gunilla Arfwidsson Edlund, rättsvårdsexpert, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Ulf Jonare, rådman, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Jan Karlsson, advokat, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Elisabeth Kullman Gunnarsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Elisabeth Lager, chefsjurist, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Peter Lundkvist, vice överåklagare, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Magnus Ulväng, professor, fr.o.m. 2014-10-20 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Joakim Zetterstedt, hovrättsråd, fr.o.m. 2015-07-27 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Gunilla Berglund, ämnesråd, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2016-02-29

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman