Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen En nationell samordnare för att värna demokratin mot våldsbejakande extremism (Ju 2014:18)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet (tillsatt av Justitiedepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen En nationell samordnare för att värna demokratin mot våldsbejakande extremism (Ju 2014:18) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet (tillsatt av Justitiedepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 21 st. ♀ 10 ♂ 11 ) :

Anna Carlstedt  []  ( Särskild utredare/Samordnare )
Hillevi Engström  []  ( Särskild utredare/Samordnare )
Mona Sahlin  []  ( Särskild utredare/Samordnare )
Sten Heckscher  []  ( Sakkunnig )
Fredrik Hammarbäck  []  ( Pressekreterare )
Johan Dixelius  []  ( Huvudsekreterare )
Daniel Norlander  []  ( Huvudsekreterare )
Bettan Byvald  []  ( Sekreterare )
Yassin Ekdahl  []  ( Sekreterare )
Adel Elsayed Sparr  []  ( Sekreterare )
Martha Hannus  []  ( Sekreterare )
Anna Hedin Ekström  []  ( Sekreterare )
Lars Korsell  []  ( Sekreterare )
Lovisa Lagerström Lantz  []  ( Sekreterare )
Jonathan Peste  []  ( Sekreterare )
Amir Rostami  []  ( Sekreterare )
Louisa Tarras-Wahlberg  []  ( Bitr. sekreterare )
Per-Erik Åström  []  ( Sekreterare )
Hernando Labbé Solinas  []  ( Bitr. sekreterare )
Lina Nymoen  []  ( Bitr. sekreterare )
Bahar Satar Pour Kolahi  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen En nationell samordnare för att värna demokratin mot våldsbejakande extremism (Ju 2014:18)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:103, dir. 2015:27, dir. 2015:86 och dir. 2016:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:92 Värna demokratin mot våldsbejakande extremism - Nationell samordning och kommunernas ansvar
SOU 2017:67 Våldsbejakande extremism - En forskarantologi
SOU 2017:110 Värna demokratin mot våldsbejakande extremism - Hinder och möjligheter
Medverkande :
Särskild utredare/Samordnare : Anna Carlstedt, fil.dr., fr.o.m. 2017-01-01 t.o.m. 2018-01-12
Särskild utredare/Samordnare : Hillevi Engström, kommundirektör, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2016-12-31
Särskild utredare/Samordnare : Mona Sahlin, f.d. statsråd, fr.o.m. 2014-07-10 t.o.m. 2016-05-03
Sakkunnig : Sten Heckscher, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2018-01-12
Pressekreterare : Fredrik Hammarbäck, fil.mag., fr.o.m. 2014-09-16 t.o.m. 2015-12-31
Huvudsekreterare : Johan Dixelius, fr.o.m. 2016-08-29 t.o.m. 2018-01-12
Huvudsekreterare : Daniel Norlander, fr.o.m. 2014-11-04 t.o.m. 2016-10-02
Sekreterare : Bettan Byvald, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-06-29
Sekreterare : Yassin Ekdahl, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2018-01-12
Sekreterare : Adel Elsayed Sparr, fr.o.m. 2016-10-31 t.o.m. 2018-01-12
Sekreterare : Martha Hannus, statsvetare, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2015-07-31
Sekreterare : Anna Hedin Ekström, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2018-01-12
Sekreterare : Lars Korsell, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2018-01-12
Sekreterare : Lovisa Lagerström Lantz, fr.o.m. 2016-10-17 t.o.m. 2018-01-12
Sekreterare : Jonathan Peste, chefsanalytiker, fr.o.m. 2014-09-08 t.o.m. 2014-09-28
Sekreterare : Amir Rostami, fr.o.m. 2015-04-13 t.o.m. 2018-01-12
Sekreterare : Louisa Tarras-Wahlberg, fr.o.m. 2015-06-01 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Per-Erik Åström, fr.o.m. 2015-03-18 t.o.m. 2018-01-12
Biträdande sekreterare : Hernando Labbé Solinas, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2016-05-08
Biträdande sekreterare : Lina Nymoen, fr.o.m. 2016-10-12 t.o.m. 2018-01-12
Biträdande sekreterare : Bahar Satar Pour Kolahi, fr.o.m. 2015-12-19 t.o.m. 2018-01-12
Biträdande sekreterare : Louisa Tarras-Wahlberg, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman