Hem: Teman: Offentliga utredningar:

E-hälsokommittén (S 2013:17)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

E-hälsokommittén (S 2013:17) [ Avslutad 2015 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 8 ♂ 7 ) :

Sören Olofsson  []  ( Särskild utredare )
Juha Alskog  []  ( Sakkunnig )
Erika Borgny  []  ( Sakkunnig )
Malin Ekelund  []  ( Sakkunnig )
Malin Ekman Aldén  []  ( Sakkunnig )
Linda Ericson  []  ( Sakkunnig )
Annika Hjertkvist Nilsson  []  ( Sakkunnig )
Jimmy Järvenpää  []  ( Sakkunnig )
IngaLill Karlström  []  ( Sakkunnig )
Markus Martinelle  []  ( Sakkunnig )
Henrik Moberg  []  ( Sakkunnig )
Peter Wollberg  []  ( Sakkunnig )
Rickard Broddvall  []  ( Sekreterare )
Åsa Elffors  []  ( Sekreterare )
Maria Jacobsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

E-hälsokommittén (S 2013:17)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-12-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2013:125
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:32 Nästa fas i e-hälsoarbetet
Medverkande :
Särskild utredare : Sören Olofsson, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-03-27
Sakkunnig : Juha Alskog, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-01
Sakkunnig : Erika Borgny, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-01
Sakkunnig : Malin Ekelund, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2015-01-22
Sakkunnig : Malin Ekman Aldén, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2014-08-31
Sakkunnig : Linda Ericson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-01
Sakkunnig : Annika Hjertkvist Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-23
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2015-01-23
Sakkunnig : IngaLill Karlström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01
Sakkunnig : Markus Martinelle, kansliråd, fr.o.m. 2014-05-01
Sakkunnig : Henrik Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-01
Sakkunnig : Peter Wollberg, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-01
Sekreterare : Rickard Broddvall, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Åsa Elffors, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-03-27
Sekreterare : Maria Jacobsson, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman