Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Erika Borgny

Sök kontaktuppgifter till Erika Borgny på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Erika Borgny

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Erika Borgny medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén för främjandet av ökad fysisk aktivitet (S 2020:06) [ Pågående ] [ Expert ]
Kommittén för främjandet av ökad fysisk aktivitet (S 2020:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-04-16
Direktiv för kommittén, se dir. 2020:40
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 mars 2023.
Medverkande :
Ordförande : Per Nilsson, rektor, fr.o.m. 2020-11-05
Ledamot : Caroline Waldheim, projektledare, fr.o.m. 2020-11-05
Särskild utredare : Johan Holmsäter, f.d. idrottslärare, fr.o.m. 2020-05-04 t.o.m. 2020-10-18
Expert : Erika Borgny, ämnesråd, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Johannes Evers Gester, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Amanda Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Christine Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Dharmesh Shah, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Expert : Cecilia von Schéele, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-12-10
Sekreterare : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-04 t.o.m. 2021-07-25
Sekreterare : Veronica Hejdelind, processledare, fr.o.m. 2021-09-01
Sekreterare : Ann-Kristine Hjelte, registrator, fr.o.m. 2020-08-03 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Mats Janson, kommunikatör, fr.o.m. 2020-05-18 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Marlene Makenzius, docent, fr.o.m. 2021-02-15 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Kajsa Mickelsson, utredare, fr.o.m. 2021-06-15
Sekreterare : Louise Stjernberg, docent, fr.o.m. 2021-03-08 t.o.m. 2021-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:40 Främjande av ökad fysisk aktivitet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om centrala marknadsfrågor vid omregleringen av spelmarknaden (Fi 2018:03) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Spelmarknadsutredningen (Fi 2018:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-06-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:47, dir. 2019:18 och dir. 2020:77
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:64 Hästnäringens finansiering på den omreglerade spelmarknaden
SOU 2020:77 Ökat skydd och stärkt reglering på den omreglerade spelmarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Anna-Lena Sörenson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Björn Axelsson, sakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Erika Borgny, ämnesråd, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2019-04-29 t.o.m. 2020-05-31
Expert : Gustaf Hoffstedt, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Mattias Hjelmberg, intressepolitiskt sakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Anna Jansson, enhetschef, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Helene Karlsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-02-16
Expert : Eva Kaspersson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Benny Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Mikael Lindman, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Erik Murray, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Jenny Nilzon, vd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Ulf Olovsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Andreas Prochazka, universitetsadjunkt, fr.o.m. 2019-04-29 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Johan Röhr, chefsjurist, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-08-18
Expert : Jens Schlyter, kansliråd, fr.o.m. 2019-02-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Christina Skogh, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Zlata Tuco, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2020-12-16
Expert : Hélène Westholm, f.d. kansliråd, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-12-16
Jonas Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Agneta Börjesson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Per Lodenius, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Roland Utbult, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Arman Teimouri, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Vasiliki Tsouplaki, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Anna Wallentheim, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
John Weinerhall, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2020-12-16
Huvudsekreterare : Susanne Ellegård, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-05-12
Huvudsekreterare : Jenny Ludvigsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-12-31
Sekreterare : Daniel Rinder, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2020-02-29
Sekreterare : Fredrik Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-08-19 t.o.m. 2020-11-29
Sekreterare : Ingrid Strömberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 2020-01-01 t.o.m. 2020-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

E-hälsokommittén (S 2013:17) [ Avslutad 2015 ] [ Sakkunnig ]
E-hälsokommittén (S 2013:17)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-12-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2013:125
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:32 Nästa fas i e-hälsoarbetet
Medverkande :
Särskild utredare : Sören Olofsson, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-03-27
Sakkunnig : Juha Alskog, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-01
Sakkunnig : Erika Borgny, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-01
Sakkunnig : Malin Ekelund, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2015-01-22
Sakkunnig : Malin Ekman Aldén, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2014-08-31
Sakkunnig : Linda Ericson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-01
Sakkunnig : Annika Hjertkvist Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-23
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2015-01-23
Sakkunnig : IngaLill Karlström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01
Sakkunnig : Markus Martinelle, kansliråd, fr.o.m. 2014-05-01
Sakkunnig : Henrik Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-01
Sakkunnig : Peter Wollberg, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-01
Sekreterare : Rickard Broddvall, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Åsa Elffors, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-03-27
Sekreterare : Maria Jacobsson, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:32 Nästa fas i e-hälsoarbetet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman