Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Åsa Elffors

Sök kontaktuppgifter till Åsa Elffors på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Åsa Elffors

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Åsa Elffors medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen om inrättande av en ny myndighet för hälso- och vårdinfrastruktur (S 2013:03) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om inrättande av en ny myndighet för hälso- och vårdinfrastruktur (S 2013:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:15
Utredningen har avslutat sitt arbete den 31 december 2013. Den 1 januari 2014 inrättades E-hälsomyndigheten. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Sören Olofsson, fr.o.m. 2013-02-07 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Kerstin Andres, fr.o.m. 2013-08-17 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Rickard Broddvall, fr.o.m. 2013-12-01 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Åsa Elffors, fr.o.m. 2013-03-18 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Cecilia Marlow, fr.o.m. 2013-09-23 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Mats Nilsson, fr.o.m. 2013-02-14 t.o.m. 2013-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

E-hälsokommittén (S 2013:17) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
E-hälsokommittén (S 2013:17)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-12-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2013:125
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:32 Nästa fas i e-hälsoarbetet
Medverkande :
Särskild utredare : Sören Olofsson, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-03-27
Sakkunnig : Juha Alskog, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-01
Sakkunnig : Erika Borgny, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-01
Sakkunnig : Malin Ekelund, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2015-01-22
Sakkunnig : Malin Ekman Aldén, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-01 t.o.m. 2014-08-31
Sakkunnig : Linda Ericson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-01
Sakkunnig : Annika Hjertkvist Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-01-23
Sakkunnig : Jimmy Järvenpää, ämnesråd, fr.o.m. 2015-01-23
Sakkunnig : IngaLill Karlström, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-01
Sakkunnig : Markus Martinelle, kansliråd, fr.o.m. 2014-05-01
Sakkunnig : Henrik Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-01
Sakkunnig : Peter Wollberg, ämnesråd, fr.o.m. 2014-05-01
Sekreterare : Rickard Broddvall, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-03-31
Sekreterare : Åsa Elffors, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-03-27
Sekreterare : Maria Jacobsson, fr.o.m. 2014-04-01 t.o.m. 2015-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:32 Nästa fas i e-hälsoarbetet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Vårdavgiftsutredningen (S 2011:08) [ Avslutad 2012 ] [ Sakkunnig ]
Vårdavgiftsutredningen (S 2011:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:61
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:2 Framtidens högkostnadsskydd i vården
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Könberg, landshövding, fr.o.m. 2011-06-22
Sakkunnig : Per Aldskogius, ämnesråd, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Klara Cederlund, kansliråd, fr.o.m. 2011-12-13
Sakkunnig : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Karin Hellqvist, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Nils Janlöv, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13
Sakkunnig : Eva Willman, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Mona Heurgren, enhetschef, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Thord Redman, koordinator, fr.o.m. 2011-09-13
Expert : Per Sedigh, ekonom, fr.o.m. 2011-09-13
Sekreterare : Ingemar Eckerlund, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2012-01-20
Sekreterare : Pontus Johansson, fr.o.m. 2011-08-22 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Ruth-Aïda Nahum, fr.o.m. 2011-08-08 t.o.m. 2012-01-25
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:2 Framtidens högkostnadsskydd i vården [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Missbruksutredningen (S 2008:04) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Missbruksutredningen (S 2008:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:48 och dir. 2010:120
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:06 Missbruket, Kunskapen, Vården
SOU 2011:35 Bättre insatser vid missbruk och beroende - Individen, kunskapen och ansvaret
Medverkande :
Särskild utredare : Gerhard Larsson, f.d. landshövding, fr.o.m. 2008-08-18
Expert : Elisabet Aldenberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-10-27
Expert : Gunilla Bergerén, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-10-27
Expert : Stefan Borg, verksamhetschef, fr.o.m. 2008-10-27
Expert : Charlotte Brunlid, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-12-13
Expert : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-10-27 t.o.m. 2010-03-23
Expert : Lars Fredriksson, handläggare, fr.o.m. 2008-10-27 t.o.m. 2009-04-19
Expert : Emil Högberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-21 t.o.m. 2010-12-12
Expert : Kristina Jung, planeringsledare, fr.o.m. 2008-10-27
Expert : Mats Löfving, länspolismästare, fr.o.m. 2008-10-27
Expert : Ulf Malmström, samordnare, fr.o.m. 2008-10-27
Expert : Henrik Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-24 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Lars Håkan Nilsson, medicinsk rådgivare, fr.o.m. 2008-10-27
Expert : Bengt Rönngren, kansliråd, fr.o.m. 2011-01-01
Expert : Camilla Sköld Jansson, handläggare, fr.o.m. 2008-10-27
Expert : Henrik Tiselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-10-27
Expert : Cecilia Torstensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-04-20 t.o.m. 2010-01-20
Expert : Nils Åkesson, utvecklingsdirektör, fr.o.m. 2008-10-27
Expert : Pär Ödman, förbundsjurist, fr.o.m. 2009-04-20
Huvudsekreterare : Hans Wiklund, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2011-06-30
Sekreterare : Lars Grönwall, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-15
Sekreterare : Dina Jacobson, jurist, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2010-02-28
Sekreterare : Leif Jacobson, socionom, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2009-02-28
Sekreterare : Folke Larsson, K, fr.o.m. 2010-03-08 t.o.m. 2010-05-07
Sekreterare : Mikael Sandlund, psykiatriker, docent, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2011-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Föräldrastödsutredningen (S 2008:07) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Föräldrastödsutredningen (S 2008:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-05-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:67 och dir. 2008:144
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:131 Föräldrastöd - en vinst för alla. Nationell strategi för samhällets stöd och hjälp till föräldrar i deras föräldraskap
Medverkande :
Särskild utredare : Inger Davidson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2008-05-23
Expert : Agneta Björklund, kansliråd, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Gunilla Bodin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Klara Granat, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Eva Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Siv Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-07-01 t.o.m. 2008-08-12
Sekreterare : Titti Fränkel, fr.o.m. 2008-06-16
Sekreterare : Bengt Sundbaum, fr.o.m. 2008-07-21
Sekreterare : Pia Tham, fr.o.m. 2008-07-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Psykiatrilagsutredningen (S 2008:09) [ Avslutad 2012 ] [ Sakkunnig ]
Psykiatrilagsutredningen (S 2008:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-07-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:93, dir. 2009:93, dir. 2010:88 och dir. 2011:107
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:17 Psykiatrin och lagen - tvångsvård, straffansvar och samhällsskydd
Medverkande :
Särskild utredare : Jerry Eriksson, kammarrättslagman, fr.o.m. 2008-11-19
Expert : Lisbeth Abrahamsson, inspektör, fr.o.m. 2010-03-01
Expert : Nina Alander, jurist, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Martin Borgeke, justitieråd, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Kjell Broström, ombudsman, fr.o.m. 2011-02-01
Expert : Astrid Eklund, överåklagare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Ellinor Englund, förbundsjurist, fr.o.m. 2011-08-01
Expert : Jan-Olof Forsén, förbundsordförande, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Christian Groth, chefsrådman, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Stig Götmar, överläkare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Bengt Ivarsson, advokat, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Lars von Knorring, professor, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Marianne Kristiansson, docent och verksamhetschef, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Pernilla Krusberg, handläggare, fr.o.m. 2009-09-04 t.o.m. 2011-07-31
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, förbundsjurist, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2009-09-03
Expert : Lars Håkan Nilsson, medicinsk rådgivare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Anders Printz, enhetschef, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-02-28
Expert : Per-Olof Sjöblom, förvaltningschef, fr.o.m. 2009-07-09
Expert : Marianne Sundqvist, överläkare, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Jesper Svedberg, regionchef, fr.o.m. 2009-03-12
Expert : Ing-Marie Wieselgren, handläggare, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Eva Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2009-12-31
Sakkunnig : Hans Hagelin, kansliråd, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Sara Johansson, S departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01
Sakkunnig : Inger Laudon, kansliråd, fr.o.m. 2009-03-12
Sakkunnig : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-03-12 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Göran Nilsson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-03-12
Petter Asp, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Nils Jareborg, professor emeritus, fr.o.m. 2011-02-25
Claes Lernestedt, universitetslektor, fr.o.m. 2011-02-25
Stefan Reimer, chefsrådman, fr.o.m. 2011-02-25
Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Magnus Ulväng, professor, fr.o.m. 2011-02-25
Sekreterare : Anna Billing, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Thorbjörn Lindvall, rådman, fr.o.m. 2009-03-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Ulrika Ohlsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2012-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:17 Psykiatrin och lagen – tvångsvård, straffansvar och samhällsskydd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman