Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kontanthanteringsutredningen (Fi 2013:05)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kontanthanteringsutredningen (Fi 2013:05) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 6 ♂ 7 ) :

Håkan Hallstedt  []  ( Särskild utredare )
Hellena Bäck  []  ( Expert )
Adam Diamant  []  ( Expert )
Ingela Grönquist  []  ( Expert )
Irja Hed  []  ( Expert )
Peter Kvist  []  ( Expert )
Sofie Lagerstedt  []  ( Expert )
Dick Malmlund  []  ( Expert )
Bengt Nilervall  []  ( Expert )
Leif Trogen  []  ( Expert )
Christina Wejshammar  []  ( Expert )
Petter Anefur  []  ( Sekreterare )
Anna Hultin  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kontanthanteringsutredningen (Fi 2013:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-06-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:71
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:61 Svensk kontanthantering
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Hallstedt, fr.o.m. 2013-06-19 t.o.m. 2014-09-01
Expert : Hellena Bäck, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Adam Diamant, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Ingela Grönquist, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Irja Hed, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Peter Kvist, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Sofie Lagerstedt, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Dick Malmlund, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Bengt Nilervall, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Leif Trogen, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Christina Wejshammar, fr.o.m. 2013-08-26
Sekreterare : Petter Anefur, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2014-09-15
Sekreterare : Anna Hultin, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2014-09-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman