Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Bengt Nilervall

Sök kontaktuppgifter till Bengt Nilervall på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Bengt Nilervall

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Bengt Nilervall medverkat i ( 3 st. ):

Betalningsutredningen (Fi 2020:12) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Betalningsutredningen (Fi 2020:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-12-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:133
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 november 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Kinberg Batra, civilekonom, fr.o.m. 2020-12-11
Sakkunnig : Sinan Akdag, digital expert, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Bo Becker, professor, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Max Brimberg, senior adviser, fr.o.m. 2021-08-23
Sakkunnig : Rickard Eriksson, ekonomisk analytiker, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Anna Felländer, founder, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Louise Grabo, generalsekreterare, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Ingela Grönquist, chefsjurist, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Thomas Hagberg, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Fredrika Hed Rosén, samordnare, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Eva Julin, biträdande avdelningschef, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Bengt Nilervall, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Per Sonnerby, departementsråd, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Annika Stenström, sakkunnig ekonom, fr.o.m. 2021-04-27 t.o.m. 2021-08-22
Sakkunnig : Aron Verständig, senior jurist, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Elin Wihlborg, professor, fr.o.m. 2021-04-27
Anders Dahlberg, riksdagsledamot (C), fr.o.m. 2021-05-10
Dennis Dioukarev, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2021-05-10
Hampus Hagman, riksdagsledamot (KD), fr.o.m. 2021-05-10
Carl B. Hamilton, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2021-05-10
Mattias Karlsson, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2021-05-10
Ingela Nylund Watz, riksdagsledamot (S), fr.o.m. 2021-05-10
Karolina Skog, riksdagsledamot (MP), fr.o.m. 2021-05-10
Håkan Svenneling, riksdagsledamot (V), fr.o.m. 2021-05-10
Huvudsekreterare : Fredrik Wiklund Bystedt, revisionsdirektör, fr.o.m. 2021-01-01
Sekreterare : Maia Senior Legal Councel Drangel Wallbrand, fr.o.m. 2021-06-01
Sekreterare : Ragnar Olofsson, utredare, fr.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Katja Rehnberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-26 t.o.m. 2022-03-26
Sekreterare : Peter Svensson, analytiker, fr.o.m. 2021-03-15 t.o.m. 2021-09-14
Sekreterare : Peter Svensson, analytiker, fr.o.m. 2021-09-15 t.o.m. 2021-10-14
Sekreterare : Sara Vinnefors, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:133 Statens roll på betalningsmarknaden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2015 års betaltjänstutredning (Fi 2015:02) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
2015 års betaltjänstutredning (Fi 2015:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-04-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:39, dir. 2015:128 och dir. 2016:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:53 Betaltjänster, förmedlingsavgifter och grundläggande betalkonton
Medverkande :
Särskild utredare : Annika Brickman, fr.o.m. 2015-04-27 t.o.m. 2016-08-31
Expert : Joakim Allard, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Pasel Assalum, fr.o.m. 2015-12-08 t.o.m. 2016-03-13
Expert : Anders Dölling, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2016-01-24
Expert : Catarina Erséus, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-09-07
Expert : Jenny Jensen, fr.o.m. 2015-09-08 t.o.m. 2015-12-07
Expert : Monika Johansson, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Sofia Knapp, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Bengt Nilervall, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Fredrik Nordquist, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Lars Rutberg, fr.o.m. 2016-01-25
Expert : Galit Saar, fr.o.m. 2015-04-01 t.o.m. 2015-08-17
Expert : Nils Sigfrid, fr.o.m. 2016-03-14
Expert : Johan Terfeldt, fr.o.m. 2015-04-01
Expert : Anna Wilbe, fr.o.m. 2015-04-01
Sekreterare : Isabel Andersson, fr.o.m. 2015-05-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Sara Vinnerfors, fr.o.m. 2016-02-01 t.o.m. 2016-09-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:53 Betaltjänster, förmedlingsavgifter och grundläggande betalkonton [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kontanthanteringsutredningen (Fi 2013:05) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Kontanthanteringsutredningen (Fi 2013:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-06-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:71
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:61 Svensk kontanthantering
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Hallstedt, fr.o.m. 2013-06-19 t.o.m. 2014-09-01
Expert : Hellena Bäck, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Adam Diamant, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Ingela Grönquist, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Irja Hed, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Peter Kvist, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Sofie Lagerstedt, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Dick Malmlund, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Bengt Nilervall, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Leif Trogen, fr.o.m. 2013-08-26
Expert : Christina Wejshammar, fr.o.m. 2013-08-26
Sekreterare : Petter Anefur, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2014-09-15
Sekreterare : Anna Hultin, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2014-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:71 Översyn av kontanthanteringen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:61 Svensk kontanthantering [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman