Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om Försvarsmaktens militära personalförsörjning (Fö 2013:03)

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om Försvarsmaktens militära personalförsörjning (Fö 2013:03) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 9 ♂ 8 ) :

Stefan Ryding-Berg  []  ( Särskild utredare )
Ulla Gustavsson  []  ( Sakkunnig )
Mia Löw  []  ( Sakkunnig )
Carl van Duin  []  ( Sakkunnig )
Helena Mähler Lejon  []  ( Sakkunnig )
Andrew Casson  []  ( Expert )
Carl Durling  []  ( Expert )
Madeleine Engström  []  ( Expert )
Roland Ekenberg  []  ( Expert )
Reidun Eklöw  []  ( Expert )
Klas Eksell  []  ( Expert )
Lars Gellner  []  ( Expert )
Soledad Grafeuille  []  ( Expert )
Anette Rihagen  []  ( Expert )
Pär Sellberg  []  ( Expert )
Anna Tengberg  []  ( Huvudsekreterare )
Cecilia Wihlborg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om Försvarsmaktens militära personalförsörjning (Fö 2013:03)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-10-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:94
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:73 Försvarsmakten i samhället - en långsiktigt hållbar militär personalförsörjning och en modern folkförankring av försvaret
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Ryding-Berg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-12-20 t.o.m. 2014-11-14
Sakkunnig : Ulla Gustavsson, departementsråd, fr.o.m. 2014-02-24 t.o.m. 2014-11-14
Sakkunnig : Mia Löw, kansliråd, fr.o.m. 2014-02-24 t.o.m. 2014-11-14
Sakkunnig : Carl van Duin, militärsakkunnig, fr.o.m. 2014-02-24 t.o.m. 2014-11-14
Sakkunnig : Helena Mähler Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-05-21 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Andrew Casson, vice rektor, fr.o.m. 2014-05-21 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Carl Durling, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2014-03-04 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Madeleine Engström, fr.o.m. 2014-03-14 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Roland Ekenberg, rikshemvärnschef, fr.o.m. 2014-02-24 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Reidun Eklöw, vice ordförande i FOS, fr.o.m. 2014-03-06 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Klas Eksell, stf personaldirektör, fr.o.m. 2014-02-24 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Lars Gellner, jurist, fr.o.m. 2014-03-06 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Soledad Grafeuille, enhetschef, fr.o.m. 2014-03-07 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Anette Rihagen, rikslottachef, fr.o.m. 2014-02-24 t.o.m. 2014-11-14
Expert : Pär Sellberg, samordnare, fr.o.m. 2014-05-27 t.o.m. 2014-11-14
Huvudsekreterare : Anna Tengberg, t.f. rådman, fr.o.m. 2014-01-27 t.o.m. 2014-11-01
Sekreterare : Cecilia Wihlborg, fr.o.m. 2014-03-10 t.o.m. 2014-11-28

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman