Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Egendomsskyddsutredningen (Ju 2012:10)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Egendomsskyddsutredningen (Ju 2012:10) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 6 ♂ 4 ) :

Gunnel Lindberg  []  ( Särskild utredare )
Roland Andersson  []  ( Expert )
Gunilla Berglund  []  ( Expert )
Åsa Elfving  []  ( Expert )
Lars Nordfors  []  ( Expert )
Anders Thelin  []  ( Expert )
Hedvig Trost  []  ( Expert )
Olle Westlund  []  ( Expert )
Li Österman  []  ( Expert )
Sara Lindman  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Egendomsskyddsutredningen (Ju 2012:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:85 Stärkt straffrättsligt skydd för egendom
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2012-06-28 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Roland Andersson, överåklagare, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Gunilla Berglund, ämnesråd, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Åsa Elfving, kommissarie, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Anders Thelin, jurist, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Hedvig Trost, byråchef, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Olle Westlund, fil.dr., fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Li Österman, rådman, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Sekreterare : Sara Lindman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2014-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman