Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Sara Lindman

Sök kontaktuppgifter till Sara Lindman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Sara Lindman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sara Lindman medverkat i ( 3 st. ):

Paketreseutredningen (Fi 2015:08) [ Avslutad 2016 ] [ Sekreterare ]
Paketreseutredningen (Fi 2015:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:69 och dir. 2016:55
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:56 Ny paketreselag
SOU 2016:84 Ny resegarantilag
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Liedström Adler, fr.o.m. 2015-06-25 t.o.m. 2016-11-30
Sakkunnig : Thomas Carlson, fr.o.m. 2015-10-15
Sakkunnig : Erland Koch, fr.o.m. 2015-10-15
Sakkunnig : Henrik Tegehed, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Ingela Allenbert, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Elin Envall, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Maja Lindstrand, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Jonas Thyberg, fr.o.m. 2015-10-15
Expert : Jan Widlund, fr.o.m. 2015-10-15
Sekreterare : Sara Lindman, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-12-13
Sekreterare : Tora Philp, fr.o.m. 2015-10-15 t.o.m. 2016-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:56 Ny paketreselag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2016:84 Ny resegarantilag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om åtgärder mot fakturabedrägerier (Ju 2014:03) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om åtgärder mot fakturabedrägerier (Ju 2014:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:12
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 11014, 404 21, Göteborg, tel. 031-7015358 (Lindman)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:77 Fakturabedrägerier
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Strömberg, lagman, t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Erland Koch, kansliråd, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Sakkunnig : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Elisabeth Johnson, cleringchef, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Lars Korsell, verksjurist, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Jori Munukka, professor, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Henrik Sjöholm, konsult, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Åsa Arffman, bankjurist, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Anna Burstedt, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Malin Fredholm, jurist, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Stig Gabrielsson, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Peter Källenfors, chefsjurist, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Roland Sigbladh, marknadchef, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Anders Thelin, jur.kand., fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Sekreterare : Sara Lindman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-02-12 t.o.m. 2015-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:12 Åtgärder mot fakturabedrägerier [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:77 Fakturabedrägerier [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Egendomsskyddsutredningen (Ju 2012:10) [ Avslutad 2014 ] [ Sekreterare ]
Egendomsskyddsutredningen (Ju 2012:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:85 Stärkt straffrättsligt skydd för egendom
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2012-06-28 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Roland Andersson, överåklagare, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Gunilla Berglund, ämnesråd, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Åsa Elfving, kommissarie, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Anders Thelin, jurist, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Hedvig Trost, byråchef, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Olle Westlund, fil.dr., fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Expert : Li Österman, rådman, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2013-12-18
Sekreterare : Sara Lindman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2014-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:73 Ett stärkt straffrättsligt skydd för egendom [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:85 Stärkt straffrättsligt skydd för egendom [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman