: : :

Utredningen En nationell samordnare mot våld i nära relationer (Ju 2012:05)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen En nationell samordnare mot våld i nära relationer (Ju 2012:05) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2012:38 En nationell samordnare mot våld i nära relationer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:49 Våld i nära relationer – en folkhälsofråga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 7 ♂ 6 ) :

Carin Götblad  []  ( Särskild utredare )
Kerstin Bynander  []  ( Kanslichef )
Martin Sparr  []  ( Kanslichef )
Fredrik Eriksson  []  ( Bitr. kanslichef )
Staffan Kellerborg  []  ( Kommunikationsansvarig )
Lina Blombergsson  []  ( Sekreterare )
Yvonne Brandell  []  ( Sekreterare )
Andreas Fahlén  []  ( Sekreterare )
Miriam Hollmer  []  ( Sekreterare )
Per-Arne Håkansson  []  ( Sekreterare )
Peter Lindström  []  ( Sekreterare )
Ylva Meyer  []  ( Sekreterare )
Olga Persson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen En nationell samordnare mot våld i nära relationer (Ju 2012:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-04-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:38
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:49 Volym 1 av 2: Våld i nära relationer - en folkhälsofråga. Förslag för ett effektivare arbete
SOU 2014:49 Volym 2 av 2 (Bilaga): Utveckla lokalsamhällets arbete mot våld i nära relationer - En vägledning för kommuner, landsting, statliga myndigheter och idéburna organisationer
Medverkande :
Särskild utredare : Götblad Carin, länspolismästare, fr.o.m. 2012-05-05 t.o.m. 2014-06-30
Kanslichef : Kerstin Bynander, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2012-06-04 t.o.m. 2013-06-30
Kanslichef : Martin Sparr, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2014-07-04
Bitr. kanslichef : Fredrik Eriksson, chefssekreterare, fr.o.m. 2012-06-11 t.o.m. 2014-07-04
Kommunikationsansvarig : Staffan Kellerborg, informationsdirektör, fr.o.m. 2012-07-16 t.o.m. 2013-08-31
Sekreterare : Lina Blombergsson, enhetschef, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2013-08-18
Sekreterare : Yvonne Brandell, kammaråklagare, fr.o.m. 2013-02-18 t.o.m. 2014-07-04
Sekreterare : Andreas Fahlén, fil.mag. och journalist, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Miriam Hollmer, fil.mag., fr.o.m. 2013-10-14 t.o.m. 2014-07-04
Sekreterare : Per-Arne Håkansson, forskare, fr.o.m. 2014-02-01 t.o.m. 2014-06-13
Sekreterare : Peter Lindström, docent, fr.o.m. 2012-08-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Ylva Meyer, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-08-20 t.o.m. 2013-02-28
Sekreterare : Olga Persson, förbundssekreterare, fr.o.m. 2012-01-28 t.o.m. 2014-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman