Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om stärkt rättssäkerhet i skatteförfarandet (Fi 2012:02)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om stärkt rättssäkerhet i skatteförfarandet (Fi 2012:02) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 9 ♂ 8 ) :

Karin Almgren  []  ( Särskild utredare )
Annica Axén Linderl  []  ( Sakkunnig )
Marie Jönsson  []  ( Sakkunnig )
Leena Reinikainen  []  ( Sakkunnig )
Teresa Simon Almendal  []  ( Sakkunnig )
Peter Brose  []  ( Expert )
Charlotta Carlberg  []  ( Expert )
Pierre Duras  []  ( Expert )
Hanna Kristiansson  []  ( Expert )
Börje Leidhammar  []  ( Expert )
Christer Lundh  []  ( Expert )
Kerstin Nyquist  []  ( Expert )
Lars Persson  []  ( Expert )
Björn Räftegård  []  ( Expert )
Olof Sundin  []  ( Expert )
Ann-Marie Bjerström  []  ( Sekreterare )
Markus Olsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om stärkt rättssäkerhet i skatteförfarandet (Fi 2012:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-03-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:62 Förbudet mot dubbla förfaranden och andra rättsäkerhetsfrågor i skatteförfarandet
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Almgren, fr.o.m. 2012-03-08 t.o.m. 2013-09-13
Sakkunnig : Annica Axén Linderl, fr.o.m. 2012-04-27
Sakkunnig : Marie Jönsson, fr.o.m. 2012-04-27
Sakkunnig : Leena Reinikainen, fr.o.m. 2012-04-27
Sakkunnig : Teresa Simon Almendal, fr.o.m. 2012-04-27
Expert : Peter Brose, fr.o.m. 2012-04-27
Expert : Charlotta Carlberg, fr.o.m. 2012-04-27
Expert : Pierre Duras, fr.o.m. 2012-04-27
Expert : Hanna Kristiansson, fr.o.m. 2012-04-27 t.o.m. 2013-06-01
Expert : Börje Leidhammar, fr.o.m. 2012-04-27
Expert : Christer Lundh, fr.o.m. 2012-04-27
Expert : Kerstin Nyquist, fr.o.m. 2012-04-27
Expert : Lars Persson, fr.o.m. 2012-06-14
Expert : Björn Räftegård, fr.o.m. 2012-04-27
Expert : Olof Sundin, fr.o.m. 2012-04-27
Sekreterare : Ann-Marie Bjerström, fr.o.m. 2012-04-10 t.o.m. 2013-09-26
Sekreterare : Markus Olsson, fr.o.m. 2012-05-08 t.o.m. 2013-09-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman