Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om inrättande av den nya myndigheten Trafikverket (N 2009:06)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om inrättande av den nya myndigheten Trafikverket (N 2009:06) [ Avslutad 2010 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 22 st. ♀ 10 ♂ 12 ) :

Gunnar Malm  []  ( Särskild utredare )
Ann-Therese Albertsson  []  ( Sakkunnig )
Lotta Brändström  []  ( Sakkunnig )
Wiveca Dahl  []  ( Sakkunnig )
Stefan Engdahl  []  ( Sakkunnig )
Lena Erixon  []  ( Sakkunnig )
Christer Hårrskog  []  ( Sakkunnig )
Charlotta Lindmark  []  ( Sakkunnig )
Katarina Norén  []  ( Sakkunnig )
Lars-Åke Näslund  []  ( Sakkunnig )
Torbjörn Suneson  []  ( Sakkunnig )
Ulf Söderström  []  ( Sakkunnig )
Björn Östlund  []  ( Sakkunnig )
Anders Andersson  []  ( Expert )
Gunilla Glasare  []  ( Expert )
Curt Johansson  []  ( Expert )
Ragnvald Paulsson  []  ( Expert )
Kristian Seth  []  ( Expert )
Thomas Nielsen  []  ( Sekreterare )
Ann-Cathrine Nilsson  []  ( Sekreterare )
Nina Andersson  []  ( Huvudsekreterare )
Caroline Ottosson  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om inrättande av den nya myndigheten Trafikverket(N 2009:06)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:75
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnar Malm, fr.o.m. 2009-09-03 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Ann-Therese Albertsson, chef för Verksamhetsstöd, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Lotta Brändström, chef för verksamsområde Stora Projekt, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Wiveca Dahl, chef för Personal, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Stefan Engdahl, chef för verksamhetsområde Investering, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Lena Erixon, chef för verksamhetsområde Samhälle, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Christer Hårrskog, chef för Kommunikation, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Charlotta Lindmark, chefsjurist och chef för Juridik och planprövning, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Katarina Norén, chef för verksamhetsområde Resultatenheter, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Lars-Åke Näslund, förhandlingschef, fr.o.m. 2009-11-06 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Caroline Ottoson, chef för Ekonomi och styrning, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Torbjörn Suneson, chef för Strategisk utveckling, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Ulf Söderström, förhandlingschef, fr.o.m. 2009-11-06 t.o.m. 2010-03-31
Sakkunnig : Björn Östlund, chef för verksamhetsområde Trafik, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Anders Andersson, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Gunilla Glasare, direktör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Curt Johansson, expert, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Ragnvald Paulsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Kristian Seth, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Thomas Nielsen, fr.o.m. 2009-09-28 t.o.m. 2010-03-31
Sekreterare : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2009-10-15 t.o.m. 2010-02-14
Huvudsekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2009-09-28 t.o.m. 2010-04-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman