Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ann-Charlotte Wallin

Sök kontaktuppgifter till Ann-Charlotte Wallin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ann-Charlotte Wallin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ann-Charlotte Wallin medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om specialistsjuksköterskeutbildning och vissa andra hälso- och sjukvårdsutbildningar (U 2017:08) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Utredningen om specialistsjuksköterskeutbildning och vissa andra hälso- och sjukvårdsutbildningar (U 2017:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-07-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:86
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:77 Framtidens specialistsjuksköterska - ny roll, nya möjligheter
Medverkande :
Särskild utredare : Kenth Nauclér, konsult, fr.o.m. 2017-09-15 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Malin Bolinder, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2017-11-21
Expert : Lotta Christofferson, utredare, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-03-18
Expert : Lisa Davidsson, handläggare, fr.o.m. 2018-03-19 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Tomas Egeltoft, utredare, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Therese Falén, utredare, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-06-18
Expert : Ulla Falk, förbundsombudsman, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Isabell Fridh, universitetslektor, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Linda Hindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-03-18
Expert : Anna Humble, enhetschef, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Hossein Kamali, utredare, fr.o.m. 2018-06-19 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Lisa Midlert, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-11-22 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Nela Söder, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-03-19 t.o.m. 2018-11-01
Expert : Ann-Charlotte Wallin, ämnesråd, fr.o.m. 2017-10-26 t.o.m. 2018-11-01
Huvudsekreterare : Malin Bolinder, fr.o.m. 2017-11-22 t.o.m. 2018-11-15
Sekreterare : John-Erik Berqvist, skyddshandläggare, fr.o.m. 2018-06-15 t.o.m. 2018-10-31
Sekreterare : Charlotte Elam, utredare, fr.o.m. 2017-09-15 t.o.m. 2018-03-04
Sekreterare : Margitta Fröberg, senior jurist, fr.o.m. 2017-12-05 t.o.m. 2018-11-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2018:77 Framtidens specialistsjuksköterska – ny roll, nya möjligheter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Forskarkarriärutredningen (U 2015:05) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Forskarkarriärutredningen (U 2015:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:29 Trygghet och attraktivitet - en forskarkarriär för framtiden
Medverkande :
Särskild utredare : Ann Fust, fr.o.m. 2015-06-25 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Anna Beijmo, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-27 t.o.m. 2016-03-31
Expert : German Bender, utredare, fr.o.m. 2015-10-27 t.o.m. 2015-12-14
Expert : Carl Durling, handläggare, fr.o.m. 2015-10-27 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Helle Ellehöj, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-27 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Mats Jonsson, ämnesråd, fr.o.m. 2015-10-27 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Emelie Lilliefeldt, utredare, fr.o.m. 2015-10-27 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Kristina Lovén Seldén, utredare, fr.o.m. 2015-12-15 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Ulrica Lundström, fr.o.m. 2015-11-03 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Susanne Mattson, kansliråd, fr.o.m. 2015-10-27 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Karin Röding, rektor, fr.o.m. 2015-10-27 t.o.m. 2016-01-17
Expert : Mia Rönmar, fr.o.m. 2015-11-03 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Torbjörn von Schantz, rektor, fr.o.m. 2015-10-27 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Helena Strigård, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-27 t.o.m. 2016-03-31
Expert : Ann-Charlotte Wallin, ämnesråd, fr.o.m. 2015-10-27 t.o.m. 2016-03-31
Sekreterare : Carl Jacobsson, fr.o.m. 2015-11-01 t.o.m. 2016-03-31
Sekreterare : Magnus Ödman, fr.o.m. 2015-08-17 t.o.m. 2016-04-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:29 Trygghet och attraktivitet – en forskarkarriär för framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Polisutbildningsutredningen (Ju 2015:03) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Polisutbildningsutredningen (Ju 2015:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-03-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:29 och dir. 2016:16
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:39 Polis i framtiden - polisutbildning som högskoleutbildning
Medverkande :
Särskild utredare : Petra Lundh, lagman, fr.o.m. 2015-03-19 t.o.m. 2016-05-30
Expert : Mikael Alexandersson, rektor, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-05-30
Expert : Filip Kollén, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-03 t.o.m. 2016-05-30
Expert : Lovisa Hellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-05-30
Expert : Susanna Herrera, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-28 t.o.m. 2016-05-30
Expert : Max Lutteman, polismästare, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-05-30
Expert : Monika Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-05-30
Expert : Betty Rohdin, utbildningschef, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-05-30
Expert : Marie Stern Wärn, verksjurist, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-05-30
Expert : Ann-Charlotte Wallin, ämnesråd, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-05-30
Expert : Anna Zeidler, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-03-02
Ledamot : Christina Centerpartiet Davidsson, fr.o.m. 2015-04-24 t.o.m. 2016-05-31
Ledamot : Kent Sverigedemokraterna Ekeroth, fr.o.m. 2015-04-24 t.o.m. 2016-05-31
Ledamot : Hanna Västerpartiet Gedin, fr.o.m. 2015-04-24 t.o.m. 2016-05-31
Ledamot : Roger Folkpartiet Haddad, fr.o.m. 2015-04-24 t.o.m. 2016-05-31
Ledamot : Ellen Moderaterna Juntti, fr.o.m. 2015-04-24 t.o.m. 2016-05-31
Ledamot : Ola Miljöpartiet Kronkvist, de gröna, fr.o.m. 2015-04-24 t.o.m. 2016-05-31
Ledamot : Elin Socialdemokraterna Lundgren, fr.o.m. 2015-04-24 t.o.m. 2016-05-31
Ledamot : Erik Kristdemokraterna Slottner, fr.o.m. 2015-04-24 t.o.m. 2016-05-31
Sekreterare : Frédérique Lémery, handläggare Försvarshögskolan, fr.o.m. 2015-04-13 t.o.m. 2016-03-06
Sekreterare : Monika Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2016-01-28 t.o.m. 2016-08-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:29 En förändrad polisutbildning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:16 Tilläggsdirektiv till Polisutbildningsutredningen (Ju 2015:03) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:39 Polis i framtiden – polisutbildningen som högskoleutbildning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ledningsutredningen (U 2014:11) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Ledningsutredningen (U 2014:11)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-05-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:70 och dir. 2015:44
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:92 Utvecklad ledning av universitet och högskolor
Medverkande :
Särskild utredare : Kåre Bremer, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-10-31
Expert : Helene Biller, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2015-10-31
Expert : Bente Björk, kansliråd, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2015-10-31
Expert : Maria Kling, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2015-10-31
Expert : Ann-Charlotte Wallin, ämnesråd, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2015-10-31
Expert : Thomas Vestin, departementsråd, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2015-10-31
Sekreterare : Helene Biller, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Ulrika Bjare, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-10-31
Sekreterare : Rolf Höijer, fr.o.m. 2015-06-02 t.o.m. 2015-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:70 Ledningsfunktioner i högskolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:44 Tilläggsdirektiv till Ledningsutredningen (U 2014:11) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:92 Utvecklad ledning av universitet och högskolor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om en effektiv myndighetsstruktur i fråga om Högskoleverket, Verket för högskoleservice och Internationella programkontoret för utbildningsområdet (U 2011:03) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om en effektiv myndighetsstruktur i fråga om Högskoleverket, Verket för högskoleservice och Internationella programkontoret för utbildningsområdet (U 2011:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:52 och dir. 2012:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:1 Tre blir två! Två nya myndigheter inom utbildningsområdet Slutredovisning från Högskolemyndighets- och programkontorsutredningen (U 2011:03)
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Böhlin, f. verkst. direktör, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Bente Björk, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Sara Bringle, kansliråd, fr.o.m. 2012-02-07 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Jacob Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Åsa Petri, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Karin Serenander, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Lars Stenström, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Expert : Ann-Charlotte Wallin, ämnesråd, fr.o.m. 2011-09-13 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : EvaLis Fredriksson, departementsråd, fr.o.m. 2012-02-07 t.o.m. 2012-06-30
Sekreterare : Magnus Hjort, avdelningschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:1 Tre blir två! – Två nya myndigheter inom utbildningsområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ökad frihet för universitet och högskolor (U 2007:11) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om ökad frihet för universitet och högskolor (U 2007:11)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:158
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:104 Självständiga lärosäten
Medverkande :
Särskild utredare : Daniel Tarschys, professor, fr.o.m. 2007-11-27 t.o.m. 2008-12-31
Expert : Jonas Bergström, stabschef, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Agneta Bladh, rektor, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Ingrid Edmar, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Sofia Harlén, kansliråd, fr.o.m. 2008-09-08 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Anders Hedberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-09-07
Expert : Curt Karlsson, universitetsdirektör, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Gustaf Lindencrona, professor, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Britta Lövgren, forskningssekreterare, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Lena Marcusson, professor, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Karin Röding, universitetsdirektör, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Göran Sandberg, rektor, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Martin Sparr, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Ann-Charlotte Wallin, ämnesråd, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-12-08
Sekreterare : Mikael Herjevik, verksjurist, fr.o.m. 2008-02-11 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Annica Lindblom, kammarrättsråd, fr.o.m. 2008-01-14 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Hans Modig, docent, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:158 Ökad frihet för universitet och högskolor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:104 Självständiga lärosäten [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om förmyndare, gode män och förvaltare (Ju 2002:04) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om förmyndare, gode män och förvaltare (Ju 2002:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-04-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:55, dir. 2003:23 och dir 2004:56
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:51 God man för ensamkommande flyktingbarn - delbetänkande
SOU 2004:112 Frågor om Förmyndare och ställföreträdare för vuxna
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Broomé, f.d. hovrättspresident, fr.o.m. 2002-04-04 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Kristina Ahlström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-09-02 t.o.m. 2004-12-09
Sakkunnig : Christina Heilborn, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-01-16 t.o.m. 2003-06-03
Sakkunnig : Eva Karlsson Helghe, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-09-30
Sakkunnig : Catharina Morthenson Ekelöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-09-11
Sakkunnig : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-12-09
Sakkunnig : Ann-Charlotte Wallin, ämnesråd, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-09-01
Sakkunnig : Göran Wickström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-09-12 t.o.m. 2004-12-09
Sakkunnig : Patrik Örnsved, kansliråd, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Hans-Erik Bylund, förbundsjurist, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2003-03-05
Expert : Jesper Dahl, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-03-06 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Svend Danielsen, dr.jur., fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Sven-Erik Ekbäck, advokat, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Carl Johan Fürst, docent, överläkare, fr.o.m. 2002-12-05 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Ingmar Hammer, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Suzanne Julin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-09-17 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Göran Lantz, adjungerad professor, fr.o.m. 2002-12-05 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, jurist, fr.o.m. 2002-09-17 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Gunvor Nilsson, advokat, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Björn Norell, kommunjurist, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Lars Rutberg, bankjurist, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Elisabeth Rynning, professor, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Eva von Schéele, jurist, fr.o.m. 2002-09-17 t.o.m. 2004-12-09
Expert : Kerstin Tegnér, god man och gruppledare inom psykiatrin, fr.o.m. 2002-05-13 t.o.m. 2004-12-09
Sekreterare : Magnus Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2005-01-31
Sekreterare : Per Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-04-04 t.o.m. 2005-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman