Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Johan Assarsson

Sök kontaktuppgifter till Johan Assarsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Johan Assarsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Johan Assarsson medverkat i ( 2 st. ):

Patientmaktsutredningen (S 2011:03) [ Avslutad 2013 ] [ Särskild utredare ]
Patientmaktsutredningen (S 2011:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-03-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:25, dir. 2012:24 och dir. 2012:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:2 Patientlag
SOU 2013:44 Ansvarsfull hälso- och sjukvård
Medverkande :
Särskild utredare : Johan Assarsson, regiondirektör, fr.o.m. 2011-03-30 t.o.m. 2013-06-30
Sakkunnig : Ellen Hausel Heldahl, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-03-06
Sakkunnig : Sara Johansson, S departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Petra Jansson, kansliråd, fr.o.m. 2011-12-12 t.o.m. 2013-01-15
Sakkunnig : Carolina Lindholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-07 t.o.m. 2013-01-15
Sakkunnig : Markus Martinelle, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Szilárd Rado, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2011-12-11
Sakkunnig : Emma Regnér, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-01-15
Sakkunnig : Katarina Sundberg, kansliråd, fr.o.m. 2013-01-16
Sakkunnig : Eva Willman, ämnesråd, fr.o.m. 2011-09-01
Sakkunnig : Daniel Zetterberg, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Staffan Blom, förvaltningschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-10-29
Expert : Rickard Brodd, ordförande, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Anne Carlsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Siwert Gårdestig, programdirektör, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Ellen Hausel Heldahl, avdelningschef, fr.o.m. 2012-03-07 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Toivo Heinsoo, landstingsdirektör, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Åsa Himmelsköld, utredare, fr.o.m. 2012-09-17 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Hasse Knutsson, handläggare, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Carola Lemne, verkst. direktör, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Agneta Lönnemo Calleberg, chefsjurist, fr.o.m. 2012-10-30
Expert : Lisbeth Löpare Johansson, vårdstrateg, fr.o.m. 2012-09-17
Expert : Sineva Ribeiro, förbundsordförande, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Ingrid Schmidt, utredare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-01-15
Expert : Per Starke, områdeschef, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Heidi Stensmyren, vice ordförande, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Kristina Söderlind Rutberg, överläkare, fr.o.m. 2011-09-01
Expert : Eva Wallin, enhetschef, fr.o.m. 2013-01-16
Expert : Sofie Zetterström, programansvarig, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-01-15
Sekreterare : Lena Barrbrink, fr.o.m. 2012-04-10 t.o.m. 2013-06-30
Sekreterare : Ann-Charlotte Borlid, fr.o.m. 2012-12-01
Sekreterare : Erik Kärnekull, fr.o.m. 2011-05-16 t.o.m. 2012-01-31
Sekreterare : Elin Sundberg, fr.o.m. 2011-09-19
Sekreterare : Petra Zetterberg Ferngren, fr.o.m. 2012-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2013:2 Patientlag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2013:44 Ansvarsfull hälso- och sjukvård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen för samverkan inom den kliniska forskningen (N 2007:04) [ Avslutad 2009 ] [ Ledamot ]
Delegationen för samverkan inom den kliniska forskningen (N 2007:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-29
Direktiv för delegationen, se dir. 2006:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Nina Rehnqvist-Ahlberg, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Johan Assarsson, regiondirektör, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Richard Bergström, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Håkan Billig, professor, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Marie Beckman Suurküla, sjukhusdirektör, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anders Ekblom, vice president, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Bodil Ericsson, teknologie doktor, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2007-07-15
Ledamot : Olle Larkö, professor, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Carola Lemne, verkst. direktör, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Katarina Nordqvist, enhetschef, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-04-14
Ledamot : Christer Group Manager Clinical Research Söderström, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Harriet Wallberg-Henriksson, rektor, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Anders Wieslander, forskningsdirektör, fr.o.m. 2007-04-17 t.o.m. 2008-02-05
Ledamot : Sabina Wikgren Orstam, sektionschef, fr.o.m. 2007-07-16 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot : Lars Wärngård, avdelningschef, fr.o.m. 2009-04-15 t.o.m. 2009-12-31
Huvudsekreterare : Sofia Norberg, fr.o.m. 2007-08-13 t.o.m. 2010-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2006:74 Delegation för samverkan inom den kliniska forskningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman