Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Organisationskommittén för strålsäkerhet (M 2007:05)

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Organisationskommittén för strålsäkerhet (M 2007:05) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 9 ♂ 5 ) :

Ann-Louise Eksborg  []  ( Särskild utredare )
Stefan Appelgren  []  ( Sakkunnig )
Ansi Gerhardsson  []  ( Sakkunnig )
Marie Glanell  []  ( Sakkunnig )
Åsa Gustafsson  []  ( Sakkunnig )
Maria Gårding Wärnberg  []  ( Sakkunnig )
Anders Lindgren  []  ( Sakkunnig )
Karin Måwe  []  ( Sakkunnig )
Patrik Rapp  []  ( Sakkunnig )
Mari Svensson  []  ( Sakkunnig )
Ulf Yngvesson  []  ( Sakkunnig )
Fredrik Hassel  []  ( Huvudsekreterare )
Maria Finné-Molinder  []  ( Sekreterare )
Johanna Ljung  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Organisationskommittén för strålsäkerhet (M 2007:05)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-09-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2007:135 och dir. 2008:17
Uppdraget slutfördes den 1 juli 2008 i och med att den nya myndigheten för strålsäkerhet, Strålsäkerhetsmyndigheten, bildades
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Louise Eksborg, generaldirektör, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Stefan Appelgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Ansi Gerhardsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Marie Glanell, kansliråd, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Åsa Gustafsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-11-05 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Maria Gårding Wärnberg, ämnesråd, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Anders Lindgren, ämnesråd, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Karin Måwe, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Patrik Rapp, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Mari Svensson, kansliråd, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Ulf Yngvesson, kansliråd, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Huvudsekreterare : Fredrik Hassel, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Maria Finné-Molinder, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Johanna Ljung, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-07-06

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman