Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ansi Gerhardsson

Sök kontaktuppgifter till Ansi Gerhardsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ansi Gerhardsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ansi Gerhardsson medverkat i ( 6 st. ):

Utredningen (Fö 2010:03) Internationellt stöd vid kriser [ Avslutad 2012 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (Fö 2010:03) Internationellt stöd vid kriser
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:49, dir. 2011:19 och dir. 2011:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:29 Sveriges möjligheter att ta emot internationellt stöd vid kriser och allvarliga händelser i fredstid
Medverkande :
Särskild utredare : Christina Salomonson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2011-03-10
Sakkunnig : Ansi Gerhardsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-05-19
Sakkunnig : Christina Goede, säkerhetschef, fr.o.m. 2011-05-19
Sakkunnig : Margareta Gårdmark Nylén, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-19
Sakkunnig : Therese Gudmundsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-16
Sakkunnig : Frida Göranson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-05-19 t.o.m. 2012-02-15
Sakkunnig : Michael Koch, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-19
Sakkunnig : Erik Wennerström, folkrättsrådgivare, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Vanessa Bonsib, utredare, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Karin Börjesson, försvarsdirektör, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Marcus Cato, utredare/brandingenjör, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Malin Dreifaldt, verksamhetsledare, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Thord Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Fredrik Hassel, stabschef, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Anders Klahr, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-01
Expert : Åsa Kyrk Gere, handläggare/projektledare, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Henrik Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-19 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Håkan Rugeland, kommendör, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Alexander von Buxhoeveden, utredare, fr.o.m. 2011-05-19
Sekreterare : Elin Buch, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2011-06-01
Sekreterare : Ingmarie Druve, ämnesråd, fr.o.m. 2011-03-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fö 2008:03) En ny myndighet med ansvar för frågor om samhällets krisberedskap och säkerhet, MSB-kommittén [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 2008:03) En ny myndighet med ansvar för frågor omsamhällets krisberedskap och säkerhet, MSB-kommittén
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-03-13
Utredningens arbete är slutfört den 31 december 2008 då Myndigheten för samhällsskydd och beredskap inrättas.Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Helena Lindberg, generaldirektör, fr.o.m. 2008-03-13
Expert : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Anders Fällgren, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Ansi Gerhardsson, kansliråd, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Olle Jonsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Sofia Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Christian Ramstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Göran Rodin, departementsråd, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Cecilia Skjöldebrand, kansliråd, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Emilia Strömsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Daniel Zetterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Huvudsekreterare : Thord Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-04-01
Sekreterare : Björn Myrberg, civilekonom, fr.o.m. 2008-04-01
Sekreterare : Eva Rundkvist, informatör, fr.o.m. 2008-04-01
Biträdande sekreterare : Susanne Adolphi, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-04-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Strålsäkerhetsutredning (M 2008:05) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Strålsäkerhetsutredning (M 2008:05)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-12-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:151, dir. 2009:32, dir. 2009:74 och dir. 2010:28
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:88 Utredningen om en samordnad reglering på kärnteknik- och strålskyddsområdet
SOU 2011:18 Strålsäkerhet - gällande rätt i ny form
Medverkande :
Särskild utredare : Ingvar Persson, rådgivare, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2011-03-31
Sakkunnig : Lars Andersson, kansliråd, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2010-03-28
Sakkunnig : Stefan Appelgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Ansi Gerhardsson, kansliråd, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Åsa Gustafsson, kansliråd, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Anders Lillienau, kansliråd, fr.o.m. 2009-06-08 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Gabor Szendrö, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Björn Telenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-29 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Ulf Yngvesson, kansliråd, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Sakkunnig : Hans Öjemark, kansliråd, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Oscar Alarik, miljöjurist, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Göran Bryntse, teknologie doktor, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Moa Carlsson, miljöjurist, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Anne Christiansen, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Rickard Danielsson, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Mats Harms-Ringdahl, professor, fr.o.m. 2010-04-15 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Robert Hedvall, filosofie doktor, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Gunilla Hellström, rådgivare, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Lars Hildingsson, inspektör, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Lars-Olov Höglund, civilingenjör, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2010-10-27
Expert : Hans Jivander, sekreterare för lokala säkerhetsnämnden, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Bertil Josefsson, avdelningschef, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Kent Jönsson, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Carl-Magnus Larsson, avd.chef, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Sture Larsson, teknisk direktör, fr.o.m. 2009-04-20 t.o.m. 2010-04-14
Expert : Charlotte Liliemark, gruppordförande LKO, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Anne Lindquist Anderberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Carl-Göran Lindvall, strålskyddsföreståndare, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Zofia Lublin, avdelningschef, fr.o.m. 2009-04-20 t.o.m. 2010-04-14
Expert : Janez Marinko, byrådirektör, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Hans Mellander, strålsyddsföreståndare, fr.o.m. 2009-03-20
Expert : Karin Måwe, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Henny Norderyd, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Sven Ordéus, bolagsjurist, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Erik Setzman, enhetschef, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Lars Skånberg, enhetschef, fr.o.m. 2009-02-05 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Per-Anders Sunesson, enhetschef, fr.o.m. 2009-03-20 t.o.m. 2010-04-14
Expert : Mikael Swahn, rådman, fr.o.m. 2009-04-20 t.o.m. 2011-02-28
Expert : Anders Wiebert, utredare, fr.o.m. 2010-01-18 t.o.m. 2011-02-28
Sekreterare : Pernilla Sandgren, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2010-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Organisationskommittén för strålsäkerhet (M 2007:05) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]
Organisationskommittén för strålsäkerhet (M 2007:05)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-09-19
Direktiv för kommittén, se dir. 2007:135 och dir. 2008:17
Uppdraget slutfördes den 1 juli 2008 i och med att den nya myndigheten för strålsäkerhet, Strålsäkerhetsmyndigheten, bildades
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Louise Eksborg, generaldirektör, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Stefan Appelgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Ansi Gerhardsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Marie Glanell, kansliråd, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Åsa Gustafsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-11-05 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Maria Gårding Wärnberg, ämnesråd, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Anders Lindgren, ämnesråd, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Karin Måwe, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Patrik Rapp, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Mari Svensson, kansliråd, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sakkunnig : Ulf Yngvesson, kansliråd, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Huvudsekreterare : Fredrik Hassel, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Maria Finné-Molinder, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Johanna Ljung, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-07-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Atomansvarsutredningen (M 2004:04) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Atomansvarsutredningen (M 2004:04)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-11-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:160 och dir. 2006:6
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:43 Översyn av atomansvaret
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Rustand, byråchef, fr.o.m. 2004-11-18 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Karin Berkestad, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-03-18 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Susanne Gerland, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-03-18 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Ansi Gerhardsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-18 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Maria Gårdin Wärnberg, ämnesråd, fr.o.m. 2005-03-18 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Maria Hallqvist, kansliråd, fr.o.m. 2005-06-20 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Thomas Johansson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-03-18 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Ingvar Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2005-03-18 t.o.m. 2006-04-30
Expert : Hans Thofelt, vice vd, fr.o.m. 2005-03-18 t.o.m. 2006-04-30
Sekreterare : Li Wallén, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-05-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:43 Översyn av atomansvaret [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Finansieringsutredningen (M 2003:01) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Finansieringsutredningen (M 2003:01)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:41, dir. 2003:150 och dir. 2004:63
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:128 Förslag om försöksverksamhet med ekonomiskt stöd till vissa frivilligorganisationer
SOU 2004:125 Betalningsansvaret för Kärnavfallet
Medverkande :
Särskild utredare : Per Anders Bergendahl, avdelningschef, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Richard Falkenhäll, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-30 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Ansi Gerhardsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Maria Gårding Wärnberg, ämnesråd, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Peter Lundkvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-09-29
Sakkunnig : Ingvar Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Maria Sönne, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-30 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Magnus Thor, civilekonom, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Magnus Westerlind, avdelningschef, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Ulf Yngvesson, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-17 t.o.m. 2004-12-31
Sakkunnig : Mikael Åsell, kansliråd, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-01-29
Expert : Jerry Ericsson, finansdirektör, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Lars-Gunnar Henricson, utredare, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Ulla-Karin Jönsson, chefsjurist, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-08-10
Expert : Sten Kjellman, informationschef, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Bo Kjellqvist, koncernspecialist, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Elin Kronqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Maria Nordén, utredare, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Ragnar Sohlman, pensionär, f.d. GD, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Olof Söderberg, överdirektör, fr.o.m. 2003-06-23 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Håkan Wingren, företagsspecialist, fr.o.m. 2004-08-11 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Peter Rosén, ekonomie doktor, fr.o.m. 2003-06-16 t.o.m. 2005-01-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman